• Search form

27.08.2016 | 20:40

Despić vraća Nagradu grada Beograda

Despić vraća Nagradu grada Beograda

Istakinuti kompozitor i akademik Dejan Despić odlučio je da vrati Nagradu grada Beograda koju je dobio 2015. godine, reagujući time na novčane nagrade koje su osvajači medalja na nedavnim Olimpijskim igrama dobili od države, uz napomenu da tim činom ne želi da potceni njihov impresivan rezultat i uloženi trud.

U otvorenom pismu gradonačelniku Beograda Siniši Malom, koje je objavila Politika i preneli drugi mediji, Despić je ukazao na ogromnu razliku između sveta sporta i života običnih građana, kao i između finansiranja sporta i kulture i drugih javnih službi, poput prosvete i zdravstva.

Navodeći da je s radošću i ponosom primio od gradonačelnika Nagradu grada Beograda za muziku i muzičko scensko stvaralaštvo za 2015. godinu, Despić je dodao da nažalost, uz veliku zahvalnost onima koji su smatrali da je to priznanje zaslužio, mora da ga se naknadno odrekne i vrati ga u ruke gradonačelnika zajedno s njegovom novčanom podlogom.


  Akademik Despić (levo) na uručenju Nagrade grada Beograda za 2015. Foto: Beoinfo

“Naime, u međuvremenu su se dogodile Olimpijske igre, na kojima su se naši učesnici pokazali zaista, impresivno, uz veliki ponos i radost nacije. Usledili su, opravdani i očekivani, razni izrazi zahvalnosti, pa i oni u 'kešu'. A ti su još - malo je reći - stostruko impresivniji! Pa još iskazani u evrima (iako je u ovoj zemlji, valjda, zvanična valuta i dalje dinar?), ali možda zato što bi sume prevedene u legalnu monetu zašle već u područje milijardi i tako bile još šokantnije za ‘običan svet’. Za svet koji grca u kreditima, nezaposlenosti, otpuštanju tehnoloških viškova, uglavnom bednim penzijama, ciničnim povišicama u jednocifrenim procentima, itd. itd.

Ne želeći ni najmanje da potcenim dostignuća sportista i ogroman trud koji su morali da ulože da bi do njih stigli, ipak ostajem zapanjen bezobraznom razlikom između ta dva sveta i njihovih života! Kakva je savest onih koji tako olako ‘šakom i kapom’ dele (i čije?) pare, u sumama od kojih ‘boli glava’ ne samo one koji ‘jedva sastavljaju kraj sa krajem’?”, naveo je Despić.

Ta pitanja, kako je dodao, imaju još jedan aspekt: upadljivu, generalnu razliku između finansiranja sport(ov)a i kulture, računajući tu i "javne službe" - prosvetu, zdravstvo...i razne njihove poslenike i ustanove - svakako bitnije za funkcionisanje i razvoj celog društva, nego što je to "vreme sporta i razonode"!

“Meni lično uvek se postavlja i osnovno, načelno pitanje: mora li, uopšte, javno priznanje da podrazumeva i podlogu u ‘kešu’?

Nije li ono vrednost kao takva, na ponos i zadovoljstvo svoga nosioca, pa i na sredine čiji je dobitnik član? Mora li baš sve da se (is) plati? Aman!”, naveo je Despić (1930), kompozitor, muzički pisac, teoretičar i pedagog, koji je 1985. izabran za dopisnog, a 1994. za redovnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, gde je od 1999. sekretar Odeljenja likovne i muzičke umetnosti.

Sportistima koji su osvojili medalje na Olimpijskim igrama država je dodelila novčane nagrade u iznosu od 40.000 i 45.000 evra, a kako je rekao nedavno premijer Aleksandar Vučić, za olimpijce koji su osvojili medalje u Riju ukupno je izdvojeno tri miliona evra. Vučić je tom prilikom podsetio i da sportisti dobijaju nacionalnu penziju od 40. godine života u iznosu od 166.000 dinara, te da stipendisti Vlade Srbije dobijaju mesečnu naknadu u iznosu od 80.000 do 90.000 dinara, ne računajući novac za pripreme.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav