• Search form

07.06.2012 | 12:06

Da li je umetnost nema o ratu?

Da li je umetnost nema o ratu?

Izložba “Ja više nikada neću pričati o ratu” biće premijerno predstavljena 8. juna u Sloveniji, a predstavlja radove savremenih umetnika i umetnica iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Rusije, fokusirane na kritičku analizu društva i svedočanstava o nasilju i traumama, u vezi s poslednjim ratovima u zemljama sa prostora bivše Jugoslavije.

Na izložbi, čiji je kustos Vladan Jeremić iz Beograda, učestvuju Alma SuljevićLana Čmajčanin, Chto Delat?, Igor Grubić, Adela Jušić, Nikolay Oleynikov i Shadow Museum/Jaroslav Supek.

Izložba je deo programa Kible u okviru manifestacije “Evropska prestonica kulture Maribor 2012”, a biće otvorena performansom “Svete ratniceAlme Suljević, jedne od najradikalnijih umetnica iz Sarajeva. Dugogodišnjim izvođenjem tog performansa, Alma Suljević upućuje direktan izazov islamofobiji zapadnih društava i podseća na posledice tog neprijateljskog stava, kao svedok rata u BiH i genocida nad bosanskim Muslimanima, naveo je Jeremić u tekstu povodom izložbe. 

Prema navodima Jeremića, većina država nastalih razaranjem Jugoslavije, opterećena nasleđem ratova, etničkim nacionalizmima i procesima socijalno-ekonomske stratifikacije, prouzrokovanim ideologijom neoliberalnog kapitalizma, nalazi se u neokolonijalnoj zavisnosti od strane globalnog kapitala i u permanentnoj krizi na ekonomskoj periferiji Evrope. U takvom permanentno sukobljenom društveno-političkom kontekstu postoji niz zahtevanih pozicija u kojima su svedočanstva rata predstavljena, manifestovana i interpretirana.

Stoga većina predstava u polju kulturne produkcije i savremene umetnosti teško mogu napustiti granice stereotipa.

Izložba “Ja više nikada neću pričati o ratu” pokreće pitanje da li savremena umetnička praksa može proizvesti jezik kojim se može govoriti politički o individualnim i kolektivnim ratnim i posleratnim iskustvima, bez stereotipa i egzotizacije? Da li se može pronaći odgovarajući umetnički recept i da li je potrebno da se u procesu razumevanja razvije empatija? Ćutanje i zaborav su dve najčešće reakcije na traumu; da li umetnost, u tom pogledu, takođe ostaje nema, kada se služi samo simboličkim jezikom slike i zvuka, odnosno, kada ostaje u polju posredovanja, simbolizma i tržišne kulturne politike?

Naslov izložbe je pozajmljen iz video performansa “Ja više nikada neću pričati o ratu” sarajevskih umetnica Adele Jušić i Lane Čmajčanin.

Te umetnice su za zvučnu instalaciju “Priče za laku noć” sakupile priče iz svog svakodnevnog života tokom 1.395 dana duge opsade Sarajeva, kada su ljudi tražili sklonište od artiljerijskih granata u mračnim podrumima stambenih zgrada.

Moskovski umetnik Nikolay Oleynikov u instalaciji-muralu “Godine Kraljice Kostolomke” razvija celu menažeriju situacija i slika povezanih sa istorijskom hronologijom ratnih zbivanja u bivšoj Jugoslaviji, te mračnoj ulozi internacionalaca u celokupnom sukobu.

Nova muralska instalacija Oleynikova će biti posebno realizovana za izložbu u Mariboru.

Umetnik Igor Grubić iz Zagreba predstavlja na izložbi dvokanalnu video instalaciju “Priča sa Istočne strane”, koja se bavi pitanjem prava seksualnih manjina u društvima koja nasilno reaguju na svako ispoljavanje različitosti. Taj rad odnosi se na pokušaje organizovanja gej parada tokom poslednje decenije u gradovima u regionu, uključujući Beograd 2001. godine, kada je grupa fašista, kleronacionalista i navijačkih huligana napala učesnike Parade ponosa i povredila veliki broj ljudi.

Shadow Museum predstavlja rekonstrukciju izvođenja performansa “Spavao sam ispod fotografija ubijenih u ratovima u bivšoj Jugoslaviji” vojvođanskog umetnika Jaroslava Supeka (preminulog 2009. godine). Supek je tim performansom preuzeo odgovornost za šutnju, nečinjenje i nepravovremeno reagovanje. Njegova poruka je univerzalna, ali i konkretna, istinita i očigledna.

Film “Partizanski songspiel: Beogradska priča” drugi je u seriji filmskih igrokaza (songspiel) umetničkog kolektiva Chto Delat? iz Rusije. Smešten u napuštenu fabriku, film se bavi aktuelnim zbivanjima u Beogradu tokom 2009. godine, predstavljajući sukobljene pozicije tlačitelja i potlačenih.

Ja više nikada neću pričati o ratu” je specijalno dopunjeno i modifikovano izdanje prvobitne izložbe, priređene 2011. godine, u saradnji Biroa Beograd i Centra za umetnost i arhitekturu iz Stockholma Färgfabriken, pod nazivom “Psychosis 1 - I will Never Talk About the War Again”.

Kustos izložbe Vladan Jeremić (1975) u kuratorskoj i umetničkoj praksi istražuje polje preseka savremene umetnosti i političkog aktivizma. Radi zajedno sa Renom Rädle, sa kojom je osnivač Biroa Beograd, udruženja koje pruža platformu za kritičke prakse koje sežu dalje od konvencionalnih formi savremene umetnosti, kao i za kulturna i socijalna istraživanja i politički aktivizam.

Aktualizovano, mariborsko izdanje izložbe je producirano u saradnji Kibla i Biroa Beograd, a podržano je od Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sport Slovenije, Zavoda Evropske prestonice kulture Maribor 2012. i Gradske opštine Maribor.

Izložba će biti otvorena u Kibli do 30. avgusta.

*U PRILOGU: katalog izložbe

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.