• Search form

12.09.2012 | 11:24

Bitef Polifonija: Istina ili izazov

Bitef Polifonija: Istina ili izazov

Bitef Polifonija, prateći program Beogradskog internacionalnog festivala BITEF), posvećen je u 13. izdanju temi “Istina ili izazov”, a kao i prethodnih godina, istražuje i promoviše inovativno, participativno i angažovano pozorište koje otkriva različite prostore delovanja, obuhvata različite generacije i uključuje različite društvene kategorije. Posebnu pažnju 13. Bitef Polifonija posvećuje pozorišnoj umetnosti za, sa i od mladih, koja unosi promene i menja ustaljenu praksu.

Prema koncepciji Ljubice Beljanski-Ristić, koja je i urednica 13. Bitef Polifonije sa Irenom Ristić, ovogodišnji program zamišljen je kao prostor interakcije fokusiran na istraživanje narativnih matrica i savremene diskurzivne prakse koja može biti umetničko polazište za različite vidove društvenog angažovanja.

Radionice, prezentacije i predstave u okviru ovogodišnje Bitef Polifonije karakterišu otvorenost za lične priče i aktuelna društvena pitanja, istraživanje i problematizovanje sećanja i prošlosti, preispitivanje obrazaca života u sadašnjosti, ali i vizija budućnosti.

Bitef Polifonija će biti i mesto susreta i razmene evropskih stručnjaka angažovanih u oblasti drame, pozorišta i obrazovanja, ali će prezentovati i evropske projekte u kojima su partneri ili nosioci projekata bile organizacije iz Srbije.

Između ostalog, i trodnevni sastanak mreže IDEA (Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje) postaviće važna pitanja u oblasti drame i edukacije.

Program 13. Bitef polifonije počinje 13. septembra u Pozorištu “Boško Buha” predstavom “Zemlja iznad svih nas” Neformalne omladinske pozorišne grupe “Fetus” iz Srebrenice, u režiji Filipa Jokanovića, koja poziva na podršku mladima kao budućnosti svake zemlje.

Predstava govori o petoro mladih ljudi, njihovim snovima, razočarenjima i jednom mogućem spasenju, postavljajući pitanje kako mladi da budu budućnost ako nemaju podršku, osnove na kojima treba da stoje?

Grupa “Fetus” osnovana je, inače, krajem 2011. godine, podstaknuta procesom kroz koji su njeni članovi prošli sa Teatrom Mimart i Nelom Antonović iz Beograda, kao učesnici međunarodnog projekta “Wake Up” realizovanog u okviru EU programa “Kultura 2007-2013”. S Mimartom su učestvovali na Bitef Polifoniji i 2010. i 2011. godine, a “Zemlja iznad svih nas” je prva predstava koju su uradili kao samostalna pozorišna grupa. Predstava je imala premijeru na Pozorišnom festivalu u Srebrenici u decembru 2011. godine, a izvođenja je i u Velikoj Britaniji, na Brionima i ovih dana je na programu prvog festivala Teatra Mimart “All Rights Fest” u Sremskoj Mitrovici.

Nakon predstave sledi razgovor sa autorima, publikom i gostima, a moderatorka je Irena Ristić.

Publika će imati priliku da vidi i predstavu "Pozajmljena sjećanja" Dah Teatra, u režiji Aleksandre Urošević i Sanje Krsmanović Tasić,
Umetnička grupa Hop.La! predstaviće projekat “Lice mesta” autorki Irene Ristić i Mirjane Boba Stojadinović, uz radionice u/o javnom prostoru, Studio Iskorak iz Beograda izvešće u Domu omladine predstavu “Nebom grada - Fragmenti gradskog detinjstva” Diane Kržanić Tepavac, a Malo pozorište “Duško Radović” predstavu “Žabar” prema tekstu Rajnera Vernera Fasbindera, u režiji Milene Marković. Scena Carina izvešće komad “Postojanje” koji je prema tekstu Edvarda Bonda režirao Duško Popović.

U okviru “BITEF Polifonije”, između ostalog, 13. septembra biće održan i okrugli sto “Polifone naracije - pristupi i polazišta” Centra za dramu u edukaciji i umetnosti (CEDEUM) i Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, a najavljeno je i nekoliko radionica i prezentacija projekata, kao što je “Zvucna mapa Dorćola” Tačke komunikacije.

Radionice u Šumatovačkoj bave se polifonim naracijama - pristupima, polazištima, praksama i novim čitanjima, a završna prezentacija biće održana 22. septembra.

Moderatori su: Vesna Bogunović, Ksenija Marinković, Danijela Rančić, Ljubica Beljanski-Ristić, Dragana Bosković, Dragoljub Acković i Nela Antonović, a radioničari: Koča Ognjanović, Aleksandar Pantić, Milorad Mića Stajčić, Jelena Stojanović, Danijela Petković, Danijela Vranješ, Ana Radojčić, Ljerka Hribar i Kolektiv Karkatag.

Bitef Polifoniju realizuju Bitef teatar, koji je organizator BITEF-a, i Centar za dramu u edukaciji i umetnosti CEDEUM iz Beograda - Nacionalni centar Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje IDEA.

Osim Bitef Polifonije, 46. BITEF, uprkos smanjenim finansijskim sredstvima, obuhvata i 35. Bitef na filmu u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, posvećen ovoga puta diktatorima.

Poseban program organizovan je u saradnji sa Francuskim institutom, povodom 46 godina prisustva Francuske na BITEF-u.

Biće predstavljena i tri pozorišna projekta koja tematizuju Beograd iz perspektive stranaca - predstava “Žabe u vreloj vodi” nemačke rediteljke Suzane Črudine, u koprodukciji trupe Špreagenten i Kulturnog centra Rex, projekat “Beograd” prema dramskom tekstu španske autorke Anđelike Lidel, u režiji Džulijena Fišere iz Francuske, te serija od tri site specific performansa umetničke grupe Unlisted.

BITEF predstavlja u 46. izdanju, od 12. do 22. septembra, 13 predstava u glavnom programu, od kojih je sedam iz regiona, uključujući četiri domaće.

Festivalski sajt je www.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav