Drugarica a la mode
Odevanje i moda u Zagrebu od 1945. do 1960. godine tema je predavanja koje će hrvatski profesor, modni dizajner, kostimograf i teoretičar Ante Tonči Vladislavić održati 9. maja u podne na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, povodom istoimene izložbe kojom će gostovati u Muzeju istorije Jugoslavije.
Odevanje i moda u Zagrebu od 1945. do 1960. godine tema je predavanja koje će hrvatski profesor, modni dizajner, kostimograf i teoretičar Ante Tonči Vladislavić održati 9. maja u podne na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, povodom istoimene izložbe kojom će gostovati u Muzeju istorije Jugoslavije.
Izložba “Drugarica a la mode: odevanje i moda u Zagrebu od 1945. do 1960. godine”, koju je Vladislavić realizovao 2006. godine u organizaciji MSU Zagreb, prati fenomen odevanja i mode u periodu koji je, gledano iz perspektive kulture odevanja i razvoja modnog diskursa, posebno zanimljiv zbog susretanja učinaka nametnute ideološke matrice karakteristične za jugoslovenski socijalizam i to u stereotipu “drugarice”, sa sačuvanom memorijom na stereotip “gospođe”.
Modni diskurs označen je prisutnošću ambivalencije propagiranog ideološkog tipa ne-modne drugarice i želje za pomodnošću gospođe. U tom se sukobu postupno uspostavljao specifičan pogled na odevanje i na modu, pa se može reći da je Zagreb primer brzog pristajanja na modne izazove, uprkos ideološkoj rigidnosti politički krojene stvarnosti.
Izložba iznosi na videlo glavne dokumente iz riznice modne istorije kao svedočanstva tadašnje svakodnevice.
U susretu različitih izvora jedne epohe otvara se mogućnosti posebnog čitanja istorije, gde se moda prepoznaje kao snažan i autonoman pokretač društvenih promena: moglo bi se reći da su dosezi modnog uticaja merljivi u onim aspektima u kojima se te promene pojavljuju. Samo strukturisana moda, čak i kad je ignorisana i tiha, ima subverzivnu snagu koja erodira i najrigidniji politički diktat.
Vladislavić se bavi modnim, odevnim i tekstilnim dizajnom, oblikovanjem kostima za film, pozorište i TV, kao i pedagoškim radom i teorijom mode.
Predavao je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Univerziteta u Zagrebu, a trenutno je profesor i dekan na Akademiji primenjenih umetnosti Univerziteta u Rijeci.
Sa studentima je realizovao mnoge uspešne projekte: modni projekat "Moda-Etno-Moda", kao i projekat "Oko geometrije" predstavljenih u zemlji i inostranstvu (Bijenale dizajna u Sent Etjenu, Bijenale Torino 2000, izložba "Moda ed Arte" u Trstu...).
Pokretač je ili voditelj više značajnih projekata u vezi sa modom, kao što je Bijenale modne fotografije u Varaždinu.
Kao modni dizajner, najviše deluje u području indstrijskog dizajna.
U svojstvu dizajnera i art direktora, oblikovao je mnoge modne kolekcije za industriju, kao i modne linije: "Ricerche di Enrico Coveri", "Uncovered", "Heruc 1889" za modnu kuću Heruc iz Zagreba.
U pozorištu i na filmu je realizovao mnoge kostimografije, a za kostimografiju u filmu ''Svjetsko čudovište'' Gorana Rušinovića dobio je Zlatnu arenu na Filmskom festivalu u Puli 2003.
Posebno interesovanje poklanja teoriji mode, a autor je knjige “Kultura odijevanja”, ko-autor knjige “Moda”, kao i mnogih tekstova i studija o modi.
Sajt Instituta za filozofiju i društvenu teoriju je www.instifdt.bg.ac.rs, a Muzeja istorije Jugoslavije www.mij.rs
(SEEcult.org)