• Search form

01.09.2018 | 16:09

Demanti tvrdnji direktora Otvorenog univerziteta

Demanti tvrdnji direktora Otvorenog univerziteta

Direktor i selektor Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici Slobodan Marković, idejni tvorac te ugledne manifestacije koji je nedavno podneo ostavku, kao i članovi festivalskog Saveta u ostavci, demantovali su tvrdnje direktora Otvorenog univerziteta u Subotici Ilije Tatića u vezi sa njihovim statusom i tokom priprema jubilarnog, 25. izdanja Festivala. Ujedno, povodom Tatićeve izjave o odsustvu finansijske podrške Ministarstva kulture, reagovala je Komisija koja je odlučivala o prijavama na Konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti pozorišne umetnosti.

Marković i članovi Saveta Festivala književnik Ljubivoje Ršumović (predsednik), teatrolog i istoričar kulture Zoran Maksimović (potpredsednik), novinarka i urednica emisija o pozorišnoj delatnosti Gordana Đurđević i teatrolog Miroslav Radonjić, naveli su u saopštenju da je Tatić izneo “niz neistina i netačnih tvrdnji” povodom njihovih ostavki.

Kako su naveli, poslednja sednica Saveta Festivala na koju je bio pozvan predstavnik Otvorenog univerziteta kao izvršnog producenta Festivala održana je 10. novembra 2017, a ujedno je bila i prelomna. “Nakon petočasovne rasprave sa Ilijom Tatićem, Savet je doneo Zaključak o neophodnosti promene izvršnog producenta koji je krajem novembra iste godine dostavljen Sekretarijatu za društvene delatnosti Grada Subotice. Razmišljalo se najpre o tome da se Festival vrati u Dečje pozorište, gde je i nastao, ali je kao jedina zakonski moguća opcija u datom trenutku sugerisano osnivanje udruženja. Tu inicijativu Saveta podržala je i Gradska uprava, koja je od početka bila do detalja upoznata sa situacijom. Dakle, do ideje o osnivanju udruženja došlo se u pokušaju da se sanira narušeno stanje, a ne obrnuto. Ni članovima Saveta, ni direktoru Festivala nije poznato šta se događalo kasnije i zbog čega je Grad promenio pravac svog delovanja i doneo odluku da Festival još ovu godinu ostane na Otvorenom univerzitetu, kao 'prelazno rešenje', ali su zbog dobrobiti Festivala pristali na tu opciju“, navedeno je u saopštenju.

Iz tog razloga, kako je dodato, mandat poslednjeg saziva Saveta, koji je istekao u februaru 2018, produžen je do izbora novog Saveta, kao i mandat direktora i selektora Festivala. Dokaz je zapisnik sa sastanka kod gradonačelnika koji je održan 22. februara 2018, a kojem je Tatić lično prisustvovao (zapisnik sa imenima prisutnih na sastanku nalazi se u prilogu).

Na tom sastanku kod gradonačelnika doneto je više odluka u cilju realizacije 25. Festivala, a između ostalog i to da se institucija Saveta, njegova autonomija i nadležnosti, shodno Odluci Skupštine grada Subotice o osnivanju Festivala, moraju u potpunosti poštovati; da odnosi Saveta i Direkcije Festivala, s jedne, i Izvršnog producenta s druge strane moraju biti postavljeni na krajnje jasnim i preciznim osnovama; da će Savet i ostala tela Festivala vršiti svoju funkciju do imenovanja novih članova (Savet, direktor, selektor); te da će ubuduće medijator između Saveta i Direkcije Festivala, s jedne strane i Izvršnog producenta s druge - zapravo i isključivo se misli na Iliju Tatića, biti Gradska uprava.

“Međutim, dok su članovi Saveta u ostavci sve vreme dosledno poštovali svoje nadležnosti i odluke donete na sednicama i sastancima, za gospodina Tatića se to nikako ne bi moglo reći. Savet, inače, nema i nije imao obavezu da poziva predstavnika Izvršnog producenta na sve svoje sednice, a budući da se komunikacija Saveta i direktora Festivala s Ilijom Tatićem nije mesecima odvijala kako treba, Grad je, naglašavamo još jednom, za medijatora postavio gospođu Miroslavu Babić, članicu Gradskog veća zaduženu za oblast kulture i članicu Saveta. Usled svih nastalih problema, došlo je do kašnjenja u pripremama jubilarnog 25. Festivala, zbog čega je Savet, zajedno s direktorom Slobodanom Markovićem, doneo odluku o pomeranju Festivala za kraj oktobra ili početak novembra, kako bi jubilej bio dostojno obeležen. Međutim, Ilija Tatić je nastavio da priprema Festival za septembar. Ne znamo po čijem nalogu i po čijim direkcijama”, naveli su Marković i članovi Saveta u ostavci.

Podsetili su i da, shodno Odluci o osnivanju Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, Festivalom upravlja Savet, dok je Otvorenom univerzitetu poverena organizacija te manifestacije čiji je osnivač Grad Subotica. Prema Statutu Festivala, tom manifestacijom uz Savet upravlja i direktor Festivala.

Direktora i selektora imenuje i razrešava Savet, a poslednji saziv Saveta za direktora i selektora Festivala imenovao je Slobodana Markovića i nije ga razrešio. Međutim, članovi Saveta u ostavci, kako su naveli, nemaju saznanja o tome ko je vršio selekciju za predstojeći Festival.

“To ne zna ni dosadašnji zvanični selektor. Poznato je jedino da je nekakva selekcija napravljena i da u njoj Slobodan Marković ni na koji način nije učestvovao. Poznato je i da se nekakav festival priprema, ali da pripremama nije rukovodio Slobodan Marković. Uz to, Savet nije usvojio program ovogodišnjeg Festivala, niti mu je detaljan program predočen, a u trenutku podnošenja ostavki do početka manifestacije bilo je ostalo svega mesec dana! Savet nije usvojio finansijski plan, nije imenovao žiri ovogodišnjeg Festivala i nije doneo odluku o dobitnicima nagrade za životno delo, a sve je to isključivo u njegovoj nadležnosti”, naveli su Marković i članovi Saveta u ostavci, dodajući da “svi povodi i argumenti o kojima gospodin Tatić ništa ne zna” navedeni na 50 strana Izveštaja o radu Saveta Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici za period 2014-2018, sa ocenom rada Direkcije Festivala i Izvršnog producenta, koji je početkom juna, nakon što je jednoglasno usvojen na sednici Saveta kojoj je 24. maja u Beogradu prisustvovalo svih sedam članova tog tela, dostavljen Skupštini Grada Subotice.

“Na kraju, mi se pitamo ko je Ilija Tatić, šta ga je preporučilo na takvo radno mesto i koji su razlozi da ruši svaku odluku o realizaciji jubilarnog 25. Festivala?”, naveli su Marković i članovi Saveta u ostavci.

Tatić je prethodno, povodom njihovih ostavki, saopštio da im je u februaru istekao mandat, ali da je očekivao da će dati doprineti i jubilarnom, 25. izdanju Festivala koji je najavljen od 16. do 21. septembra. Ujedno, izrazio je očekivanje da će novi Savet, a potom i direktor, biti izabrani u narednom periodu kako bi u saradnji sa Otvorenim univerzitetom producentom realizovali predstojeću jubilarnu manifestaciju.

Povodom navoda Markovića da se sve aktivnosti u vezi s pripremom 25. Festivala mesecima unazad, a pogotovo od juna, obavljaju u potpunosti mimo njega, Tatić je naveo da je poslednja sednica Saveta Festivala kojoj je prisustvovao predstavnik Otvorenog univerziteta održana u novembru 2017. i da od tada izvršni producent "nije pozvan da prisustvuje ni jednom sastanku-sednici koji su upriličili Marković i članovi Saveta". Takođe, kako je dodao, niti jedna odluka koja je proistekla sa tih sastanaka nije zvanično dostavljena Otvorenom univerzitetu koji je po dobijanju rezultata godišnjih konkursa nastavio da priprema program za septembar, kako je i definisano u konkursnim prijavama. Tatić je naveo i da se u jednom slaže sa Markovićem - da su tekuću godinu obeležili narušeni odnosi i brojni problemi, ali je izneo tvrdnju da je to posledica Markovićeve inicijative za “osnivanje udruženja građana sa ciljem preuzimanja organizacije 25. i narednih izdanja Festivala”.

“Takva incijativa, pokrenuta bez povoda i argumenata, nije prihvaćena od osnivača Festivala, Grada Subotice, nakon čega počinju prethodno pomenuti problemi”, naveo je Tatić, koji se u saopštenju osvrnuo i na finansijske probleme, tvrdeći da je Festival "iz nerazumljivih razloga, nakon višedecenijske podrške, ove godine uskraćen za istu od strane Ministarstva kulture".

Tim povodom reagovala je 1. septembra Komisija Ministarstva kulture i informisanja koja je odlučivala na Konkursu za sufinansiranje projekata u oblasti pozorišne umetnosti.

“Komisija je, poštujući Pravilnik o radu, tražila dodatne informacije vezane za realizaciju programa Festivala od umetničkog direktora Slobodana Markovića. Na osnovu pojašnjenja g. Markovića, dobijenog pisanim putem, Komisija je zaključila da je u pripremi Festivala došlo do značajnog narušavanja programa u odnosu na onaj koji je predočen u konkursnoj dokumentaciji i s tim u vezi je donela odluku da, u skladu sa Pravilnikom o radu, ne dodeli sredstva subotičkom festivalu”, navedeno je u reagovanjuu članova Komisije koju su činili Željko Hubač (predsednik), Ana Tasić i Jasmina Stojanović.

Tatić je inače, najavio da će, uprkos finansijskim problemima, 25. Festival imati “vrlo reprezentativan takmičarski program sa predstavama sa 3 kontinenta, specijalan program posvećen kineskom pozorištu za decu uz gostovanje pozorišta iz Pekinga i Šangaja, lutkarski kamp za decu iz Subotice i Segedina, izložbe, promocije knjiga, filmski program, radionice i niz nastupa profesionalnih i amaterskih trupa u okviru pratećeg programa”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r