• Search form

23.04.2015 | 22:27

Donkihotovski u 21. veku

Donkihotovski u 21. veku

Festival MESS objavio je knjigu “Nove pustolovine Don Kihota” uticajnog englesko-pakistanskog teoretičara, pisca, novinara i reditelja Tarika Alija, kojom poziva na borbu protiv opšte pohlepe, trke za profitom, etničkih i rasnih predrasuda.

Tarik Ali u toj knjizi prikazuje junake Migela Servantesa kako se suočavaju sa stvarnošću 21. veka koja je puna intimnih i opštih predrasuda, rata i pohlepe, ekonomske krize i totalitarnih perverzija potrošačkog društva. I sam Don Kihot užasava se "novog svetskog poretka" u kojem nema iluzije lepote, pravde i dobrote, već samo društvo koje propada u ravnodušnosti liberalne demokratije i samoživosti bankarsko-političke elite.

Knjiga “Nove pustolovine Don Kihota”, čija je promocija 24. aprila na 27. Sajmu knjiga u Sarajevu, prvo je izdanje Biblioteke MESS koja će biti fokusirana na savremene dramske tekstove koji do sada nisu prevođeni na južnoslovenske jezike.

Direktor MESS-a Dino Mustafić izjavio je tim povodom da je odsustvo recentne drame sa pozornica u BiH bio motiv da se kvalitetnim prevodima zaintrigiraju pozorišna javnost i struka za scenska uprizorenja novih dramskih tokova i stremljenja.

Književnik i novinar Ahmed Burić, jedan od recenzenata knjige “Nove pustolovine Don Kihota”, koju je prevela Senada Kreso, istakao je da Ali i ovaj put donosi “svoje teme” – imperijalizam, finansijski fanatizam, privid jednakosti, izazivanje konflikata zbog profita, “servirane” na drugačiji način.

“Boreći se sa Don Kihotovskim ‘utvarama’ i stavljajući ga u kontekst 21. veka, Tarik Ali nas podseća da egzistencijalne dileme nisu rešene, i ne mogu biti, ali da se treba nastaviti boriti protiv opšte pohlepe, trke za profitom, etničkih i rasnih predrasuda”, rekao je Burić.

Osim što je zabavna i poučna, Alijeva knjiga je značajan doprinos dramskoj literaturi, dodao je Burić.

Rođen 1943. u Lahoreu, Tarik Ali je obrazovanje stekao na Univerzitetu u Oksfordu, gde je već u studentskim danima počeo da se zanima za politička pitanja, naročito za pokrete protiv rata u Vijetnamu i istočnoevropskog “socijalizma sa ljudskim likom“. Nakon diplomiranja, preuzeo je vođstvo u Kampanji solidarnosti sa Vijetnamom.

Autor je brojnih romana, knjiga eseja i kolumni, a trenutno radi kao urednik londonske izdavačke kuće Verso. Takođe, član je odbora časopisa New Left Review, u kojem je radi i kao urednik.

U njegova prozna dela spada i serija romana “Islamski kvintet“: “U senci nara” (1992), “Knjiga o Saladinu“ (1998), “Kamena žena“ (2000), “Sultan u Palermu“ (2005) i “Noć Zlatne leptirice“ (2010). Sve su prevedene na desetak jezika. Osim ovih, objavio je i: “1968: marširanje ulicama“ (1998), društvenu istoriju 60-ih, zatim knjigu eseja “Sukob fundamentalizama” (2002), “Buš u Babilonu: rekolonizacija Iraka” (2003), “Pirati sa Kariba: osa nade” (2006), “Dvoboj: Pakistan na vazdušnoj putanji američke moći” (2008), “Protokoli mudraca iz Sodome i drugi eseji” (2008), “Sindrom Obama: predaja u domovini, rat izvan nje” (2010).

U njegov opus spadaju i “Razgovori sa Edwardom Saidom” (2005), “Žestoka muzika: Blair, bombe, Bagdad, London, Teror” (2005), “Razgovori o imperiji i otporu” (2005) u formi nekoliko razgovora sa autorom.

Mik Džeger (Mick Jagger) posvetio mu je pesmu "Street Fighting Man".

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav