• Search form

20.12.2009 | 20:19

Dani Univerziteta umetnosti u Beogradu

Univerzitet umetnosti u Beogradu na izmaku svake kalendarske godine obeležava svoje dane. Svečana sala Rektorata UUB bila je tako 18. decembra mesto redovne proslave i uručivanja priznanja studentima generacije, pedagozima i drugim poslenicima ili saradnicima sva četiri fakulteta u sastavu te visokoškolske ustanove, koja postoji i deluje od 1957. godine.

Dani Univerziteta umetnosti u Beogradu

Univerzitet umetnosti u Beogradu na izmaku svake kalendarske godine obeležava svoje dane. Svečana sala Rektorata UUB bila je tako 18. decembra mesto redovne proslave i uručivanja priznanja studentima generacije, pedagozima i drugim poslenicima ili saradnicima sva četiri fakulteta u sastavu te visokoškolske ustanove, koja postoji i deluje od 1957. godine.

Kako je tada istakla prof. dr Ljiljana Mrkić-Popović, rektorka UUB - novi tim Rektorata od prvog oktobra 2009. sa prorektorima Dimitrijem Golemovićem, Anđelkom Bojović i Marinom Nakićenović, prošao je kroz veoma buran period protesta studenata Fakulteta likovnih umetnosti i Fakulteta primenjenih umetnosti. Premda je jedna od tačaka programa bila uvažavanje potpune autonomije svakog pojedinog fakulteta Univerziteta umetnosti, Rektorat je imao aktivnu, vodeću ulogu u rešavanju kompleksnih problema između uprava fakulteta, Ministarstva prosvete i studenata. U ovom svečanom trenutku, sa osećanjem zadovoljstva, može se reći da su uspešno uspostavljeni uslovi za normalno odvijanje nastave na svim fakultetima umetnosti.

Primarni cilj UUB, dobijanje akreditacije svih studijskih programa na svim fakultetima i na svim nivoima nastave još uvek je u proceduri, a jedan deo studijskih programa na osnovnim studijama i diplomskim master studijama je akreditovan i nadamo se da ćemo proces reforme visokoškolske nastave uspešno okončati, rekla je rektorka. Taj cilj ostvaruje se uprkos problemu sa kojim se suočava Univerzitet umetnosti, a to je aktuelni sistem budžetiranja državnih institucija, koji direktno preti opstanku našeg umetničkog rasadnika.

Specifičnosti umetničke nastave, posebnost nastavnog procesa na svakom pojedinom fakultetu umetnosti, materijalni troškovi nastave i ispita, mali broj studenata izabranih po najstrožem principu selekcije, najpoznatiji umetnici i stručnjaci na vrhuncu svojih profesionalnih karijera koji predaju na tim fakultetima - to je ono što UUB izdvaja od svih drugih sličnih visokoškolskih umetničkoh institucija u svetu. Univerzitet umetnosti je mali i veoma osetljiv organizam u visokom školstvu Srbije i mora se čuvati pod drugačijim finansijskim uslovima i pod specifičnim zakonskim regulativima. To su uslovi koji se moraju uzeti u obzir prilikom donošenja Zakona o finansiranju, a posebno u ovom trenutku kada su u toku korekcije Zakona o visokom obrazovanju.

Uprkos teškim okolnostima uspešno je obavljen i jedan, ne mali posao na koji se čekalo gotovo petnaest godina i koji je završen koliko juče. To je adaptacija i rekonstrukcija Rektorata UUB: Rektorske sale, Staklenog krova, Kabineta Rektora i Svečane sale, u čijem ambijentu se sada sa uživanjem može raditi.

Sačekala su nas brojna iskušenja, podsetila je rektorka, ali i svakodnevni zadaci i poslovi, koji su prihvaćeni sa velikom odgovornošću.

Zahvaljujući svesrdnoj pomoći dosadašnjeg Rektorskog tima na čelu sa kolegom mr Čedomirom Vasićem, redovnim profesorom FLU, kao i podršci Ministarstva prosvete Srbije na čelu sa prof. dr Slobodanom Jaukovićem, pomoćnikom ministra za visoko obrazovanje, uz izuzetno zalaganje i vanserijski elan kolektiva Rektorata na čelu sa gospođom Gordanom Ljubić-Savin i najzad, ali ne po stepenu značaja, ističem da je doprinos četiri dekana fakulteta Univerziteta umetosti prof. dr Dubravke Jovičić, red. prof. Slobodana Roksandića, red. prof. Vladimira Kostića Divca, red. prof. mr Zorana Popovića i njihovih prodekana bio presudan za rešavanje velikih i raznorodnih problema.

Na Danima Univerziteta umetnosti vrši se promocija najboljih studenata, dodeljuju najveća priznanja zaslužnim profesorima i saradnicima i izražava najiskreniju zahvalnost kolegama koje odlaze u penziju. Jer život i rad, kada je polje umetnosti u pitanju, tako su isprepletani da se može reći bez preterivanja i patetike, da naši profesori svoj život posvećuju svojim studentima, naglasila je prof. dr Ljiljana Mrkić-Popović.

Prema navodima rektorke, dobitnici Velike plakete sa poveljom Univerziteta umetnosti u 2009.godini: red. prof. Miloš Petrović, red. prof. Mrđan Bajić, red. prof. Ratko Lalić i red. prof. Slavenko Saletović su profesori čija delatnost uveliko nadilazi prostore naše zemlje, čiji su visoki umetnički i stručni rezultati već mnogo puta nagrađivani i koji su ponos Fakulteta muzičke, Fakulteta likovnih, Fakulteta primenjenih i Fakulteta dramskih umetnosti. Srebrne medalje UUB ovaj put zasluženo su poneli Antonija Antić, šefica Studentske službe FMU, Isidora Mitrović-Angelovski, bibliotekarka FLU, Svetislav Nikolić, docent FPU, Nenad Manojlović, direktor Vaterpolo kluba „Partizan“ za izuzetno uspešnu saradnju sa FDU.

Kolegijum Rektorata UUB odlučio je da Srebrnu medalju sada dodeli i Galeriji FLU za uspešan tridesetogodišnji rad i doprinos afirmaciji Fakulteta likovnih umetnosti i Univerziteta umetnosti u celini. Navedena visoka priznanja rad su profesora Vojin Stojić, vajara koji je oblikovao i rektorskog lanca UUB. Tada su i u zasluženu penziju ispraćeni prof. dr Dušan Pajin sa FLU i redovni profesori Milanka Berberović i Dragomir Petrović sa FPU i Predrag Perišić, Predrag Popović i Svetozar Rapajić sa FDU Beograd, koji su svoj radni vek posvetili Univerzitetu umetnosti.

U svečanom programu tim povodom nastupili su studenti FMU Ana Marija Banović – flauta i Nino Felbab – klarinet, izvodeći delo Dejana Despića „Intrada“, Vojin Kocić – gitara sa delom Rolanda Diensa „Fuoko“, Dragan Petaković – violina sa delom Johana Sebastijana Baha „Sonata za solo violinu, br. 1, g-mol“, stav „Presto“, i Nemanja Stanković – violončelo sa delom Zoltana Kodaja „Sonata za solo čelo, prvi stav“. Voditelji programa bili su Aleksandra Alač i Aleksandar Radojičić, studenti treće odnosno četvrte godine glume FDU Beograd.

STUDENTI GENERACIJE

Za školsku 2008/2009. godine, najbolji diplomci FMU, FLU, FPU i FDU Beograd su Nemanja Stanković (Kragujevac, 1989) – sa prosečnom ocenom 9,70, Maja Savić (Beograd, 1983) – sa prosečnom ocenom10, Jelena Milatović (Harare u Zimbabveu, 1983) – sa prosečnom ocenom 9,97 i Ivan Ikić (Beograd, 1982) – sa prosečnom ocenom 9,56, a svi su dobili najvišu ocenu 10 iz glavnog predmeta odnosno na diplomskom ispitu. Potonjima je Mirjana Božidarević, predsednica Opštine Stari grad već tradicionalno uručila i novčane nagrade u iznosu od po 20.000 dinara, a iste večeri u Galeriji FLU otvorena je izložba radova Maje Savić i Jelene Milatović, koju je moguće pogledati do 16. januara, sa ciljem predstavljanja novih umetničkih ličnosti javnosti na kraju njihovog obrazovnog, a na početku njihovog profesionalnog puta.

Studenti generacije postigli su vrhunske rezultate ne samo na studijama, već i na festivalima, takmičenjima, koncertima, izložbama i radionicama – dobitnici su najzapaženijih nagrada i vrednih stipendija i zbog toga treba pažljivo (pro)čitati njihove biografije. One najtačnije govore u prilog onome što je rektorka UUB želela da istakne: to što izdvaja Univerzitet umetnosti od svih drugih, sličnih visokoškolskih ustanova u svetu, i po čemu je apsolutno jedinstven je naša dobitna formula – najboljim, odabranim studentima predaju najbolji, vrhunski umetnici i stručnjaci u svojim oblastima. Imajući takve profesore i takve studente možemo sa verom i optimizmom gledati u budućost, sasvim razložno smatra prof. dr Ljiljana Mrkić-Popović.

Dimitrije Stefanović

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r