• Search form

16.12.2012 | 16:47

Dobitnici nagrade Kandinski

Dobitnici nagrade Kandinski

Nagrada “Kandinski”, ruska verzija britanske nagade Tarner, prvi put ove godine ima dva dobitnika - iznos od 40.000 evra ravnopravno su podelili umetnik Griša Bruskin za skulpturu “Čas Č” i grupa AES+F za video instalaciju “Sveta alegorija” (Allegoria Sacra).

Svečana ceremonija dodele održana je u bivšem moskovskom bioskopu “Udarnik”, koji Šalva Breus, osnivač nagrade “Kandinski” i predsednik fonda “Arthronika”, namerava da pretvori u muzej savremene umetnosti. U tom prostoru priređena je i izložba finalista, među kojima je bio i Aladin Garunov, nominovan za rad “Totalna molitva”.

Osim glavne nagrade za “projekat godine”, dodeljena je i nagrada za mladog umetnika (do 35 godina), pa je ček na 10.000 evra dobio Dmitrij Venkov za rad “Bezumni podržavaoci”.

Međunarodni žiri činili su istoričar umetnosti i filozofije, teoretičar i teolog Jevgenij Barabanov, istoričar umetnosti i likovni kritičar Aleksandar Borovski, istoričarka umetnosti i kustoskinja Ala Rozenfeld iz SAD, filozof i akademik Olga Sviblova, direktorka Moskovskog doma fotografije, zatim američki istoričar umetnosti, kustos, predavač i slikar Robert Stor, bivši umetnički direktor Bijenala u Veneciji, te britanski nezavisni kustos Dejvid Torp i istoričar umetnosti Vasilij Cereteli, direktor Muzeja savremene umetnosti u Moskvi.

Bruskinov rad “Čas Č” tematizuje mit o neprijatelju u svim mogućim oblicima (država, klasa, podsvest, drugi, nepoznat, vreme, smrt…). Analizirajući način na koji se slike neprijatelja stvaraju i kako postaju mit, Bruskin istražuje i kako trivijalno postaje sveto, te kako razumeti potencijalnu hipnotičku moć umetnosti i način na koji predstava postaje instrument manipulacije narodom.

Početna tačka njegovog rada su sovjetski posteri o opštenarodnoj odbrani, kojih se seća iz detinjstva. Reč je o posterima koji su opisivali trenutak dolaska Časa Č”, odnosno napada Amerikanaca ili Nemaca. Podrazumevali su niz pravila predstavljenih slikama, uz set instrukcija o ponašanju, koje su doživljavane gotovo kao biblijske zapovesti. Rad “Čas Č” sastoji se stoga od nekoliko desetina manjih skulptura, od kojih svaka predstavlja jednu stranu knjige. Svaka skulptura može se posmatrati zasebno, ali samo njihova celina, kao posle pročitane knjige, sadrži umetnikovu poruku.

Bruskin je rođen 1945. godine u Moskvi, a izlagao je na mnogim izložbama u Rusiji i inostranstvu. Između ostalog, 1999. godine je, na poziv nemačke vlade, stvorio monumentalni rad “Život iznad svega” za obnovljenu zgradu Rajhstaga u Berlinu. Bruskin je autor i nekoliko književnih dela, a živi i radi u Njujorku i Moskvi.

Grupa AES+F, koju čine Tatjana Arzamasova, Lav Jevzovič, Jevgenij Svjatski i Vladimir Fridkes, nagrađena je za video instalaciju “Allegoria Sacra”, inspirisanu istoimenom slikom Đovanija Belinija (Giovanni Bellini) s kraja 15. veka i deo je trilogije o modernom svetu (Pakao - Raj - Čistilište), započete radovima “Poslednja pobuna” i “Pir Trimalhiona”, prikazanim na Bijenalu u Veneciji 2007. i 2009. godine.

Metafora moderne civilizacije i njenih relativnih vrednosti proistekla je iz kombinacije nadrealnih slika novih i starih religija, medijskih stereotipa, stripova i filmova fantastike.

Grupa AES+F učestvovala je na niz izložbi i bijenala savremene umetnosti, uključujući Lion, Sidnej, Moskvu, Tiranu, Istanbul, Veneciju, Kijev…

Za nagradu “Kandinski” za 2012. godinu predloženo je bilo rekordnih 385 radova, od kojih je u uži izbor ušlo 35.

Među umetnicima na široj listi bile su i zatvorene članice pank grupe Pusi Rajot (Pussy Riot).

Specifičnost nagrade “Kandinski” je u tome što umetnici mogu sami sebe da kandiduju.

Ceremoniji dodele nagrade “Kandinski” prisustvovali su, između ostalih, i kolekcionari Petar Aven, Leonid Strunin, Igor Cukanov, Mark Garber, Marina Dobrovinskaja, kao i Stela Jesajeva iz Stela Art fondacije, biznismen i kolekcionar Tamaz Manašerov, direktorka Tretjakovske galerije Irina Lebedeva, komesar i umetnički direktor Moskovskog bijenala savremene umetnosti Mihail Kamenski, umetnici Boris Orlov, Nikolaj Poliski, Aleksandar Brodski, Dmitrij Gutov...

Tradicionalno, ceremonija dodele nagrade “Kandinskog” imala je specijalnog gosta, a ove godine to je bio jedan od osnivač soc-umetnosti Aleksandar Melamid.

Nagradu “Kandinski” ustanovio je 2007. godine biznismen Šalvi Breus, koji je poreklom iz Gruzije, a stvorio je bogatstvo u izdavaštvu.

Prošle godine izložba finalista održana je u Centralnom domu umetnika u Moskvi, a obišlo ju je čak 35.000 ljudi, što je rekord tog izložbenog prostora, jednog od najvećih u ruskoj prestonici. Radovi finalista potom su predstavljeni i u Rigi, Berlinu i Londonu.

Među dosadašnjim dobitnicima nagrade “Kandinski” su Anatolij Osmolovski, Vladislav Mamišev Monro, Vadim Zaharov, Aleksandar Brodski...

Branko Rakočević / SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav