Dve decenije Tarbukovih plakata
Izložba “Plakat – pozivnica velikog formata”, povodom dve decenije umetničkog rada grafičkog dizajnera Jovana Tarbuka, otvorena je 30. maja u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, a obuhvata dvadesetak plakata, odabranih iz velikog opusa od više od 300 - koliko je taj autor kreirao za pozorište u proteklih 20 godina.
“Izloženi plakati govore o nama, našim manama, željama, neispunjenim snovima i jedinstvenim načinom na koji se mi kao društvo nosimo sa stvarnošću - sve ono što nas čini ljudima”, izjavio je Tarbuk, koji je prvi plakat za Narodno pozorište dizajnirao 2003. godine, za predstavu “Ribarske svađe” Karla Goldonija u režiji Gorana Ruškuca.
Tokom sledeće dve decenije njegovi plakati najavljivali su svaku novu premijeru, a mnogi od njih su izlagani i nagrađivani širom sveta. Tarbukova likovna delatnost, grafički dizajn i art direkcija trajno su obeležile jedno razdoblje nacionalnog teatra. Dva puta je dobio Nagradu Narodnog pozorišta za sveukupni umetnički doprinos 2014. i 2019. godine.
U katalogu izložbe dramaturg i dramski pisac Đorđe Kosić ocenio je da Tarbuk “spajanjem različitih vizuelnih simbola postiže višeslojnost značenja koja golica maštu, poziva posmatrača na učestvovanje u igri dešifrovanja znakova i na zapitanost o pozorišnom materijalu koji je inspirisao plakat”.
Tarbuk je izlagao u više od 20 zemalja širom sveta i dobio veliki broj nagrada.
Dva puta je dobio Nagradu Narodnog pozorišta za sveukupni umetnički doprinos 2014. i 2019. godine. Njegovi plakati osvojili su i druga brojna priznanja i nagrade, poput nagrade na 16. izložbi pozorišnog plakata i grafičkog oblikovanja u okviru Sterijinog pozorja 2019. godine, dve nagrade “Goran Merkaš” za najbolji pozorišni plakat na 2. i 5. međunarodnom Bijenalu pozorišnog plakata u Varaždinu u Hrvatskoj 2011. i 2017. godine, nagradu Festivala “Graphic Matters – Shut up or Speak up” u Holandiji 2017. godine, nagradu šestog izdanja “Posterheroes” – Prava u ljubavi 2016, nagradu žirija Hiibrand awards 2012. u Kini…
Radovi su mu objavljeni i u dva kapitalna izdanja čiji je koautor dizajner Mirko Ilić – “Head to Toe: The Nude in Graphic Design” (Rizzoli, SAD, 2018), “Presenting Shakespeare: 1100 Posters from around the World” (Princetone architectural press, Njujork, SAD, 2015). Takođe su objavljeni u izdanju “1 000 crayons pour la liberté d’expression”, koje sadrži hiljadu radova iz celog sveta o slobodi govora.
Izlagao je radove u galeriji Art Directors Club u Njujorku, u AIGA Helms Design Center u Los Anđelesu, u Kraljevskom dvorcu u Varšavi, na festivalima: Friche la Belle de Mai u Marseju, Madrid Grafica – DIMAD u Madridu, GoldenBee u Moskvi, Graphic Matters u Holandiji kao i na nedeljama dizajna u Pekingu, Beogradu, na Mikser festivalu i u izložbenim prostorima u Madridu, Parizu, Firenci, Moskvi, Meksiko Sitiju, Abu Dabiju kao i u više od 40 gradova u dvadesetak zemalja širom sveta.
Učestvovao je na 70 grupnih izložbi širom sveta, a ovo mu je deseta samostalna izložba.
(SEEcult.org)