Brdo 1976-2016
Porečko anale posvećeno je ove godine prvom susretu umetnika iz Austrije i bivše Jugoslavije u Brdu kod Momjana u Istri, održanom pre 40 godina, a taj jubilej povod je za aktuelizaciju i valorizaciju nove umetničke prakse, ali i pionira kuratorskih i galerijskih praksi koji su uneli revolucionirne promene u likovnim i vizuelnim umetnostima druge polovine 20. veka.
Izložba “Brdo 1976-2016” 56. Anala Poreč, koja će biti otvorena od 11. avgusta do 10. septembra u Istarskoj sabornici, obuhvata radove više od 20 umetnika, uključujući antologijsku traku “Brdo tape” sa radovima Gottfrieda Bechtolda, Borisa Demura, Mladena Stilibovića, Slobodana Šijana, Neše Paripovića, Raše Todosijevića i Gorana Trbuljaka, koja je poslednji put prikazana u Studentskom kulturnom centru u Beogradu u okviru Aprilskih susreta 1977. godine.
Povod je prvi susret austrijsko-jugoslovenskih umetnika koji je održan od 1. do 9. oktobra 1976. godine u staroj školi u mestu Brdo u Istri, a u istoriji video umetnosti u Jugoslaviji zauzima značajno mesto.
Organizatorka i producentkinja bila je agilna austrijska galeristkinja dr Ursula Krinzinger, uz Biljanu Tomić iz SKC-a Beograd, a učestvovali su: Marina Abramović, Karl Baumschlager, Gottfried Bechtold, Ernst Caramelle, Patricia Caire, Heinz Cibulka, Christoph Horst, Boris Demur, Kob Roland, Paul Renner, Mladen Stilinović, Rajko Radovanović, Neša Paripović, Raša Todosijević i Goran Trbuljak.
Uz njih, na izložbi “Brdo 1976-2016”, čije su kustoskinje Ursula Krinzinger, Branka Benčić i Jerica Ziherl, učestvuju i Armin Holzner, Albert Mayr, Caire Patrice, Marko Pogačnik, Kogler Peter, Kob Roland, Paul Renner, Slobodan Šijan i Walde Martin.
Međunarodni susreti umetnika u Istri, osim radnog susreta umetnika i pionirskog formata radionica i artist in residence, otvorili su pre svega novu mogućnost za produkciju video umetnosti kao novog i nadolazećeg medija. Pritom su uloga Galerije Krinzinger i lični angažman, vizija i entuzijazam Ursule Krinzinger za realizaciju susreta u Brdu zauzimali formativno mesto.
Kako je navela Branka Benčić, interesovanje za savremene umetničke prakse i recentna zbivanja u umetnosti, prostor za susrete, razmenu ideja i zajednički rad u jedinstvenom krajoliku i geopolitičkom položaju Istre, uokvireni prirodnom i izgrađenom okolinom i arhitektonskom baštinom, upisali su se u nadolazeće umetničke, medijske, institucionalne i kustoske prakse.
U razdoblju od sredine 70-ih godina susreti umetnika povezuju se s pojavama videa i fotografije, naglašava se upotreba novih medija, realizuju se site-specific projekti i prostorne intervencije. Kontinuirano je interesovanje umetnika za minimalističku skulpturu, instalaciju, akciju, hepening, performans, body art, jezik, vizuelnu poeziju, u okviru konceptualne umetnosti, nadovezujući se na kontekst nove umetničke prakse.
Na izložbi “Brdo 1976 – 2016” učestvuju i mladi umetnici iz Austrije i Hrvatske koji su u maju i junu ove godine bili u rezidenciji porodice Krinzinger u Kubertonu - Christian Eisenberger, Anja Ronacher, Maja Marković, Bernd Oppl i Dini Zrnec. Time će izložba “Brdo 1976 – 2016” podsetiti i na prošlost i skrenuti pažnju na budućnost rezidencija za umetnike.
Porečko anale najstarija je hrvatska grupna likovna izložba savremene umetnosti koja se u kontinuitetu održava od 1961. godine u galerijskom prostoru Istarske sabornice, u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Poreč.
(SEEcult.org)