• Search form

14.09.2011 | 15:19

Donumenta 2011 - Srbija

Donumenta 2011 - Srbija

Izložba savremene umetnosti iz Srbije, na kojoj učestvuju 22 umetnika, biće otvorena 15. septembra u Regensburgu, u okviru manifestacije “Donumenta 2011” - godišnjeg događaja koji predstavlja umetnost i kulturu zemalja dunavskog regiona.

Izložba “Pogledi: Vizije - skice srpske umetnosti posle 2000.” (Views:Visions – sketćes of Serbian art after 2000), čiji je kustos Miroslav Karić, predstavlja svojevrsno rezimiranje stanja na srpskoj savremenoj umetničkoj sceni protekle decenije, kao i markiranje njenih ključnih pojava i protagonista.

Na izložbi učestvuju: Aleksandar Dimitrijević, Aleksandrija Ajduković, Ana Adamović, Belgrade Raw, Biljana Đurđević, Dorijan Kolundžija, Dubravka Sekulić, Dušica Dražić, Ivan Grubanov, Ivan Petrović, Jamesdin, Katarina Zdjelar, Mileta Prodanović, Milica Tomić, Nikola Džafo, Siniša Ilić, Slavimir Futro, Škart, Uroš Đurić, VacuumPack, Vladimir Nikolić i Žolt Kovač.


Dorijan Kolundžija, Doručak/Breakfast/Frühstück, video instalacija, 2010.

Prema rečima kustosa Miroslava Karića, selekcija umetnika i radova za bila je veliki izazov i predstavljala težak zadatak ako se uzme u obzir ne mali broj umetnika koji su ostavili traga u recentnoj vizulenoj umetnosti Srbije i koji bi svakako mogli da doprinesu podrobnijem uvidu u njena aktuelna dešavanja.

“Ovo je jedan izbor u kom se vodilo računa da budu predstavljeni autori, grupe/kolektivi različitih generacija, različitih senzibiliteta, poetika, pristupa, u gotovo svim medijima umetničkog izražavanja”, naveo je Karić.

Ivan Petrović, Podzemna skloništa, Amsterdam, fotografija, 90x120 cm, 2002.

Zajedničko za izabrane autore i grupe/kolektive iz Srbije jesu jasne, konzistentne prakse, aktivna prisutnost na sceni, relevantnost njihovog rada, kada se govori o dešavanjima u internacionalnim okvirima. Kroz nova promišljanja klasičnih medija (slika, crtež, fotografija), video i  ambijentalne instalacije, intervencije u javnom prostoru, istraživačke projekte i dokumentarnu formu,  umetnici se bave širokim spektrom tema koje se tiču srpskog društva danas, kao i složenosti savremenog sveta, odnosno aspekata njegovog  društvenog, političkog, kulturnog i urbanog života.

Tako je u radovima problematizovan čitav niz pitanja:  okolnosti u kojima  pojedinac gradi egzistenciju u čvrstoj mreži zaoštrenih ideologija, krupnog kapitala i masovnih medija; odnos prema aktuelnim tendencijama istorijskog revizionizma; iskustvo izmeštenosti, percepcije i recepcije “drugog” i “različitog” kroz prizmu stereotipa, predubeđenja ili romantizovanih  interpretacija;  doživljaj savremenog grada u kontekstu lokalnih specifičnosti  i arhitektonskih transformacija; pozicija umetnika unutar sistema umetnosti i odnosa prema nasleđu umetničkih avangardi XX veka; mehanizmi i strukture ličnog i kolektivnog sećanja/zaborava…

Milica Tomić, Jednoga dana umesto noći bljesnuće rafal iz mitraljeza kad drukče svetlost ne može doći (Oskar Davičo, fragment iz poeme); video, akcija/intervencija u javnom prostoru, Beograd, 2009. Foto: Milica Lopičić, Srđan Veljović, Staša Tomić; Video: Staša Tomić

Kao ključna reč u koncipiranju ovogodišnje izložbe izdvojila se perspektiva, najpre u onom širem značenju “potencijala događaja, pravaca i smernica razvoja, budućnosti”.

“Ako smo 90-ih bili zemlja nesigurne budućnosti, nakon dvehiljadite i političkih promena, postali smo društvo sa izvesnom perspektivom”, naveo je Karić, dodajući da je javni politički govor u Srbiji poslednje decenije gotovo nezamisliv bez mantrične upotrebe tog pojma u kontekstu nastojanja domaće političke elite da dokaže svoju opredeljenost da završi sa procesom evropskih integracija.

Pitanje je, kako je dodao Karić, o kakvoj zapravo perspektivi govorimo u trenutku još uvek odsutnog jasnog društvenog konsenzusa o potrebi promena, u nedostatku odgovornosti onih koji društvo vode i čiju viziju daljeg razvoja treba da grade?

Nikola Džafo, iz ciklusa  “Kružni put”, "Futog“, mixed media, platno na drvenoj ploči, 122 x 197 cm, 2010.

Drugi bitan momenat jeste i jedna od primarnih konotacija perspektive kao “pozicije u odnosu na druge pozicije“ odnosno gledišta, stava, verovanja, tačke odmaka i sagledavanja drugih doživljaja i iskustava. Iznošenje jedne perspektive ne znači isključivanje drugih, već, naprotiv, pretpostavlja  dijalog sa istim bilo kroz poistovećivanje, konstruktivno sučeljavanje ili pak menjanje. Upravo ovo poslednje najveći je potencijal umetničke perspektive, njene moći da izmesti, podstakne na razmišljanje, osvesti.

Jedinstvenost  takvog viđenja leži u senzibiliranju stvarnosti, u iniciranju i otvaranju novih i drugačijih vizura na događaje, situacije, fenomene, njihovo bolje razumevanje ili preispitivanje …”, naveo je Karić u najavnom tekstu izložbe koja će biti otvorena do 5. novembra u više prostora (Städtische Galerie “Leerer Beutel”, Kunstforum Ostdeutsche Galerie, ArtAffair - Galerie für zeitgenössische Kunst, Donau-Einkaufszentrum) i na  javnim prostorima.


Slavimir Futro, IGNORE, iz serije Intercom,  2011.

Srbija je trebalo da učestvuje na manifestaciji “Donumenta 2011” i drugim programima, ali se od njih odustalo nakon što je prateći katalog objavljen sa mapom na kojoj je Srbija predstavljena bez Kosova i Metohije.

Učesnici izložbe su u zajedničkoj izjavi naveli da objavljivanje karte Srbije bez Kosova i Metohije u pratećem katalogu, ucrtavanje granice oko koje postoje različiti politički stavovi Srbije, još nekih podunavskih zemalja i Nemačke, predstavlja nepotrebno uvođenje politike u oblast kulturnog stvaralaštva.

Izložba u Regensburgu, kako su naveli, predstavlja “reality check - suočavanje i sagledavanje stvarnosti i prihvatanje različitih pogleda, koji manjkaju i  sa jedne i sa druge strane”.

“Izloženi radovi  žele komunikaciju, profesionalnu ocenu, a ne političku (zlo) upotrebu”, poručili su učesnici izložbe, ograđujući se od “svake implicitne manipulacije umetničkim radovima u svrhu promovisanja političkog programa koji nije eksplicitno iskazan u samom radu”.

Istim povodom ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković rekao je 14. septembra na konferenciji za novinare da Srbija ne želi da meša kulturu i politiku. “Neko je napravio mapu sa granicama kakve želi, a ne onakvim kakve ta zemlja ima", dodao je ministar.

“Donumenta” je, inače, godišnji događaj koji predstavlja umetnost i kulturu zemalja dunavskog regiona i održava se od 2003. u Regensburgu. Do sada su na toj manifestaciji su učestvovale: Ukrajina, Moldavija, Bugarska, Austrija, Rumunija, Hrvatska, Slovačka, Mađarska, a ove godine u fokusu je Srbija.

*Foto na vrhu: Vladimir Nikolić, Painting, video, 2009.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav