Dodeljene nagrade BGB
Nagradu “Marija Ilić Agapova” za najboljeg bibliotekara na teritoriji Beograda u 2013. godini dobila je Olivera Stefanović iz Narodne biblioteke Srbije, dok je nagradu “Gligorije Vozarović’ za najboljeg izdavača u 2013. godini dobila izdavačka kuća “Kreativni centar”. Nagrade su uručene 16. januara na svečanosti povodom 83 godine Biblioteke grada Beograda, a tradicionalno je proglašena i najčitanija knjiga stranog autora u mreži biblioteka, a to je protekle godine bilo trotomno izdanje romana “1Q84” Harukija Murakamija, u izdanju Geopoetike.
Nagrada “Marija Ilić-Agapova” dodeljena je Oliveri Stefanović, bibliotekaru-savetniku i načelniku Odeljenja posebnih fondova NBS, uz obrazloženje žirija da je kroz nesebični rad i zalaganje tokom pune četiri decenije ostvarila zavidne rezultate i dala veliki doprinos organizaciji, uređenju, obradi i nadzoru nad stručnim radom knjižne i neknjižne građe u bibliotekama i srodnim institucijama u Beogradu i Srbiji.
Olivera Stefanović od 1974. radi u Odeljenju posebnih fondova NBS kao samostalni voditelj Kartografskog fonda, a od 1999. kao načelnik Odeljenja posebnih fondova. Od 1985. radi na projektu “Svetski vodič kroz kartografske zbirke” u organizaciji Sekcije za specijalne biblioteke Međunarodne federacije udruženja biblioteka - IFLA. Od 1999. intenzivno radi na rekonstituciji Dvorske biblioteke, a ono što je dodatno kvalifikuje za nagradu, kako je istaknuto, jeste njen rad od 1999. godine na uspostavljanju sistema zaštite stare i retke bibliotečke građe pri bibliotekama i srodnim institucijama u Beogradu i Srbiji. Ona je vođa projekta “Formiranje elektronskog i štampanog registra starih i retkih knjiga kao kulturnog dobra od izuzetnog značaja”.
Žiri su činili bibliotekar-savetnik Zoran Zdravković (predsednik) i bibliotekar Nataša Trkulja i viši bibliotekar Marina Neđić.
Nagrada “Gligorije Vozarović” dodeljena je Kreativnom centru kao vodećem izdavaču knjiga za decu u Srbiji, koji obeležava sledeće godine 25 godina od izlaska iz štampe prve knjige. U ponudi Kreativni centar ima više od 800 naslova razvrstanih u izdanja za čitaoce: uzrasta do pet godina, za decu predškolskog uzrasta, za decu školskog uzrasta i za čitaoce koji su posvećeni deci - roditelje, vaspitače i učitelje. Pažljivo odabrane teme, vrhunski kvalitet i istovremeno prepoznatljive ilustracije odlike su izdanja Kreativnog centra, istakao je žiri, koji su činili direktorka BGB Jasmina Ninkov (predsednica), prof. dr Ratko Božović i prof. dr Žarko Trebješanin.
Kreativni centar je izdavač sa licencom tipa A za sve nivoe i oblasti obrazovanja, a krajem 2005. postao je član Evropskog udruženja izdavača udžbenika koje mu je dodelilo nagrade 2007, 2012. i 2013. Takođe, na 54. Sajmu knjiga u Beogradu Kreativni centar je proglašen za izdavača 2009. godine. Beogradski sajam knjiga dodelio je nagradu za najbolju dečju knjigu 2013. godine knjizi “Koga se tiče kako žive priče” Dejana Aleksića. Takođe, nagradu “Neven” za stvaralaštvo za decu osvojila je knjiga “Astronomija” Nikole Božića, a za najbolje ilustrovanu dečju knjigu nagrađen je Milenko Stevanović za ilustracije u knjizi “Beograd za decu” Jove Anđića. Takođe, nagradu “Dositejevo pero” osvojila je knjiga “Od čitanja se raste” Jasminke Petrović.
Izdanja Kreativnog centra prevedena su na više od 30 jezika.
Povodom Dana BGB, priređena je u Galeriji Atrijum izložba umetničkih slika iz zbirke BGB koja je formirana 1987. godine, putem poklona, danas predstavlja kolekciju sa 417 dela likovne umetnosti.
Na izložbi je zastupljeno 23 autora, a koncepcija je da se kroz izbor autora i odabrane radove predstave dometi likovnog programa BGB i njena posvećenost umetnosti.
Beograd je činom svečanog osvećenja Opštinske biblioteke i Muzeja dobio 11. januara 1931. godine modernu gradsku biblioteku, čitav jedan vek nakon prve pozajmne Biblioteke varoši Beogradske Gligorija Vozarovića. Sud Opštine grada postavio je tada dr Mariju Ilić Agapovu za bibliotekara.
(SEEcult.org)