• Search form

06.12.2011 | 10:15

Bilo jednom u sadašnjosti

Bilo jednom u sadašnjosti

Izložba savremene ruske umetnosti “Bilo jednom u sadašnjosti” u galeriji Studentskog centra u Zagrebu, predstavlja od 7. decembra mlađu generaciju umetnika iz Rusije, pri čemu, nasuprot ideji prenaglašenog nacionalnog izlaganja, nastoji da ukaže na ono što ostaje u senci i nalazi se ispod površine.

Izložba je rezultat saradnje udruženja Slobodne veze, odnosno kustoskinja Nataše Bodrožić i Ivane Meštrov iz Zagreba s nezavisnom kustoskinjom iz Moskve Elenom Yaichnikovom, a osmišljena je kao pogled na savremenu rusku umetnost.

Na izložbi učestvuju Victor Alimpiev, Irina Korina, Sergey Sapozhnikov, The Factory of Found Clothes (FFC), Arseniy Zhilyaev i ZAIBI group, čije radove zagrebačka publika nije imala priliku do sada da vidi.

Kao izbor radova savremenih ruskih umetnika, izložba “Bilo jednom u sadašnjosti” nije mogla da pobegne od etikete(mono)nacionalne izložbe, ali, iako sledi liniju nacionalne reprezentacije, ujedno naglašava i antitezu tradicionalnoj proizvodnji slika prosperiteta i moći zemlje, koja se uglavnom ostvaruje mehanizmima nalik onima političke propagande ili oglašavanja.

Namera izložbe, prema navodima kustoskinja, je da dotakne prostor između, mesto susreta proganjajućih sećanja, invazivnih slika, pokušaja, neuspeha, kolebanja, strahova, neostvarenih snova, fantazija, projekcija, nada i težnji za budućnost, svega onoga što sačinjava stvarnost...

Poslednja velika izložba u Zagrebu koja je pokušala da iscrta smer kretanja savremene umetnosti Rusije bila je “Sustav koordinata” (Sistem koordinata) 2004. godine u organizaciji Muzeja savremene umetnosti (kustosi/kinje Tihomir Milovac, Branka Stipančić i Leila Topić). Ta je izložba bila presek onoga što se tada događalo u Rusiji na umetničkom polju, kroz predstavljanje etabliranih umetnika okupljenih, uglavnom, oko velikih moskovskih galerija.

Izložba “Bilo jednom u sadašnjosti” ima nešto drugačiji pristup, organizaciono i konceptualno, budući da je rezultat saradnje nezavisnih kustosa/kulturnih radnika, uspostavljene oko mreže kustoske škole Le Magasin u Grenoblu, a nastavlja se na dosadašnje istočnoevropske saradnje koje Slobodne veze ostvaruju od 2008.godine.

Opsegom je neusporedivo manja od izložbe “Sistem koordinata”, te predstavlja samo isečak, odnosno jedan mogući pogled na rusku umetnost “kada se svetla ugase”.

Izložba će biti otvorena do 18. decembra, a realizovana uz financijsku podršku Ministarstva kulture Hrvatske i logističku podršku Studentskog centra i Evropske kulturne fondacije (ECF).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav