Bez dlake na jeziku
Festival MESS pokrenuo je projekat “Undiplomatic Art” koji otvara novi javni diskurs i namenjen je umetnicima i umetnicama “bez dlake na jeziku”, sa osnovnim ciljem da kroz umetnost istakne značaj prelaženja i prevazilaženja svih nametnutih granica, ograničenja i barijera. Zamišljen da se odvija tokom cele godine, projekat bi obuhvatao multimedijalne kulturne programe umetnika iz Bosne i Hercegovine i regiona, posebno onih koji deluju vaninstitucionalno, a socijalno su i društveno angažovani.
Festival MESS pokrenuo je projekat “Undiplomatic Art” koji otvara novi javni diskurs i namenjen je umetnicima i umetnicama “bez dlake na jeziku”, sa osnovnim ciljem da kroz umetnost istakne značaj prelaženja i prevazilaženja svih nametnutih granica, ograničenja i barijera.
Zamišljen da se odvija tokom cele godine, projekat bi obuhvatao multimedijalne kulturne programe umetnika iz Bosne i Hercegovine i regiona, posebno onih koji deluju vaninstitucionalno, a socijalno su i društveno angažovani.
“U protekle dve decenije razvijeni su različiti stereotipi, predrasude, etablirani tabui i mitovi koji se moraju demistifikovati, razotkrivati kroz različite umetničke forme i iskaze”, izjavio je direktor MESS-a Dino Mustafić, inicijator te ideje.
Mustafić je naglasio da su za prvi program tog projekta odabrani Banjaluka i Sarajevo, jer je velika većina predrasuda, stereotipa i tabua vezana za blisku ratnu prošlost i odvija se na relaciji između ta dva grada.
Organizovanjem izložbi, koncerata, filmskih projekcija, promocija knjiga, radionica, konferencija... MESS želi da ostvari kontakt, unapredi komunikaciju i otvori dijalog o svemu onome što pojedince i društvo ograničava i sputava, naveo je Mustafić.
Prvi od tri ovogodišnja programa biće održan od 12. do 14. marta u Sarajevu, te od 15. do 17. marta u Banjaluci.
Vezivanjem programa međunarodnog i regionalnog karaktera kojim bi se namenski ciljala takva vrsta umetničkog delovanja, uz etablirani program festivala MESS, bilo bi omogućeno organizovano okupljanje i predstavljanje umetničkih ideja sa snažnom porukom socijalnog angažmana i iskoraka ka menjanju sopstvenog okruženja - tranziciji ka društvu otvorenog duha i razvijanju demokratskih vrednosti.
Mustafić je izrazio uverenje da će publika i u Sarajevu, i u Banjaluci podržati početak projekta “Undiplomatic Art” i učestvovati u razvijanju dijaloga i razbijanju stereotipa građenih dve decenije, čime će otvoriti novu eru u odnosima dva najveća grada u BiH, dva centra političke i etno-nacionalne moći.
(SEEcult.org)