• Search form

21.03.2010 | 14:02

Dolazi Žak Ransijer

Uticajni francuski filozof i profesor Žak Ransijer (Jacques Rancière), poznat po pronalaženju raskoraka značenja u temama kojima se bavi, bilo da je reč o oblasti pedagogije, filma, književnosti, političke teorije ili estetike, gostovaće od 29. marta do 3. aprila u Beogradu, Zagrebu, Rijeci i Ljubljani.

Dolazi Žak Ransijer

Uticajni francuski filozof i profesor Žak Ransijer (Jacques Rancière), poznat po pronalaženju raskoraka značenja u temama kojima se bavi, bilo da je reč o oblasti pedagogije, filma, književnosti, političke teorije ili estetike, gostovaće od 29. marta do 3. aprila u Beogradu, Zagrebu, Rijeci i Ljubljani.

Ransijerovo gostovanje organizovano je povodom izlaska njegove čuvene knjige “Učitelj neznalica” o intelektualnoj emancipaciji, u izdanju zagrebačkog Multimedijalnog instituta, kao i “Poetike znanja”, u izdanju Edicije Jugoslavija (biblioteka Sveske).

Knjiga “Učitelj neznalica” (The Ignorant Schoolmaster: Five Lessons in Intellectual Emancipation), objavljena originalno na francuskom 1987. godine, govori o intelektualnoj emancipaciji, a zasnovana je na tezi da učitelji i sami ništa ne znaju o konkretnom predmetu o kojem uče druge.

Ransijer smatra da bi jednakost trebalo shvatiti kao početnu tačku, a ne kao destinaciju obrazovnog procesa, pozivajući istovremeno na stvaranje društva bezuslovno jednakih, odnosno slobodnih.

Ransijerova turneja počeće 29. marta u Beogradu predavanjem “Metoda jednakosti: politika i poetika” na Narodnom univerzitetu “Božidar Adžija”.

Ransijer će 30. marta učestvovati i u debati u Jugoslovenskom dramskom pozorištu na temu “Emancipovani gledalac” (prema tezama njegove istoimene knjige).

Već dan kasnije, 31. marta, predstaviće “Metodu jednakosti” i u fabrici “Jedinstvo”, dok će dan kasnije gostovati u riječkoj Molekuli povodom islaska hrvatskog prevoda “Učitelja neznalice” i srpskog “Poetike znanja”, a razgovor će voditi Leonardo Kovačević.

Ransijer će 3. aprila gostovati i u klubu Gromka u AKC Metelkova u Ljubljani, a pokušaće da odgovori na pitanje da li je trenutak emancipacije prošao.

Ransijerova metoda je pronalaženje raskoraka značenja i održavanje trajne napetosti među tim značenjima, jer smatra da je samo tako moguće odupreti se reduktivističkom iskušenju, odnosno iskušenju amputacije jednog dela stvarnosti kako bismo lakše potvrdili svoju tezu.

Iako ne ne pripada nijednoj filozofskoj školi ili struji, Ransijer deli jedno suštinsko iskustvo svoje generacije - događaje u maju 1968. u Parizu.

Polazeći od iskustva i refleksije tog događaja, izgradio je vlastitu ideju politike koja je zasnovana na jednakosti, kao i svojevrsnu teoriju emancipacije. Upravo se pomoću te teorije intelektualne emancipacije odriče i svih draži u kojima filozofi, ali i naučnici, obično najviše uživaju - poziciji onoga koji zna, poziciji više inteligencije.

Rođen 1940. u Alžiru, Ransijer je završio Ecole normale superieure, a skrenuo je na sebe pažnju najpre kao koautor dela “Reading Capital” sa filozofom marksistom Lujem Altuserom (Louis Althusser), sa kojim se razišao za vreme studentske pobune. Na poziv Mišela Fukoa (Michel Foucalt), potom je prešao na novi eksperimentalni univerzitet u Vensenu, koji je početkom 80-ih preseljen u parisko predgrađe Sen Deni (Pariz-VIII), gde je radio do odlaska u penziju.

Ransijerovo gostovanje u regionu organizovali su u Beogradu Edicija Jugoslavija i novosadski Studentski kulturni centar, u Zagrebu Mulitmedijalni institut, koji je suorganizator i riječkog događaja sa Drugim morem, te Delavsko-punkerska univerza u Ljubljani.

Podršku su pružili JDP, Francuski kulturni centar Beograd, Francuski institut Zagreb, Ministarstvo kulture Hrvatske, Ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba, Francuski institut Charles Nodier Ljubljana, gradske vlasti Ljubljane i Ministrstvo kulture Slovenije.

Program gostovanja ransijera nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r