• Search form

06.01.2010 | 23:53

Boltanski u ime Francuske

Francusku će na Bijenalu u Veneciji 2011. godine predstavljati 66-godišnji umetnik Kristijan Boltanski (Christian), slikar i skulptor, koji je posebno poznat po velikim instalacijama u specifično osvetljenim prostorima, tumačenim kao istraživanja sećanja, gubitka, smrti, pa i holokausta.

Boltanski u ime Francuske

Francusku će na Bijenalu u Veneciji 2011. godine predstavljati 66-godišnji umetnik Kristijan Boltanski (Christian), slikar i skulptor, koji je posebno poznat po velikim instalacijama u specifično osvetljenim prostorima, tumačenim kao istraživanja sećanja, gubitka, smrti, pa i holokausta.

Francuska je najavila plan za 54. Bijenale samo par meseci nakon zatvaranja prošlogodišnjeg, na kojem je najboljim paviljonom proglašen američki, u kojem se predstavio čuveni umetnik Brus Nojman (Bruce Nauman), dok je Zlatnog lava za najboljeg umetnika na izložbi “Stvaranje svetova” (Making Worlds) dobio Tobias Roberger (Rehberger) iz Nemačke.

Kustos francuskog paviljona na Bijenalu 2011. godine biće Žan-Uber Martin (Jean-Hubert), bivši direktor Centra Pompidu u Parizu i Muzeja Kunst Palast u Diseldorfu, preneli su Artforum i Artinfo.

Rođen 1944. godine u Parizu, u porodici jevrejsko-ukrajinskog i korzikanskog porekla, Boltanski ima i ove godine nekoliko značajnih izložbi, uključujući u pariskom Gran Paleu, koja će biti otvorena 13. januara. Par dana kasnije imaće i izložbu u muzeju savremene umetnosti Mac/Val d Vitri-sur Sen (Mac/Val de Vitry-sur-Seine).

Boltanski je suprug umetnice Anet Mesaže (Annette Messager), koja je predstavljala Francusku na 51. Bijenalu u Veneciji 2005. godine, kada je njena instaklacija “Kazino” i proglašena za najbolju nacionalnu izložbu.

Na početku karijere Boltanski se bavio slikanjem i uglavnom temama od istorijskog značaja, a 70-ih je počeo da se bavi i filmom, performansom, fotografijom i videom, a od sredine 80-ih i njihovim kombinovanjem.

Svojevremeno je izjavio da je počeo da se bavi umetnošću kada je odrastao, odnosno kada je shvatio da je njegovo detinjstvo završeno, mrtvo. “Mislim da svi imamo nekoga ko je mrtav u nama. Mrtvo dete. Sećam se malog Kristijana koji je mrtav u meni”, izjavio je Boltanski za magazin Tejt galerije, opisujući i da je prve radove stvorio kao 12-godišnjak. Prestao je da ide u školu i, ostajući kod kuće, počeo je da pravi male objekte koji su se svideli njegovim roditeljima. Onda je počeo i da crta i slika velike radove u svojoj spavaćoj sobi.

Smatra i da smo svi “subjekti jednog dana” i da već drugog možemo da postanemo običan predmet. “Prođemo vrlo brzo od jedne do druge faze, što je veoma bizarno. To će se desiti svima nama, i to prilično brzo. Postajemo objekat koji možete da tretirate kao kamen, ali kamen koji je bio neko”, izjavio je svojevremeno Boltanski, koji je učestvovao i ranije na Bijenalu u Veneciji (1993. i 1996), Dokumentima (1972. i 1986) i drugim velikim međunarodnim izložbama, a izlagao je, između ostalog, i u Muzeju moderne umetnosti u Parizu, bečkom Kunsthale, Stedelijk muzeju, muzejima savremene umetnosti u Čikagu, Los Anđelesu i Helsinkiju, Nacionalnom centru za umetnost “Kraljica Sofija” u Madridu...

Francusku je prošle godine na Bijenalu u Veneciji predstavljao Klod Levek (Claude Leveque), a na 52. Bijenalu umetnica Sofi Kal (Sophie Calle), kada je komesar francuskog paviljona bio takođe čuveni francuski umetnik Danijel Buren (Daniel).

Prošle godine su Zlatni lav za životno delo dobili Joko Ono (Yoko), udovica legendarnog Džona Lenona (John Lennon), i američki umetnik Džon Baldesari (John Baldessari) koji su, kako je istakao umetnički direktor Bijenala, švedski kustos Daniel Birnbaum, otvorili avangardnim delovanjem novu poetiku, konceptualne i društvene mogućnosti za umetnike širom sveta u svim medijima.

Na 53. Bijenalu, koje je Birnbaum osmislio na temu “Stvaranje svetova” (Making Worlds), bilo je 77 nacionalnih učesnika, a na centralnoj izložbi predstavljeno je više od 90 radova.

Bijenale je od 7. juna do 22. novembra prošle godine privuklo ukupno 375.000 posetilaca.

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav