Digitalno izdanje opere Zora D. Isidore Žebeljan
Izdavačka kuća Mascom nastavlja objavljivanje kompletnog muzičkog opusa kompozitorke Isidore Žebeljan (1967-2020) na svim striming servisima.
Opera “Zora D”, prva srpska opera koju su naručili inostrani producenti (Genesis Foundation London) i koja je svetsku premijeru imala u inostranstvu (Amsterdam, 2003), dostupna je od 3. juna u digitalnom izdanju na svim striming servisima.
Isidora Žebeljan dobila je narudžbinu Dženezis fondacije kao specijalnu nagradu na operskom takmičenju Genesis Opera prize 1. Koproducenti opere “Zora D” bili su Opera Studio Nederland i Bečka kamerna opera (Wiener Kammeroper).
Prvu produkciju opere “Zora D” režirali su ser Dejvid Pauntni (David Pountney), jedan od najvećih operskih reditelja današnjice, umetnički direktor Engleske nacionalne opere, Bregenzer Festspiele (Austrija) i Velške nacionalne opere, te nemačka rediteljka Nikola Rab (Nicola Raab).
Isidora Žebeljan, foto: Kristina Miljković
Opera je imala oko 25 izvođenja u pet evropskih zemalja (Holandija, Austrija, Velika Britanija, Hrvatska, Srbija), a bila je deo stalnog repertoara Bečke kamerne opere.
Operom “Zora D” otvorena je 50. sezona Bečke kamerne opere, čime je postala internacionalno najuspešnija srpska opera svih vremena. To je prvo delo srpske muzike koju je objavila jedna od najčuvenijih kuća za izdavanje nota na svetu - Ricordi iz Milana.
Izdavačka kuća Mascom najavila je digitalno izdanje kompletnog muzičkog opusa Isidore Žebeljan, prerano preminule istaknute srpske kompozitorke savremene klasične muzike.
Foto: Kristina Miljković
Stvaralaštvo Isidore Žebeljan smatra se za jedan od najoriginalnijih izraza u savremenoj muzici prvih decenija 21. veka. Bila je jedini srpski kompozitor koji je tokom 20 godina neprekidno dobijao porudžbine najznačajnijih svetskih muzičkih institucija.
Nakon uspeha opere “Zora D”, Isidora Žebeljan je neprekidno dobijala porudžbine značajnih institucija i muzičkih festivala, kao što su Fondacija Berlinske filharmonije, Venecijansko bijenale, Festival u Bregencu, Dženesis fondacija London, Univerzitet u Kentu, Opera Gelzenkirhena, Holandski kamerni hor, Accademia Musicale Chigiana Siena, Londonski gradski festival, Fondacija Eduard van Beijnum, Savet za muziku Nemačke itd. Komponovala je za izuzetne muzičke ansamble kao što su: Bečki simfoničari, The Academy of St. Martin in the Fields, Brodski kvartet, Holandski kamerni hor i London Brass. Njene kompozicije se redovno izvode po čitavoj Evropi, Izraelu, Dalekom Istoku, Americi, Africi i Australiji, uključujući i festivale Venecijansko bijenale, Festival u Bregencu, White Light Festival (Lincoln Center, New York), RAI Festival Nuova Musica (Torino), i mnoge druge.
Isidora Žebeljan je bila i jedan od najistaknutijih srpskih kompozitora muzike za pozorište i film. Komponovala je muziku za 40 pozorišnih predstava u značajnim pozorištima u Srbiji, Norveškoj, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Za rad na tom polju tri puta joj je dodeljena Sterijina nagrada.
Takođe, redovno je nastupala kao muzički izvođač (dirigent i pijanista) svojih dela, ali i dela drugih, prvenstveno srpskih kompozitora. Dirigovala je, između ostalog, na koncertima u Londonu i u Amsterdamu. Kao pijanistkinja je nastupala i snimala sa Brodski kvartetom.
Isidora Žebeljan je studirala kompoziciju na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi Vlastimira Trajkovića. Od 2002. je bila profesorka kompozicije na istom fakultetu, i to kao prva žena profesor kompozicije u Srbiji. Izabrana je 2006. godine za člana Srpske akademije nauka i umetnosti, kao najmlađi član, a 2012. godine izabrana je za člana Svetske akademije umetnosti i nauka (World Academy for Art and Science).
(SEEcult.org)