• Search form

05.08.2014 | 12:16

Dekodiranja

Dekodiranja

Izložba savremene umetnosti Bosne i Hercegovine, na kojoj učestvuje više od 30 umetnika različitih generacija iz oba entiteta, biće otvorena 7. avgusta u Crnogorskoj galeriji umetnosti “Miodrag Dado Đurić” na Cetinju, a počeće performansom Jusufa Hadžifejzovića.

Izložba “Dekodiranja”, u organizaciji Narodnog muzeja Crne Gore, obuhvata radovi 36 umetnika iz Sarajeva, Trebinja i Banjaluke.

Iz Sarajeva na izložbi učestvuju: Maja Bajević, Saša Bukvić, Danica Dakić, Gordana Anđelić-Galić, Nela Hasanbegović, Jusuf Hadžifejzović, Ivan Hrkaš, Taida Jašarević, Adela Jušić, Šejla Kamerić, Emir Kapetanović, Muhamed Kafedžić, Damir Nikšić, Renata Papišta, Daniel Premec, Jasmina Gavrankapetanović-Redžić, Iva Simčić i Alma Suljević, iz Banjaluke Slobodan Vidović, Ninoslav Kovačević, Nenad Malešević, Miodrag Manojlović, Radenko Milak, Mladen Miljanović, Borjana Mrđa i Veso Sovilj, a iz Trebinja Nada Arnaut, Igor Bošnjak, Nebojša Bumba, Miljan Vuković, Ratko Vučinić, Miloš Vučićević, Mirjana Kodžo, Marko Musović, Bogdan Radović, Bojana Tamindžija (Trebinje).

        Adela Jušić (detalj), Memory Lane_Reconstruction 1 (nepoznati fotograf, rane 1950-te), 2012.

Kustoski tim, koji je odabrao umetnike iz sva tri grada, čine stručnjaci u oblasti likovne umetnosti, istorije i teorije umetnosti i medija - Branka Vujanović i Džon Blekvud (Jonathan Blackwood), koji su selektori za Sarajevo, Igor Bošnjak (za Trebinje) i Slobodan Vidović i Predrag Terzić (za Banjaluku).

       Damir Nikšić, Savremenost (Komunistički manifest je prvi put objavljen 21. februara 1848, a Gorski vijenac 1847. Marks i Njegoš su bili savremenici), 70x70cm

Osnovni cilj izložbe je da prezentuje kompleksnost savremene bosansko-hercegovačke umetnosti, povezujući referentne umetnike iz tri grada koji poslednje dve decenije aktivno deluju na umetničkoj sceni BiH, saopštio je Narodni muzej Crne Gore.

       Daniel Premec, I BOT, video skulptura, 2010.

Organizatori smatraju da je neophodno podržati savremenu umetničku scenu čiji je "razvoj privremeno anesteziran društveno-političkim okolnostima i neusklađenošću kulturne strategije, što je dovelo do svojevrsne atrofije kolektivne senzitivnosti prema umetničkim ostvarenjima i smanjene vidljivosti sadržaja".

       Iva Simčić (detalj), Once Upon a Time in the West, kombinovana tehnika na platnu, 20x30, iz ciklusa Think Left, 2012-2013.

"Suočavamo se sa sve većom fragmentacijom na mikroscene koje pomalo autistično deluju u svojim lokalnim okvirima. Sledstveno tome, fokus jeste, i treba da bude, na umetnicima koji ulažu napor da se potreba za uvezivanjem reanimira i da se hermetičan odnos prema umetničkim tendencijama u regionu zameni interakcijom nekad jedinstvenog kulturnog prostora", navela je u predgovoru kataloga izložbe koordinatorka projekta Ana Ivanović.

Izložba će biti otvorena do 1. septembra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav