Dejan Aleksić prvi dobitnik nagrade NBS Vladan Desnica
Novoustanovljenu nagradu Narodne biblioteke Srbije “Vladan Desnica” za najbolji roman 2021. godine dobio je Dejan Aleksić za delo “Petlja”, u izdanju Lagune, saopšteno je 21. juna na lokalitetu nekadašnje zgrade NBS na Kosančićevom vencu, na kojem je ponovljena želja za preuređenje tog prostora.
Žiri je većinom glasova odlučio da Aleksić dobije nagradu “Vladan Desnica”, koja je specifična po tome što je dodeljuju pisci piscima, a vredna je 12.000 evra.
Žiri su sačinjavali: akademik Dušan Kovačević (predsednik), Vladan Matijević, Vladimir Tabašević, Ljubica Arsić, Milisav Savić, Mirjana Mitrović, Enes Halilović, Vule Žurić i Dejan Stojiljković, u najužem izboru razmatrao je romane Milene Marković “Deca”, “Ruža pod ledom” Mirka Demića, “Smrtni ishod atletskih povreda” Milice Vučković i “Španska čizma” Vladimira Kopicla.
Roman “Petlja” daje “izoštrenu sliku društva u vrednosno bestežinskom stanju, kada su tradicionalni obrasci potrošeni, a novi modeli nisu definisani. Odrastanje i sazrevanje u takvom ambijentu neminovno krivi i deformiše. Kad junakinja Aleksićevog romana za svoju biografiju kaže da je sakata, to ne znači da se ona predala, već da je svesna toga koliko košta kad imaš petlju”, navela je Mirjana Mitrović o pobedničkom romanu, koji je nedavno dobio i nagradu "Miloš Crnjanski".
Prilikom ceremonije dodele nagrade, upravnik NBS dr Vladimir Pištalo još jednom se zauzeo za obnovu lokaliteta nekadašnje NBS na Kosančiću, srušene u bombardovanju u Drugom svetskom ratu.
Pomoćnik ministra kulture i informisanja za savremeno stvaralaštvo Radovan Jokić izrazio je podršku toj inicijativi, navodeći da bi mesto nekadašnje NBS moglo da bude pretvoreno u svojevrsni memorijalni kompleks, a povodom nagrade "Vladan Desnica" rekao je da je država, podrškom inicijativi NBS za ustanovljenje tog priznanja, želela da "prekine pasivnost" i "stane iza jednog ozbiljnog priznanja".
"Znate da su u post-socijalističkom periodu sve važne nagrade, koje su bile državne, prešle u područje privatnog ili drugih nivoa odlučivanja", rekao je Jokić i izrazio nadu da će se država i povodom inicijative ze preuređenje prostora nekadašnje NBS na Kosančićevom vencu "probuditi i podići".
I akademik Dušan Kovačević rekao je da, kad god prolazi tim krajem ima "osećaj blage nelagode i kolektivne neodgovornosti". Dodao je da treba razmišljati šta bi moglo na tom mestu da se podigne u čast "majke Biblioteke" koja je gađana. "Budi mi uvek mučninu strašno osećanje nerazuma kod ljudi kad vidim u bilo kom kontekstu bilo kakav znak nacizma, bilo gde. To je nedopustivo i toleriše se previše. Da nije bilo jednog velikog naroda koji je postradao u Drugom svetskom ratu, ja mislim da bi taj znak bio legalizovan kao što su legalizovani znakovi i činovi zločina prethodnih osvajača", rekao je Kovačević.
Nagrada NBS nosi ime Vladana Desnice, istaknutog romanopisca i pripovedača, autora pesničkih zbirki, drame, vrsnog estetičara koji se bavio i teorijom filma. Kao veliki poklonik muzike, školovao je glas i svirao violinu (kao i glavni junak u njegovom romanu Proljeće Ivana Galeba), a okušao se i u komponovanju i za sobom ostavio značajan opus kamernih kompozicija prevashodno pisanih za glas i klavir. Upravo, to je bio i povod da nagrada bude dodeljena 21. juna, na dan letnjeg solsticija, prvog dana letnjeg godišnjeg doba i na Svetski dan muzike.
Književna scena u Srbiji, inače, dobila je ove godine još jednu nagradu za najbolji roman - priznanje "Beogradski pobednik" koje dodeljuje Biblioteka grada Beograda, uz podršku gradskih vlasti. Prvi dobitnik je pisac Drago Kekanović, nagrađen za roman "Privrženost”, u izdanju SKD “Prosvjeta”, na osnovu odluke žirija u kojem su bili: dr Predrag Petrović (predsednik), dr Slađana Ilić, dr Nataša Anđelković, dr Petar Pijanović i dr Vesna Trijić.
Nagrada "Beogradski pobednik" podrazumeva i novčani iznos od 10.000 evra, koliko iznosi i NIN-ova nagrada, dodeljena za 2021. godinu Mileni Marković za poemu-roman "Deca", u izdanju Loma, na osnovu odluke žirija kritike koji su činili: Marija Nenezić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Branko Kukić i Teofil Pančić (predsednik).
Prvi put ove godine u Beogradu dodeljena je i nova regionalna književna nagrada “Štefica Cvek”, koja afirmiše žensko i ostalo marginalizovano stvaralaštvo, a dodeljena je Mariji Andrijašević, Goranu Ferčecu, Lejli Kalamujić, Senki Marić, Ani Miloš, Sonji Ražnatović, Mihaeli Šumić, Martini Vidajić i Nori Verde. Nagrada “Štefica Cvek”, ustanovljena na inicijativu Pobunjenih čitateljki za prozna dela na BHSC govornom području, dodeljena je na osnovu preporuka pedesetak aktera književne scene, te selekcije koju je potom napravio žiri organizatora.
(SEEcult.org)