Denić član Akademije umetnosti u Berlinu
Istaknuti scenograf Aleksandar Denić, predstavnik Srbije na tekućem 60. Bijenalu u Veneciji, izabran je za člana Akademije umetnosti u Berlinu, a prvi je umetnik sa Balkana kome je ukazana ta čast.
Denić se u Akademiji umetnosti u Berlinu našao među članovima izvođačkih umetnosti, u kojoj su umetnici koji učestvuju u stvaranju pozorišnog, muzičkog ili filmskog dela, a izabran je na nedavnoj 62. skupštini te institucije koja je pre više od sto godina odvojila nauku od umetnosti.
Izbor novih članova Akademije umetnosti u Berlinu predstavlja priznanje za njihov izuzetan doprinos umetnosti i kulturi. Akademija umetnosti u Berlinu, osnovana 1696. godine, trenutno broji 435 članova u šest umetničkih sekcija, među kojima su Ai Vejvej, Bob Dilan, Renco Piano, lord Norman Foster, Herta Miler, Vim Venders, Ištvan Sabo, Ričard Dikon...
Denić je dobitnik niza značajnijih domaćih i evropskih nagrada u oblasti pozorišne, filmske i primenjene likovne umetnosti, uključujući nemačku nagradu “Faust”, a nekoliko puta je proglašen za scenografa godine. Prema anketi časopisa “Teatar hojte“, dva puta je izabran za najboljeg scenografa na nemačkom govornom području.
Posebno se istakao radom na ciklusu “Prsten Nibelunga” povodom dva veka od rođenja Riharda Vagnera, u režiji Franka Kastorfa, sa kojim je saraživao i u Beogradskom dramskom pozorištu. BDP mu je 2023. godine dodelilo nagradu “Tatjana Lukjanova” za višegodišnji doprinos tom teatru i pozorišnom životu Srbije. U BDP-u je uradio sedam scenografija u poslednjih 15 godina, uključujući “Božanstvenu komediju” Dantea Aligierija koju je postavio Kastorf.
Exposition Coloniale, 60. Bijenale u Veneciji, foto: Nebojša Babić
Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji izložbom “Exposition Coloniale” koja ukazuje na posledice kolonijalne ere u savremenom društvu, a realizovana je u saradnji sa kustoskinjom Ksenijom Samardžijom. Istorijski kontekst kolonijalne ere uzet je u projektu “Exposition Coloniale” kao polazna tačka za Denićevo istraživanje njenih tekovina i njihovog trajnog uticaja na kulturne podele i društvena raslojavanja.
*Foto: Nebojša Babić
(SEEcult.org)