• Search form

09.08.2010 | 21:46

Dali u Beogradu

Izložba originalnih grafika Salvadora Dalija “Božanstveni svetovi” biće otvorena 2. septembra u Muzeju 25. maj u Beogradu, a obuhvata 200 radova iz njegova dva najobimnija opusa “Biblia Sacra” i “Božanstvena komedija”.

Prvi put u Srbiji biće predstavljeno sto Dalijevih grafika “Božanstvene komedije” iz 1964. godine, dve potpune (70 grafičkih listova) dekompozicije drvoreza “Božanstvene komedije”, šest originalnih knjiga tog dela, kao i 106 grafika “Biblia Sacra” iz 1967. godine.

Dali u Beogradu

Izložba originalnih grafika Salvadora Dalija “Božanstveni svetovi” biće otvorena 2. septembra u Muzeju 25. maj u Beogradu, a obuhvata 200 radova iz njegova dva najobimnija opusa “Biblia Sacra” i “Božanstvena komedija”.

Prvi put u Srbiji biće predstavljeno sto Dalijevih grafika “Božanstvene komedije” iz 1964. godine, dve potpune (70 grafičkih listova) dekompozicije drvoreza “Božanstvene komedije”, šest originalnih knjiga tog dela, kao i 106 grafika “Biblia Sacra” iz 1967. godine.

Izložba obuhvata i markice italijanske vlade uz 700-godišnjicu Danteovog rođenja i naslove svih izloženih radova, stihove uz “Božanstvenu komediju”, biografiju Dantea, kao i objašnjenje opusa “Biblia Sacra” i “Božanstvene komedije”, te objašnjenje dekompozicija.

Tako obimna izložba Dalijevih radova pre Beograda bila je postavljena samo u Sloveniji - na Bledu i u Mariboru, kao i u Njujorku.

Izložba ima specifičan edukativni karakter - kroz ilustracije se gledalac upoznaje sa sadržajem “Biblije” i “Božanstvene komedije”, a zbog same tehnike, ti radovi zauzimaju vrlo posebno mesto u Dalijevom stvaralaštvu.

“Biblia Sacra” i “Božanstvena komedija” su već kao literarna dela izuzetno kompleksna i neiscrpan su izvor novih i novih tumačenja i komentara. I sam Dali je želeo da da svojevrstan komentar velikim delima literarne istorije u obliku ilustracija. Dodelio im je svojevrsnu nadgradnju, koja ne olakšava razumevanje teksta, već ga dodatno komplikuje.

Kod “Božanstvene komedije” je problematično već samo razvrstavanje ilustracija u korpus trilogije. Prema prvobitnoj podeli, po kojoj svakoj pesmi pripada po jedna ilustracija, ona u više slučajeva ne odgovara, zbog čega je pri postavljanju izložbe praćena novija podela nemačkog stručnjaka Volfganga Everlinga, koji je detaljnim proučavanjem teksta pronašao odgovarajuća mesta za ilustracije i dodao im citate iz “Komedije”.

Posmatrača podstiče već sam obim oba ciklusa, kao i stilska raznovrsnost i prilagođavanje likovnog izraza pojedinačnim ilustrovanim prizorima, a uz poznavanje tekstova posebno podstiče umetnikov lični pogled na “knjigu nad knjigama” i srednjovekovno literarno umetničko delo, čije vreme nastanka pojedini stručnjaci stavljaju u 1309. godinu, tačno pre 700 godina.

Dalijeve ilustracije za “Biblia Sacra” čini 105 litografija, urađenih po gvaš originalima. “Biblija” je objavljena 1969. godine, u izdanju kuće “Ricoli” (Rižoli) u Milanu. Celokupni tiraž je 1.677 primeraka, bez probnih otisaka.

“Biblija” se smatra najobimnijim objavljenim Dalijevim delom, a stvarao ga je između 1963. i 1969. Naručilac je bio Dalijev prijatelj i pokrovitelj Đuzepe Alberto, koji je sebi postavio zadatak da će umetnika vratiti Bogu, a proučavanjem Biblije, nazad u okrilje rimokatoličke crkve.

Ilustracije se zasnivaju na širokoj raznolikosti slika, baziranih na hrišćanskoj ikonografiji, a i na ikonografiji klasične mitologija. Pri detaljnijem pregledu dela, veoma je očigledna i Dalijeva spontanost pri stvaranju ilustracija, jer je koristio posebnu tehniku - buletizam, njegov sopstveni izum, pri kojoj je arkebuzu (vrstu starinskog pištolja) “punio” kapsulama napunjenim bojom, i ispaljivao ih na prazan papir.

Efekte (spontane fleke) je zatim uključio u ilustracije. Svaku ilustraciju prate i tekstualni odlomci iz Starog i Novog Zaveta.

Nešto sasvim drugo ga je guralo u istraživanje Danteovog sveta i njegove “Božanstvene komedije”, jer se Dali već decenijama bavio tim srednjovekovnim literarnim genijem. Kada ga je italijanska vlada 1950. godine, na 70-godišnjicu Danteovog rođenja, angažovala da za posebno izdanje “Božanstvene komedije” naslika ilustracije, izjavio je da delo oslikava njegov lični duhovni razvoj. Kasnije je, pak, izjavio da “Komediju” nikada nije čitao.

Za ilustracije je Dali napravio 101 akvarel između 1950. i 1952.

Italijanski Državni poligrafički institut je 1954. objavio knjigu sa sedam reprodukcija akvarela u punoj veličini, u obliku litografija sa uzorcima stranica teksta. Odmah je naišla na neodobravanje. Komunistička partija je protestovala protiv “rasipanja novca”, koji je neophodan za bolje namene, a nacionalisti su, nasuprot tome, protestovali što delo najznačajnijeg italijanskog pesnika ilustruje Španac. Na kraju je vlada izdala samo seriju suvenirskih poštanskih marki, koje će takođe biti predstavljena na izložbi.

Posle posredovanja izdavača Joseph Forê, 1959. godine projekat je preuzela i finansirala francuska izdavačka kuća “Editions d'Art Les Heures Claires”.

Delo su izvodila dva visoko kvalifikovana gravira za posebne vrste drvoreza - ksilografiju. Slika pri tom postupku, za razliku od klasičnog drvoreza, nije urezana u ploču, već su iz ploče izrezani oni delovi kojih nema na grafici.

Delo je pod Dalijevim nadzorom rađeno od 1959. do 1963. Nastalo je 3.500 ploča za sto otisaka (oko 35 boja za jednu grafiku). Delo je izdato u Parizu u šest knjiga (prvo “Raj”, a zatim i “Čistilište” i “Pakao”, za koji je bilo najviše interesovanja).

Izdatio je 4.798 knjiga, a u Francuskoj je zajedno sa serijama grafika bez teksta izašlo 5.346 odštampanih serija Dalijevih ilustracija.

Luksuznim knjigama (33) su dodati neki od originalnih akvarela, zbog čega im je danas nemoguće ući u trag.

Na izložbi će biti moguće videti grafičke listove iz francuskog izdanja.

Izložba “Salvador Dali - Božanstveni svetovi” biće otvorena do 15. novembra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav