Dopuna Liste svetske baštine
Lista svetske baštine UNESCO-a dopunjena je sa 21 novom lokacijom, uključujući 15 kulturnih, pet prirodnih i tri mešovita kulturna dobra. Odlukama 34. zasedanja Komiteta za svetsku baštinu u Braziliji, održanog od 25. jula do 3. avgusta, Lista svetske baštine UNESCO-a sada ima ukupno 911 kulturnih dobara. Komitet je redefinisao i Listu svetske baštine u opasnosti, uključivši četiri nove lokacije i isključivši ostrva Galapagos sa tog spiska.
Lista svetske baštine UNESCO-a dopunjena je sa 21 novom lokacijom, uključujući 15 kulturnih, pet prirodnih i tri mešovita kulturna dobra.
Odlukama 34. zasedanja Komiteta za svetsku baštinu u Braziliji, održanog od 25. jula do 3. avgusta, Lista svetske baštine UNESCO-a sada ima ukupno 911 kulturnih dobara.
Komitet je redefinisao i Listu svetske baštine u opasnosti, uključivši četiri nove lokacije i isključivši ostrva Galapagos sa tog spiska.
Nova kulturna dobra u opasnosti su Bagrati katedrala i manastir Dželati u gruziji, kišne šume Acinanane na Madagaskaru, pećine Buganda kraljeva u Ugandi i nacionalni park Everglejds u SAD.
Nova kulturna dobra na Listi svetske baštine su bivši osuđenički kompleksi u Australiji, Sao Francisko skver u gradu Sao Kristovao u Brazilu, istorijski spomenici Dengfeng u Kini, episkopalni grad Albi u Francuskoj, Džantar Mantar u Indiji, Sheikh Safi al-Din Khānegāh i Shrine Ensemble u Ardabilu i istorijski kompleks bazara Tabriz u Iranu, lokacija za nuklearne probe Bikini Atol na Maršalskim ostrvima, kao i dve lokacije u Meksiku (Camino Real de Tierra Adentro i preistorisjke pećine Jagul i Mitla).
Pridodat je i kompleks kanala iz 17. veka u Amsterdamu, istorijska korejska sela Hahoe i Jangdong, zatim Turaif distrikt u Saudijskoj Arabiji, Proto-Urban lokacija u Sarazmu u Takidžistanu i carska citadela Tang Longa u Hanoju u Vijetnamu.
Nova prirodna dobra na Listi svetske baštine su iz Kine, Francuske, Kiribata, Rusije i Šri Lanke.
Među lokacijama koje su proširene su istorijski centar Graca, nacionalni park Pirin u Bugarskoj, rudarski grad Roros u Norveškoj i crkve u Moldaviji.
Naredno zasedanje Komiteta za svetsku baštinu biće u junu 2011. godine u Bahreinu.
Sajt UNESCO-a je www.unesco.org
*Foto: Tabriz Historical Bazaar Complex, Iran (Mohammad Tajik)
(SEEcult.org)