• Search form

08.07.2022 | 20:16

Domaće koprodukcije 56. Bitefa

Domaće koprodukcije 56. Bitefa

Beogradski internacionalni teatarski festival - Bitef predstavio je dva svoja koprodukciona projekta koje rade domaći umetnici sa nezavisne scene – Bojan Đorđev, odnosno Maja Pelević i Olga Dimitrijević, a čije će premijere biti krajem septembra u glavnom festivalskom programu, objedinjenog sloganom „Mi junaci rada svog“.

Predstava „Dr Auslender (Made for Germany)“ prema konceptu i u režiji Bojana Đorđeva bavi se masovnim odlaskom lekara i drugog medicinskog osoblja na rad u Nemačkoj. Igraće se na Medicinskom fakultetu, u amfiteatru Instituta za anatomiju, gde se Đorđev 8. jula i obratio novinarima.

„Ovo je priča iz Srbije, ali to je samo deo slike današnjeg sveta koji je u pokretu, sveta koji i održavaju stalne ekonomske migracije. Razgovarali smo sa 13 subjekata – od negovateljica do vrhunskih lekara koji su otišli ili se vraćaju ili su i tamo i ovamo. Centralni deo predstave su njihove ljudske priče, dileme, odluke. To nisu uniformne stvari“, rekao je Đorđev.

Kako je dodao, sagovornike su našli isključivo putem ličnih kontakata. „Mislim da je uzorak ipak reprezentativan. Nismo išli za statistikom ili brojnošću. Tražili smo autentičnost“, izjavio je Đorđev.

Predstava se bavi i vezom između lekara i pozorišta. „Smatram da medicinski radnici čine veliki deo naše publike“, napomenuo je reditelj.

Tekst potpisuju Tanja Šljivar i Mina Milošević. Scenograf je Siniša Ilić. Sve ispovesti složene su tako da ih interpretira četvoro glumaca - Dragana Varagić, Željko Maksimović, Aleksandar Đinđić i Olivera Guconić.

Ova koprodukcija Bitef teatra i Jugoslovenskog dramskog pozorišta igraće se u amfiteatru Instituta za anatomiju tri puta, od 27. do 29. septembra u terminu od 19 sati.

Umetnički direktor Bitefa Ivan Medenica izrazio je zahvalnost Medicinskom fakultetu sa kojim je, kako je istakao, vrlo lako i brzo postignut dogovor o saradnji.

Prof. Dr Arsen Ristić, prodekan za poslediplomske studije, napomenuo je da školovanje na Medicinskom fakultetu počinje od anatomije, upravo u  amfiteatru u kojem će se igrati predstava.

„Naša najveća i najstarija škola ove vrste nudi vrhunski kvalitet nastave. Otuda su naši svršeni studenti tako dobro dočekani u svetu, otvorena su im vrata inostranih klinika. Drago nam je da Bitef skreće pažnju na ovu temu. Mi radimo na tome da naši najkvalitetniji studenti ostanu ovde. Da odu na stipendije i specijalizacije, ali da se vrate. Napori naše škole i nadležnih u zdravstvu usmereni su ka tome da ovde stvorimo što bolje uslove za rad“, izjavio je dr Ristić.

Prethodno su novinari imali priliku da obiđu Muzej anatomije, uz stručno vođenje prof. dr Milana Milisavljevića.

Kratkom šetnjom od Instituta za anatomiju stiže se do Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), gde će se istih datuma – od 27. do 29. septembra, ali u terminu od 21 sat, igrati „Svet bez žena“ – predstava koju izvode autorke Maja Pelević i Olga Dimitrijević.

Njihov raniji autorski i izvođački projekat „Sloboda je najskuplja kapitalistička reč“ (na osnovu putovanja u Severnu Koreju) skrenuo je pažnju na Bitefu 2016. godine.

Za novu predstavu, koprodukciju Bitef teatra i CZKD-a, radni nalsov bio je „Muškarci neke stvari rade bolje“.

„Krenulo je od naše zapitanosti nad temom rada i radnih prava, za koju se slučajno poklopilo da je i tema ovogodišnjeg Bitefa. Kako se Olga i ja generalno bavimo pozicijom žena u svim oblastima, pa i oblasti radnih prava, to smo povezale. Pogledale smo kolika je zastupljenost žena u srpskom teatru, posebno na rukovodećim i na pozicijama moći“, izjavila je Maja Pelević.

„Shvatile smo da je po pitanju teksta, režije i upravničkih mesta drastično manja zastupljenost žena čak i danas. A u poslednjih deset godina primetno je da što su veći budžeti nekog teatra, to je manja zastupljenost žena“, rekla je Maja Pelević, poredeći Narodno pozorište i JDP sa jedne i Bitef teatar sa druge strane. Kako je dodala, u istraživanju su se zbog finansijskih razloga zadržale samo na Beogradu.

Maja Pelević je naglasila da nije reč samo o kvantitativnom odnosu, brojkama i zaradama, već je stvar i u radnim procesima, u načinima na koje se žene generalno tretiraju.

„Tu su različite vrste eksploatacije, psihičkog i fizičkog zlostavljanja. O tome smo razgovarale sa koleginicama, glumicama, rediteljkama, koreografkinjama... Imale smo simpozijum u junu u Bitef teatru na temu radnih prava i etike“, rekla je Maja Pelević, napominjući da je sve to primenjivo ne samo na kulturu nego i na druge oblasti života i da se o različitim odnosima moći u patrijarhatu ne priča dovoljno, ali da su, na sreću, te teme pokrenute u poslednje dve-tri godine.

„O formi predstave ne mogu još da govorim, probe su tek krenule, ali plan je da se posle izvođenja održavaju razgovori, da probamo da utičemo da to što tretiramo u predstavi bude preispitano i dovede do moguće pravne regulative, na primer , po pitanju kvota“, izjavila je Maja Pelević, navodeći da je najveći nemački festival Teatertrefen uveo kvote 50 prema 50 u smislu jednake zastupljenosti muškaraca i žena u okviru tog festivala.

Direktorka CZKD-a, rediteljka Ana Miljanić istakla je da se ta kuća inače brine o nezavisnoj sceni, koja je bila u nezavidnom položaju i pre pandemije.

„Važna su nam pitanja rada, prekarnosti, roda... Bitef je tu na pravoj temi i drago nam je da smo deo toga“, rekla je Ana Miljanić, dodajući da je CzKD od osnivanja bio probitefovska institucija, kao i da su zainteresovani za otvorene projekte, za one koji nisu izvodivi ili nisu željeni na drugom mestu...

Ivan Medenica je najavio da je „Svet bez žena“ i deo podceline 56. Bitefa koja se bavi pitanjem rada u samom pozorištu. Podsetio je da će radna prava u oblasti izvođačkih umetnosti biti tema velikog skupa međunarodne pozorišne mreže ITEM, koja će svoj redovni plenarni miting održati u Beogradu u vreme Bitefa.

Kao što je ranije istakao, Bitef je ušao u koprodukciju dve predstave jer „u godini kada su nam u tematskom fokusu rad, uslovi rada, gubitak posla, ne bi bilo društveno odgovorno da Bitef sam nešto ne učini i za domaću scenu, pogotovo nezavisnu, koja je pretrpela najveći udar u vreme pandemije“.

U CZKD je nedavno postavljena izložba „Ovo je mural“, kroz koju je novinare  proveo kustos Dejan Vasić.

*Foto: Jakov Simović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r