• Search form

04.04.2022 | 19:06

Bogohulna rapsodija - picika i čarlston

Bogohulna rapsodija - picika i čarlston

Holandska predstava “Bogohulna rapsodija” (Blasphemy Rhapsody) autora i koreografa Emia Greka i Pitera Šoltena, nastala u složenim uslovima pandemije, predstavlja specifičan spoj tradicionalne igre picika sa juga Italije i čarlstona, a publika 19. Beogradskog festivala igre (BFI) videće je 5. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Jedna od osnova tog komada, premijerno izvedenog 2021. godine u Amsterdamu, jeste divlja, ekstatična igra picika čija je svrha bila izlečenje od smrtonosnog ujeda pauka, jer se kroz znoj izbacuje otrov iz tela.

“Ovu ideju smo počeli da razrađujemo nešto pre izbijanja pandemije korona virusa, a onda se ispostavilo koliko je aktuelna. Izgleda da umetnici imaju neku vrstu antena da predosete događaje”, izjavio je Emio Greko 4. aprila na konferenciji za novinare 19. BFI.

Piter Šolten je dodao da drugu osnovu te koreografije čini čarlston, koji je nastao nakon Prvog svetskog rata kao reakcija na predratne stege i oslobađanje od stalnog straha od smrti.

“Za nas je ovo specifičan komad, kreiran u složenim okolnostima pandemije. Naši igrači su počeli da vežbaju u vreme lokdauna. Bili smo u kontaktu putem video linka, a oni su radili u svojim sobama, nekada u vrlo skučenom prostoru, sve dok nismo mogli ponovo da uđemo zajedno u studio”, rekao je Šolten.

Greko je napomenuo da je predstava ipak svetla.

“Nazvali smo je rapsodija, u smislu muzičkog termina koji podrazumeva splet različitih vrsta muzike, ali koje izražavaju isti koncept. Tu su fragmenti, kontrasti koji se ipak spajaju u jedno. Ovo je rapsodija i u igri, u pretapanju pokreta. Drugi deo predstave je skoro trans”, rekao je Greko.

Na pitanje o terminu blasfemija iz naslova, Šolten je odgovorio da nije reč o religioznom značenju tog pojma, već o “pozivu da razmišljamo svojom glavom, izvan kalupa”.

Greko i Šolten odavno sarađuju, a 2009. godine osnovali su Međunarodni koreografski centar (ICK) u Amsterdamu, koji danas ima status gradske ustanove kulture, sa širokim spektrom aktivnosti, među kojima je najvažnija kreacija i produkcija predstava. Njihova trupa trenutno ima sedam stalnih igrača, kao i mladi balet, koji se svake godine obnavlja.

Na BFI je već učestvovala njihova predstava “Pakao”, i to u vreme erupcije vulkana na Islandu, kada su zbog vulkanske prašine bili obustavljeni avionski letovi, pa su umetnici uložili napor da doputuju autobusom.

Tom prilikom u Beogradu je bio i Šolten, koji je izjavio da se seća komplikovanih okolnosti, ali da ipak ima lepe uspomene sa tog gostovanja.

“A sada dolazimo opet u teškom trenutku kada je jedna druga tema prisutna, strašna tema rata”, rekao je Šolten.

Holandski ambasador Just Reinćes izrazio je zadovoljstvo što se Holandija ponovo predstavlja na BFI – 13. put.

“Videli smo Skapino balet iz Roterdama, čuveni NDT više puta. Uz njih, trupa Greka i Šoltena spada u najvažnije kompanije na holandskoj sceni savremene igre. Radujem se što sada možemo i njih da predstavimo u Beogradu”, izjavio je ambasador Reinćes.

ICK Dans Amsterdam je međunarodna platforma za savremenu igru na čelu sa Grekoom i Šoltenom, koji više od 25 godina istražuju nove jezike umetničke igre i nove pristupe ljudskom telu. ICK kreira produkcije, sarađuje sa umetnicima različitih disciplina, podržava nove stvaraoce, inicira istraživanja i obrazovne programe. Središte rada i istraživanja je telo koje poseduje intuiciju.

BFI u 19. izdanju, pod sloganom “Verujem u jednu igru”, predstavlja od 16. marta do 12. aprila ukupno 14 trupa iz 12 zemalja, odnosno 22 celovečernje predstave.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Alwin Poiana/ICK/BFI

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.