Crne rupe gradova
Izložba fotografija Viktora Šekularca “Tragovi" (Traces) u Galeriji Doma omladine Beograda, predstavlja novu seriju radova tog mladog umetnika, snimljenih u Njujorku, kojima prikazuje uslovno rečeno ne-mesta, prostore koji mogu, ali i ne moraju da striktno pripadaju određenom mestu ili jednoj kulturi.
Fotografija je medij koji podjednako poseduje moć prikazivanja realnosti kakva jeste, ali i medij koji manipuliše stvarnošću i bavi se imaginacijom, a fotografije Šekularca kreću se između te dve krajnosti, konstantno balansirajući na onoj tankoj granici koja posmatrača ostavlja u nedoumici, naveo je povodom izložbe Saša Janjić.
Šekularac je fotografisao metro stanice, prolaze, čekaonice, šine i sve ostalo što obično ne povezujemo sa nekakvom reprezentativnom slikom grada ili svakodnevnog življenja.
U svim tim prizorima umetnik traži logiku, estetski momenat kojim se rukovodi. Mesta koje fotografiše su autonomni prostori koji žive sopstvenim životom i po sopstvenim zakonima. Oni su crne rupe u urbanim gradskim strukturama, napušteni i zaboravljeni prostori. Često ih i ne registrujemo kada pored njih prolazimo, jer izlaze iz okvira medijske slike koja nam se servira. Pusta i napuštena, ta mesta predstavljaju i svojevrstan metafizički prostor. Često prepušteni zaboravu i vremenu, ona se transformišu i postaju neka vrsta “site-specific” projekta koji se dešava nezavisno od naših intervencija, naveo je Janjić.
Prema rečima Janjića, Šekularac tim radovima iskazuje potrebu da se sagledaju marginalizovane pojave, socijalni ekstremi koji su van domašaja svakodnevne percepcije, van onoga što smatramo normalnim i društveno poželjnim. Njegov rad je utoliko značajniji, jer je u isto vreme beleženje stanja kao dokumenta jednog vremena, ali i razmišljanje umetnika na temu arhitektonskih i urbanističkih struktura modernih gradova koji dovode u pitanje opstajanje i funkcionisanje određenih gradskih struktura.
Izložba “Tragovi" otvorena je u Galeriji Doma omladine do 29. juna.
(SEEcult.org)