Dogodilo se sutra
Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavlja od 9. novembra u svom Salonu međunarodnu izložbu “Dogodilo se sutra”, koja teži da interpretira žanr pseudodokumenta u umetnosti, a obuhvata dela poljskih umetnika Agnješke Polske, Karoline Bregue i Jaceka Malinovskog, nemačkog autora Asafa Grubera, kao i srpskog umetnika Dušana Otaševića.
Izložba je rezultat saradnje MSUB-a sa Zaheta Nacionalnom umetničkom galerijom iz Varšave, a autorka postavke je Una Popović, kustoskinja Salona MSUB, koja će sa koleginicom iz Zaheta galerije Magdom Kardaš voditi 11. novembra razgovor sa umetnicima Jacekom Malinovskim i Asafom Gruberom.
Izložba “Dogodilo se sutra” ima nameru da predstavi umetničku fikciju, moguću nelogičnost u događaju, odnosno fikciju koja u osnovi ima realističku naraciju i izgled, kako i sama jezička sintaksta u naslovu govori.
Radovi na izložbi se na zanimljiv i intrigantan način bave studijama dokumentarnog, propituju razlike između realnog i nalik realnom, ugrađujući konceptualne postupke i ličnu imaginaciju u određene prostorne i vremenske narative. Pored samih priča koje prenose, priča o ljudima, gradovima i prostorima, u fokusu je i izvedba, stilski i likovni jezik za kojim umetnici posežu da bi dočarali stvarno – od kompleksnog filma, do kućnog videa, animacije i realnog objekta, saopštio je MSUB.
Karolina Bregua, Strah od vatre, 2013, video
Uz savremene poljske umetnike, koji u velikoj meri stvaraju u mediju filma i izvode kompleksne umetničke radove koji se mogu opisati i kao slojevite orkestracije različitih elemenata i značenja - Agnješku Polsku, Karolinu Breguu, Jaceka Malinovskog i nemačkog autora Asafa Grubera, na izložbi učestvuje i domaći umetnik Dušan Otašević objektima iz serijala o Iliji Dimiću. Jedinstven koncept o “geniju i idealnom umetniku” Iliji Dimiću, kao i njegovu živopisnu biografiju zajedno su osmislili Otašević i Branko Vučićević, ugledni filmski teoretičar, kritičar i scenarista. Materijalizovani i “rekonstruisani” objekti Ilije Dimića, inspirisani retorikom prošlosti i avangardnih stilova prožimaju i otelotvoruju predmet fokusa većine izloženih filmskih radova.
Dušan Otašević, Konstrukcija s vitrinom i portretom Ilije Dimića, 1990, foto V. Popović
Radovi na izložbi bave se, između ostalog, tematikom umetničke produkcije, istorije umetnosti, pozicije umetnika, kulturne politike i institucionalnog angažmana.
Narativni video radovi Jaceka Malinovskog, složene fikcije o savremenim socijalnim i političkim pitanjima, slede opšta pravila dokumentarnog filma, kao što su objektivizam ili emotivna uzdržanost, igrajući igru sa gledaocima, često ih zbunjujući.
Jacek Malinovski, Polovina od žene 2, 2005, video
Agnješka Polska u radu “Korektivne vežbe” koristi fotografije iz starih medicinskih knjiga i ovu arhivsku građu “stavlja u pokret”, pravi animirani film, koji niskom rezolucijom i blagom zamagljenosti, čini se kao stari dokumentarac.
Agnješka Polska, Kako se rad obavlja, 2011, video
Inscenirani dokumentarac Karoline Bregue “Strah od vatre” govori o seriji požara koji su pogodili imaginarni severnoevropski grad i grupi respektabilnih istoričara umetnosti koji su ubeđeni da redovni razorni požari koji uništavaju muzejske zbirke omogućavaju mladim umetnicima da napreduju.
Karolina Bregua, Strah od vatre, 2013, video
Asaf Gruber se predstavlja radom “The Right” (2015), koji se kao deo kompleksnog projekta “Anonimnost noći” (The Anonimity of the Night) usredsređuje na pitanja umetnosti i njenih institucija.
Asaf Gruber, The Right, 2015, video
Izložba “Dogodilo se sutra” deo je saradnje MSUB-a sa Zaheta Nacionalnom umetničkom galerijom, koja podrazumeva i realizaciju izložbe u toj galeriji (Zachęta Project Room / Miejsce Projektów Zachęty) u Varšavi 2017. godine.
Izložbe se konceptualno razlikuju i podrazumevaju kustosko istraživanje strane umetničke scene i uočavanje umetničkih i produkcionih posebnosti.
MSUB je povodom izložbe “Dogodilo se sutra”, koja će biti otvorena do 4. decembra, zahvalio svim umetnicima i Kolekciji Trajković na ustupljenim radovima.
(SEEcult.org)