• Search form

17.09.2009 | 12:06

Ćirilov karikaturista

Izložba Jovana Ćirilova “Moji savremenici u karikaturi”, koja će biti otvorena 17. septembra u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije u Beogradu, u okviru 43. BITEF-a, čime će biti obeležena i 20-godišnjica smrti legendarne Mire Trailović, čuvene rediteljke i suosnivačice BITEF-a, čijim je imenom nazvan i festivalski Gran pri.

Ćirilov karikaturista

Izložba Jovana Ćirilova “Moji savremenici u karikaturi”, koja će biti otvorena 17. septembra u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije u Beogradu, u okviru 43. BITEF-a, čime će biti obeležena i 20-godišnjica smrti legendarne Mire Trailović, čuvene rediteljke i suosnivačice BITEF-a, čijim je imenom nazvan i festivalski Gran pri.

Na izložbi su zastupljeni Džulijan Bek, Borka Pavićević, Bob Vilson, Predrag Perović, Ištvan Erši, Drinka Gojković, Rajko Đurić, Josip Broz Tito, Lazar Stojanović, Jirži Dinzbir, Hamdija Demirović, Zuko Džumhur, Radmilo Đurović, Ljubiša Ristić, Velimir Lukić, Zoran Jovanović, Edvard Radzinski, profesori i polaznici Seminara američkih studija u Salcburgu 1962. i mnogi drugi.

Prema rečima Ćirilova, među karikaturama nema Mirine, jer nije nikada crtao likove koji su mu bili najbliži, osim svoje bivše supruge, ali tek posle razvoda.

O Ćirilovu su, prema rečima direktorke Muzeja pozorišne umetnosti Srbije Ksenije Radulović, pisali mnogi, ređajući čime se sve bavio i bavi, ali niko nije napisao da on skicira karikature svojih savremenika.

Oni to nisu mogli da ne zapaze, jer Ćirilov na sastancima, kada mu je dosadno ili se sprema da govori, pravi krokije onih koji ga okružuju.

Muzej pozorišne umetnosti Srbije smatrao je da je vredno da publika upozna Ćirilova i sa te strane.

Ćirilov je od osnivanja BITEF-a 1967. godine umetnički direktor i selektor tog festivala.

Rođen u Kikindi 1931. godine, diplomirao je 1955. filozofiju u Beogradu.

Autor je dramskih dela, filmskih scenarija (filmova prikazanih u Veneciji, Moskvi i Puli), romana, više zbirki pesama, teatroloških eseja, knjiga uspomena, antologija drama (srpske savremene drame na engleskom jeziku, engleske i američke savremene drame, najkraćih drama na svetu) i rečnika.

Preveo je drame Kristofera Fraja, Brehta, Ženea, Stoparda, Sama Šeparda, Mameta, Marbera i mjuzikl “Kosa”, a pisac je i kolumni, u NIN-u, “Blicu” i pozorišnih dnevnika u listu “Ludus”.

Bio je na čelu Jugoslovenskog dramskog pozorišta od 1985. do 1999. godine, a prethodno (od 1956.) dramaturg u tom pozorištu, kao i u Ateljeu 212 - od 1967. do 1985.

Od 2001. do 2007. godine je predsednik Nacionalne komisije Jugoslavije, a potom Srbije, pri Unesku.

Nosilac je francuskog odlikovanja Vitez umetnosti i književnosti (1992).

Sa koselektorkom Anjom Suša osmislio je i 43. BITEF, na temu “Kriza kapitala - umetnost krize”, koji je počeo 15. septembra predstavom “Sutra Sibija Larbi Čerkauia, u izvođenju Sadlers Vels teatra iz Londona, a do 25. septembra glavni program čine i predstava “Plavi zmaj” velikog kanadskog reditelja i dramskog pisca Robera Lepaža (Lepage), angažovani švajcarski komad “Airport kids”, “Pisac” o najpoznatijem norveškom piscu kvislingu Knutu Hamsunu, holandski “Logor” o Aušvicu, scenska verzija Marksovog “Kapitala”, “Odmor od povjesti” zagrebačkih “Bacača sjenki”, kao i domaće predstave “Brod za lutke” i “Sanjari”.

Tema 43. BITEF-a predstavlja kritiku korporativnog kapitalizma i njegovog sistema vrednosti, a sedam stranih i dve domaće predstave ukazuju na tačnost teze da u umetnosti nema krize, izražavajući na nov način društveni angažman.

U okviru pratećeg programa 43. BITEF-a i izložbe Slaviše Savića “Beograd - Grad ideja” u Muzeju primenjene umetnosti, 22. septembra biće organizovana radionica na temu vizuelnog identiteta BITEF-a, kroz analizu dosadašnjih festivalskih plakata.

Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program festivala nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r