• Search form

03.02.2022 | 19:43

Bojan Đorđev i Siniša Ilić - Okupljeni

Bojan Đorđev i Siniša Ilić - Okupljeni

Izložba Bojana Đorđeva i Siniše Ilića “Okupljeni” u Galeriji ULUS u Beogradu, koja će biti otvorena od 4. do 13. februara, obuhvata izbor radova na kojima su zajedno radili, sami ih razvijali ili koji na različite načine uključuju i druge umetničke pozicije, radove, koncepcije i promišljanja slike, izvedbe, teksta, prostora i drugih umetničkih načina izražavanja. Tako su, osim Đorđeva i Ilića, oko radova na izložbi okupljeni i kolektiv BADco, umetnica Tina Gverović, pisac Goran Ferčec, glumac Stipe Kostanić, umetnica i grafička dizajnerka Katarina Popović i glumica Sena Đorović.

“Kroz promišljanje izložbe kao formata želeli smo da izvedemo pogled na praksu kao na osetljivo, živo tkivo umetničke komunikacije i kontinuiteta u razmenama ideja, pre nego njihovo otuđenje i petrifikaciju”, naveli su Đorđev i Ilić, koji godinama već sarađuju, a izložbu su osmislili sa kustoskinjom Mirjanom Dragosavljević.

Prema njenim rečima, “Okupljeni” je izložba o saradnji koja ima svoj početak, kontinuitet, koja je stalno u procesu, žonglira sa akumuliranim znanjem koje je bilo, jeste i koje će biti u relacijama koje iscrtavaju scenu i scene lokala, regiona i mnogo šireg konteksta.

“Bilo bi jednostavno reći da se u njoj reflektuje i prikazuje dosadašnji rad Siniše Ilića i Bojana Đorđeva, a time i scena/scene, ali tako bismo ušli u banalizaciju koja bi nas uskratila svih više ili manje suptilnih niti i detalja koji zajedno konstituišu mozaik ‘Okupljenih’. Izložba ne predstavlja zatvorenu, zaokruženu celinu, niti stratešku selekciju najreprezentativnijih radova, već poziva na potisnuta, aktuelna, istovremeno i buduća promišljanja pojava, stvari, sistema. Kroz tri celine – Eksterijer, Enterijer i Papir - i različite medije i formate, uvek se pojavljuje telo koje se pita, uči, oznojeno, radno, ljubavno, izloženo, erotično, anksiozno, iscrpljeno, aktivno, ushićeno, telo u izgradnji, političko telo. Ono uvek dela i uvek je u nekom odnosu”, navela je Mirjana Dragosavljević.

Bojan Đorđev i Siniša Ilić, Orijentacija u 100 revolucija, Kunstraum Innsbruk, 2020, foto: Daniel Jarosch

Povod za izložbu je nagrada ULUS-a za proširene medije, dodeljena zajedničkom radu Ilića i Đorđeva “Orijentacija u 100 revolucija” na Prolećnoj izložbi “Gde budućnost počinje?” 2020. Taj rad ujedno je i centralna tačka izložbe “Okupljeni”.

Digitalno odštampana slika na tekstilu površine sto metara kvadratnih u okviru Prolećne izložbe funkcionisala je kao podsetnik da su promene i drugačiji sistemi i svetovi koji se suprotstavljaju krizama koje kapitalizam proizvodi mogući. Imala je svojevrsnu ulogu scenografije, i to ne samo performansa koji je sastavni deo tog rada, već i čitave prostorne postavke, organizacije, produkcije i politike tog izdanja izložbe u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, nastalom i održanom u trenutku velike krize i strahova koje je proleće 2020. godine donelo pojavom pandemije.

Bojan Đorđev i Siniša Ilić, Orijentacija u 100 revolucija, Kunstraum Innsbruk, 2020, foto: Daniel Jarosch

Taj rad je nekoliko meseci potom bio situiran u potpuno drugačijem kontekstu, ali samo donekle. Veliko platno “Orijentacija u 100 revolucija” postavljeno je u Eksterijer - na alpski glečer u Tirolu koji se topi zbog klimatskih promena, čime su jukstapozicionirane predstave radnih i borbenih ljudi, te apstraktni obrisi revolucija uz pejzaž koji doživljava transformaciju nastalu pod negativnim uticajem delovanja sistema kojem kao da alternativa ne postoji.

Sa glečera u Tirolu dramaturgija izložbe vodi u drugi Eksterijer - u intervenciju i izvedbu u pejzažu u Grobničkom polju u blizini Rijeke, mestu susreta prirode i infrastrukture sastavljene od aerodroma, automotodroma i autoputa, a potom u treći - na Mediteran, u Dubrovnik, u pejzaž oblikovan turizmom i komodifikacijom obale koja u pozadini priča ne tako blještave i ugodne priče.

Kameleon, Tina Gverović i Siniša Ilić, video, 2014, foto: Saša Reljić

“Iz Eksterijera izložba nas vodi u Enterijer, u institucije gde ćemo se kretati kroz jedan muzej u rekonstrukciji, depo nekog drugog muzeja, ići ćemo u pozorište i na performans akademiju. Odatle ćemo uroniti u višestruke mogućnosti Papira, celinu na izložbi koja ima karakter diskusije, eksperimentalni, dokumentarni i izlagački karakter. Po izlasku iz galerije, postavka izložbe se ne završava, već se nastavlja u vidu isečka audio-ambijentalnog cruising performansa”, navela je kustoskinja.

U svim tim celinama, kako je dodala, telo je ono oko kojeg se pletu iskazi, anticipacije, detektovanja, progovaranja, glasna ćutanja i gestualnost, koja nikad nije konačna, već uvek poziva na nove, još neotkrivene mogućnosti i borbe.

Siniša Ilić, crtež na papiru za Rad panike, izvedbene grupe BADco, 2020.

Likovni umetnik Siniša Ilić, aktivan i u polju izvođačkih umetnosti, bavi se kroz različite medije društvenim tenzijama i mehanizmima. Pozorišni reditelj Bojan Đorđev poznat je i po autorskim projektima koji se bave pitanjima socijalističkog nasleđa i kapitalističke ekonomije. Ilić i Đorđev su sarađivali na nizu umetničkih i istraživačkih projekata, a među osnivačima su umetničko-teorijske platforme TkH - Teorija koja hoda (2001-2017). Bili su sa Majom Mirković kustosi srpske izložbe “Radovi na sceni”, na Praškom kvadrijenalu dizajna scenskog prostora 2019.

Bojan Đorđev, Šta sam naučio o kapitalizamu, Das Arts, foto: Thomas Lenden 2012.

Bojan Đorđev, Diskretni šarm Marksizma, Nam June Paik Centar, foto: Nam June Paik centar, 2018.

Izložbu “Okupljeni” producirali su i organizovali ULUS i Udruženi umetnički rad, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Kreativne Evrope kroz projekat “Create to Connect – Create to Impact”, te tehničku podršku Muzeja savremene umetnosti Beograd. Za produkciju su bili zaduženi Dragana Jovović i Slobodan Sailović.

Izložba će biti otvorena do 13. februara, a 8. februara u 18 sati predviđeno je vođenje.

*Naslovna fotografija: Siniša Ilić, Okupljeni, crtež na papiru, 2020.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav