• Search form

04.05.2011 | 14:25

Boja u arhitekturi

Izložba Borisa Podreke “Struktura, boja” (La structure, le couleur), deo programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), bavi se fenomenom boje u arhitekturi kao jednom od tema tog uglednog evropskog i svetskog arhitekte koji svoj idejni koncept “Sna o gradu” u graditeljskom i urbanističkom opusu obrazlaže kroz teme horizontale, megalita i hlorofila.

Boja u arhitekturi

Izložba Borisa Podreke “Struktura, boja” (La structure, le couleur), deo programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA), bavi se fenomenom boje u arhitekturi kao jednom od tema tog uglednog evropskog i svetskog arhitekte koji svoj idejni koncept “Sna o gradu” u graditeljskom i urbanističkom opusu obrazlaže kroz teme horizontale, megalita i hlorofila.

Na izložbi “Struktura, boja”, koja će biti otvorena od 5. do 25. maja u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, u tri segmenta postavke, koji su naslovljeni: kamen - boja - staklo, biće grupisani akvareli i originalni arhitektonski crteži Podreke u kojima se bavi studijama boje u razradi arhitektonskih projekata, zatim printovi sa arhitektonskim planovima i fotografijama realizovanih eksterijera i enterijera kuća i objekata u kojima se tretira taj problem, te makete realizovanih arhitektonskih dela i vizuelni materijal o radu tog arhitekte.

Boja je jedna od tema Podrekinog koncepta “San o gradu”, koji u graditeljskom i urbanističkom opusu obrazlaže kroz teme hlorofila, horizontale i megalita.

Temu hlorofila obrazlaže kroz istraživanje i usvajanje fenomena svetlosti i boje iz prirodnog okruženja, a potom i iz teorije boje kod Leonarda i Vazarelija, i upotrebe boje kod Vorhola i Pistoleta.

Boja je sastavni element eksterijera i enterijera kuća koje je gradio taj ugledni evropski i svetski arhitekta, urbanista, teoretičar prostora i profesor na Univerzitetu u Štutgardu (Nemačka), Harvardu (SAD) i na još desetak prestižnih katedri savremene arhitekture u više evropskih zemlja.

U okviru 6. BINA-e, Podreka će 13. maja (Svečana sala Skupštine opštine Stari grad) održati i predavanje na temu “Nove muzejske zgrade u srednjoj Evropi”. Govoriće o o muzejima koje je projektovao i rekonstruisao u poslednjih desetak godina, što je i za beogradsku sredinu veoma aktuelna tema, s obzirom na sitaciju sa najvećim beogradskim muzejima (Narodni i MSU), koji su zatvoreni zbog rekonstrukcije.

Podreka će 14. maja, u Noći muzeja, upravo kada se otvara njegov novi Muzej porcelana u Liježu u Francuskoj, provesti zainteresovane posetioce kroz postavku izložbe “Struktura, boja”, komentarišući izložena dela.

U susretu s publikom, biće reči o saradnji sa italijanskim slikarem Pistoletom u izgradnji nove metro stanice u Napulju, Muzeju porculana u Limožu, hotelu i apartmanskom naselju Resort u Dubrovniku, zgradi Weiner Städtische u Gracu, poslovno-stambenom objektu Cvetni u Zagrebu, uređenju javnih prostora u Veroni, Lincu...

Izložba je realizovana u saradnji sa Ateljeom Podreka iz Beča.

Podreka je rođen u Beogradu 1940. godine, odrastao je u Trstu, a studirao je u Beču, u klasi profesora Rolanda Rajnera.

Osim u Beču, vodi arhitektonski biro i u Veneciji, a profesor je na Univerzitetu u Štutgartu i na Harvardu u Bostonu, te gostujući profesor na katedrama za arhitekturu, urbanizam i teoriju prostora na univerzitetima u Lozani, Parizu, Veneciji, Beču, Kembridžu, Zagrebu, Ljubljani i Mariboru.

Takođe, direktor je Instituta za arhitekturu i dizajn u Štutgartu.

Realizovao je mnoge stambene i javne projekte i uredio javne prostore u Austriji i srednjoj Evropi, među kojima su Milenijumski toranj, Bio centar i Prater skver u Beču, rekonstrukcija Muzeja savremene umetnostu i stambeno naselje Judeca u Veneciji, Tartini trg u Piranu, Kongresni centar u Ljubljani, turističko naselje Punta scala u Zadru i rekonstrukcija Babinog kuka u Dubrovniku, muzeji u Liježu i Lilu, projekat Muzeja nauke i tehnike u Beogradu, stanica podzemne železnice u Napulju, železnička stanica u Arbo Valzano, Cvjetni trg u Zagrebu...

Član je Slovenačke akademije nauka i umetnosti (SAZU) i inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Dobitnik je više nacionalnih nagrada za arhitekturu i urbanizam u Francuskoj, Sloveniji i Austriji, kao i više međunarodnih priznanja.

U Beogradu se predstavio i 2006. godine izložbom u Galeriji SANU, uz okrugli sto o arhikulturi, odnosno mogućnostima razmene u srednjeevropskom prostoru.

Osim Podreke, među učesnicima BINA-e su i renomirane arhitekte i istoričari arhitekture iz Srbije, regiona i Evrope, kao što su Jan Jongert, Birgit Rusten,Volfgang Čapeler…

BINA obuhvata od 5. do 15. maja oko 40 programa - izložbi, predavanja, radionica, tribina, projekcija filmova, šetnji sa domaćim i inostranim eminentnim predavačima i izlagačima...

Šesta BINA je svojevrstan medijator između istorijskog iskustva, sadašnjeg trenutka i održive budućnosti, na šta ukazuje i njen slogan “Održivo/neodrživo”.

Prostori u kojima će BINA biti održana su KCB, Muzej grada Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, galerije O3one i Eurocentar, opštine Stari grad i Novi Beograd, Centar za kulturnu dekontaminaciju…

Sajt manifestacije je www.bina.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

*Foto: Boris Podreka, Grac, Upravna zgrada Wiener Städtische osiguranja, 2006-2009. (snimio Milan Kambič)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav