Da umreš od smeha
Međunarodno bijenale humora i satire u umetnosti u Gabrovu prvi put u 46-godišnjoj istoriji obuhvata i kustosku izložbu savremene umetnosti, a među tridesetak umetnika je i desetak sa prostora bivše Jugoslavije, koje je odabrao kustos Marko Stamenković.
Na izložbi “Da umreš od smeha” učestvuju Mia Ćuk iz Srbije, Milena Jovićević iz Crne Gore, Mladen Miljanović i Šejla Kamerić iz Bosne i Hercegovine, Siniša Labrović i Vlasta Delimar iz Hrvatske, Urša Premik iz Slovenije, te Sislej Džafa sa Kosova, koji živi u SAD.
Stamenković će 8. juna održati kustosku prezentaciju tog izložbenog projekta u Galeriji VN u Zagrebu, čiji je cilj da, uz projekciju video i fotografskog materijala, kao i razgovor sa publikom, pruži dublji uvid u subjektivno čitanje “neracionalno racionalnog” odnosa humora i smrti u različitim kulturnim kontekstima, kao i da rasvetli ne-baš-sasvim-normalnu logiku izložbe “Da umreš od smeha” koja “okreće zdrav razum naopako i iz te izvrnute tačke gledanja pruža jednu novu ‘lekciju o različitosti’”.
Bugarski grad Gabrovo, inače rodno mesto slavnog umetnika Kristoa (Christo) smatran je pre pada Gvozdene zavese komunističkom prestonicom humora. Od ranih 70-ih godina, najznačajnija kulturna orijentacija tog grada u podnožju Centralnog Balkana bio je i ostao Dom humora i satire – institucija u kojoj se od 1973. godine održava Međunarodno bijenale humora i satire u umetnosti, jedino bijenale savremene umetnosti u Bugarskoj.
Vlasta Delimar, Ovo sam bila ja 1980. kada je umro drug Tito, fotografija, 1980, 100x70cm
Ovogodišnje, 23. izdanje Bijenala, u organizaciji Doma humora i satire, Gabrova i Ministarstva kulture Bugarske, otvoreno je 19. maja u prisustvu brojnih domaćih i stranih gostiju, a publika će sve do kraja septembra imati priliku da vidi tri izložbe.
Osim žirirane izložbe karikatura i žirirane izložbe savremene umetnosti, pod zajedničkim naslovom “Smejući se u lice…”, prvi put u istoriji tog bijenala realizovana je i kustoska izložba savremene umetnosti “Da umreš od smeha”.
Siniša Labrović, Smajli, 2008, foto-dokumentacija performansa izvedenog u Rejkjaviku
Na poziv organizatora, inače, stiglo je više od 1.300 prijava radova gotovo 750 umetnika iz 71 zemlje. Gotovo polovina učesnika konkursa za žirirane izložbe prvi put se prijavila, što govori, prema navodima organizatora, ne samo o međunarodnom ugledu te manifestacije, već i o njenoj privlačnosti za nove talente.
Kustos Marko Stamenković iz Srbije bio je član međunarodnog žirija koji je odabrao radove za izložbu savremene umetnosti, a među autorima je i Aleksandar Zograf iz Srbije. U žiriju su i bili i Jorg Bader (Joerg) iz Švajcarske, Margarita Dorovska i Anton Stajkov (Staykov) iz Bugarske i Fransis Makki (Francis McKee) iz Irske/Škotske.
Radove za međunarodnu izložbu karikature, na kojoj takođe učestvuje više autora iz regiona, odabrao je žiri koji su činili Žan-Mari Berten (Jean-Marie Bertin) iz Francuske, Daril Kejgl (Daryl Cagle) iz SAD i Kristo Komarnicki iz Bugarske.
(SEEcult.org)