• Search form

31.05.2014 | 21:48

Brazil u fokusu 13. FEKP-a

Brazil u fokusu 13. FEKP-a

Brazilska savremena književnost u fokusu je 13. Festivala evropske kratke priče (FEKP) koji od 1. do 6. juna predstavlja u Zagrebu i Šibeniku više od 20 autora iz 12 zemalja, koji će razgovarati i o društvenom angažmanu književnosti, Evropskoj uniji, ali i o fudbalu.

Najstariji evropski festival posvećen kratkoj priči, spojiće vrhunske svetske i najbolje hrvatske “kratkopričaše”, uz fokus na Brazil, kao zemlju-partnera, posle Irske, Škotske, Katalonije, Holandije i Velsa..

Dinamiku savremene brazilske književne scene predstaviće četvoro pisaca: João Paulo Cuenca, autor koji je uvršten u Grantin popis najboljih savremenih brazilskih pisaca do 40 godina, Ana Paula Maia, književnica koju kritičari nazivaju kombinacijom Dostojevskog i Tarantina, a nedavno je bila gošća i kuće Rende u Beogradu, koja je objavila njen roman “Rat kopiladi”, zatim João Anzanello Carrascoza, dobitnik niza uglednih književnih nagrada, među kojima je i najznačajnija brazilska nagrada Jabuti, te Paula Parisot, finalistkinja nagrade Jabuti.

       João Paulo Cuenca

Osim brazilskih književnih imena, među ukupno 24 autora najavljeni su i proslavljeni američki romanopisac i kratkopričaš David Vann, dobitnik više od 15 uglednih književnih nagrada, prozaik i mislilac Robert Menasse, britanski pisac Jon McGregor, dva puta nominovan za nagradu Buker, te Jenni Fagan, jedina škotska književnica koja je 2013. uvrštena na listu najboljih mladih britanskih autora u izboru časopisa Granta (koji objavljuje svoj izbor jednom u deceniji), te holandski hit-pisac Tommy Wieringa, dobitnica Evropske nagrade za književnost Marica Bodrožić iz Nemačke, autorka Kristine Želve iz Letonije, nagrađivana slovenačka spisateljica Vesna Lemaić, italijanski pisac Paolo Cognetti, te Damir Uzunović iz Bosne i Hercegovine.

Među hrvatskim učesnicima su: Edo Popović, Zoran Ferić, Srećko Horvat, Ivana Simić Bodrožić, Želimir Periš, Drago Glamuzina, Emir Imamović, Maja Hrgović, Senko Karuza, Davor Mandić, Marko Gregur

         Ana Paula Maia

U čast zemlje-partnera, 13. FEKP počinje na vidikovcu Zagreb Eye uvodom u savremenu brazilsku književnost koji će približiti posetiocima i sam Brazil i način na koji se u književnim delima ogleda jedna od najbrže rastućih svetskih ekonomija, ali i naličje tog rasta u velegradima i njihovim favelama.

Uoči svečanog otvaranja, pisci će se oprobati i u kulinarstvu, a povodom Svetskog fudbalskog prvenstva u Brazilu, 13. FEKP će 2. juna unapred suočiti Brazil i Hrvatsku na fudbalskom terenu na Jarunu.

Iste večeri u klubu Booksa biće održan razgovor sa piscima iz regiona na temu “Sve naše pobune”, posvećen načinima na koje se pisci bune kroz tekst i potencijalima društvenog i političkog angažmana književnosti za stvarne promene.

        João Anzanello Carrascoza

Austrijski književnik i esejista Robert Menasse i Srećko Horvat razgovaraće 2. juna u Studentskom centru o dobrim i lošim stranama Evropske unije, njenoj istoriji i budućnosti. Menasse je otišao u Brisel da bi napisao roman o glavnom gradu Evrope, a vratio se iz njega sa knjigom eseja “Evropski vjesnik: Bes građana i mir Evrope”, u kojoj prikazuje funkcionalnu hijerarhiju EU. Horvat nije hteo da ide u Brisel da bi otkrio kako funkcioniše današnja EU, kojoj od 2013. godine pripada i Hrvatska, već je udružio snage sa Slavojem Žižekom i napisao knjigu “Što Europa želi?” koja pruža prilično drugačiju i mračniju sliku.

U SC-u će 2. i 3. juna biti održana i “Noć kratke priče”, tokom koje će gosti čitati svoja dela.

Uzbudljiv program najavljen je za 3. jun, počev od susreta brazilskih pisaca s hrvatskim izdavačima, urednicima i prevodiocima u Booksi.

        Paula Parisot

Na Filozofskom fakultetu predstaviće se superzvezda holandske književnosti Tommy Wieringa, čija je najnovija novela štampana u čak 700.000 primeraka. Preveden je na više od 15 jezika, uključujući i hrvatski (Joe Speedboat), a kritičari mu dele sve više nagrada. O svojim likovima, pričama i bestselerima, a ponešto i o ulozi pornografije u modernom svetu (ima knjigu i o tome), razgovaraće sa studentima i ljubiteljima holandske književnosti.

Najavljena je i prevodilačka radionica brazilske književnosti, razgovor o aktuelnom stanju hrvatske kratke priče, predstavljanje italijanskog pisca Paola Cognettija, te razgovor o trenutnom stanju britanske kratke priče, koju će u Studentskom centru predstaviti Jon McGregor i Jenni Fagan.

FEKP je pokrenuo i konkurs za najbolju kratku priču “In Your Pocket”, a žiri, koji su činili Diana Matulić, Stjepan Balent i Saša Drach iz Hrvatske i Vladimir Arsenić iz Srbije, odabrao je 15 najboljih koje se bore za tri pobedničke titule. Pobednici će biti proglašeni 3. juna u SC-u, a pobedničku priču publika će moći da čuje na završnoj večeri FEKP-a.

Posebno veče imaće 4. juna nemačka autorka hrvatskog porekla Marica Bodrožić, dobitnica Evropske nagrade za književnost 2013, kao i niza drugih prestižnih nagrada, koja će predstaviti novi roman “Sjećanje libela” (Fraktura, 2014), a u razgovoru sa urednikom Seidom Serdarevićem govoriće i o tome gde se u njoj susreću “domaći” i “strani” jezici, te zašto je piscu uvek iznova potrebno da preispituje sećanje i zaborav.

Za 4. jun najavljen je i razgovor novinara, urednika, kritičara, pesnika, a odnedavno i kratkopričaša Davora Mandića i pesnika i proznog pisca Marka Gregura u Booksi, koji će se osvrnuti na procese čitanja i pisanja.

Završno veče FEKP-a obeležiće razgovor sa američkim piscem, miljenikom kritičara i žirija i univerzitetskim profesorom Davidom Vannom, koji se pre dve godine predstavio hrvatskoj publici svojim hit-prvencem, zbirkom priča “Legenda o samoubojstvu”. Vann će govoriti o odnosu kratke priče i romana, kao i o književnoj muci i uspehu.

FEKP će biti zatvoren žurkom i koncertom u prostoru Zagreb Eye, nakon razgovora naslovljenog “Igra zavođenja” koji je posvećen kratkoj priči i i njenom potencijalu da privuče čitaoce brže i bolje od drugih pripovednih formi, o čemu će govoriti Ivana Simić Bodrožić, João Anzanello Carrascoza, Zoran Ferić, Paula Parisot i Tommy Wieringa.

FEKP je od osnivanja ugostio više od 150 autora iz tridesetak zemalja, među kojima su i dobitnici najuglednijih svetskih književnih nagrada, poput Bukera i Pulicera, te nagrada Independent, IMPAC i američke Nacionalne književne nagrade.

Organizator FEKP-a je Hrvatsko društvo pisaca (HDP), a kreativni direktor i urednik projekta Roman Simić Bodrožić.

Festivalski sajt je http://europeanshortstory.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

biblioteka zarko zrenjanin, digitalizacija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.