• Search form

15.04.2013 | 10:37

A ... da se malo spotaknem

A ... da se malo spotaknem

Muzej Zepter objavio je knjigu Save Popovića “A ... da se malo spotaknem”, koja je i izvor za istoimenu izložbu na kojoj će biti predstavljeni radovi umetnika i arhitekata koje je odabrao taj ugledni beogradski istoričar umetnosti i novinar, nezaobilazni svedok i hroničar umetničke scene u Beogradu i Srbiji proteklih tri i više decenija.

Na izložbi će od 18. aprila biti predstavljena dela arhitekata: Branislava Mitrovića, Mustafe Musića, Miodraga Mirkovića, Ivana Antića i Ivanke Raspopović, kao i umetnika Milije Nešića, Mrđana Bajića, Milana Blanuše, Radomira Damnjanovića Damnjana, Bore Iljovskog, Zdravka Joksimovića, Olge Jevrić, Nandora Glida, Slavoljuba Caje Radojčića i Đorđa Crnčevića.

Promocija knjige biće održana 9. maja u okviru izložbe, koja odražava kritičarski stav Popovića, a poslužiće kao svojevrsna scenografija za njegovu knjigu.

        Milija Nešić, Konkretna skulptura, 1965.

Impresivna bibliografija iz koje je izabrano i formirano nekoliko celina, ukazuje na Popovićevu širinu interesovanja, čvrstinu stavova i kriterijuma kojima se rukovodi u arbitraži događaja na domaćoj kulturnoj sceni.

Izbor umetnika i arhitekata za izložbu, kako je naveo Muzej Zepter, mogao je da bude i širi, ali je imenitelj tom izboru upravo stav, odnosno sposobnost odupiranja moralnom padu koji karakteriše vreme u kojem živimo, odnosno stvaramo. Svojim delom, odabrani stvaraoci dokazuju da je opasnost - vreme bez ideala i strasti - ipak i puno obećanja.

       Zdravko Joksimović, Pronađi 15 razlika, 2009.

Muzej Zepter započeo je izdavačku delatnost 2010. godine, kada je i osnovan kao legitimni naslednik aktivnosti Galerije Zepter. Prva knjiga štampana u novoj ediciji “Kritika” bila je knjiga Stojana ĆelićaIz drugog ugla” (2012), izdata povodom monumentalne izložbe “20 godina bez Stojana Ćelića”.

Ćelićevom izložbom “Sudbina skulpture” 1994. godine je i započeta izlagačka aktivnost Galerije Zepter. Izložbu je pratila i knjiga Ćelićevih kritičkih tekstova, štampana kao izvor za samu izložbu. Kako Galerija Zepter nije imala svoju izdavačku delatnost, udružila se sa izdavačkom kućom Clio, sa kojom je izdala 14 knjiga.

         Mrđan Bajić, Tenk, 2012.

Savo Popović je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu (Grupa za istoriju umetnosti) kod prof. Lazara Trifunovića, a objavio je više hiljada tekstova u oblasti umetnosti: likovnih kritika, analitičkih i istraživačkih tekstova, prikaza knjiga iz umetnosti, kao i intervjua sa značajnim domaćim i inostranim umetnicima, istoričarima i teoretičarima umetnosti (Rene Blok, Herald Zeman, Edvard Lusi Smit, Gerald Mat, Danijel Liberskind, Bonito Oliva…).

Objavljivao je tekstove u mnogim dnevnim i nedeljnim novinama (Omladinske novine, Polet, I ti reče, Borba, Republika, NIN, Evropljanin, Status, Večernje novosti...).

Autor je više od deset izložbi, počev od male plastike Matije Vukovića u Galeriji Doma omladine Beograda 1979.

Aktivan je i kao član mnogih žirija, uključujući za dodelu “Borbine” nagrade za arhitekturu od 1992. do 2002, nagrade Društva istoričara umetnosti Srbije za najbolju izložbu 1997/98, te Međunarodnog bijenala grafike “Suva igla” u Užicu 2005. Učestvovao je u mnogim TV i radijskim emisijama u razgovorima o umetnosti i očuvanju urbane memorije u Beogradu.

*Foto na vrhu: Milan Blanuša, Grupa 5, 1998.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r