Dunavske dijaloge zatvaraju novosadski i slovenački umetnici
Poslednje izložbe Dunavskih dijaloga biće otvorene 1. septembra na nekoliko lokacija u Novom Sadu, a predstaviće se novosadska umetnica Tijana Jevrić i grupa slovenačkih umetnika različitih generacija.
Mlada novosadska umetnica Tijana Jevrić predstaviće se izložbom “Impulsi Dunava” u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada, dok će u galerijama SULUV, Malom likovnom salonu, Galeriji Bel art i novootvorenoj Galeriji Akademije umetnosti biti predstavljeni radovi savremenih slovenačkih umetnika, objedinjeni naslovom “Maribor 2012 - Novi Sad 2022: Priroda umetnosti”.
Izložba “Impulsi Dunava” multimedijalnog je karaktera, a rezultat je kompleksnog umetničkog postupka Tijane Jevrić, koja je na različitim lokacijama na obali Dunava snimala zvučne efekte toka reke, da bi potom te zvučne zapise "prevela" u vizuelne predstave vodenih talasa. Rezultat tog procesa je izložbena predstava-instalacija koja omogućava racionalnu, ali i estetsku, metaforičku i poetsku percepciju prirode i sveta, naveli su organizatori.
Prilikom realizacije tog projekta, Tijana Jevrić angažovala je učenike novosadske Škole za osnovno i srednje obrazovanje "Milan Petrović" za decu i odrasle sa smetnjama u razvoju, pa njen umetnički postupak ima inkluzivni karakter. Tijana Jevrić ukazuje i na značaj umetnosti kao rehabilitacionog sredstva u obrazovanju i vaspitanju dece sa smetnjama u razvoju i osoba sa invaliditetom.
“Umetnica je uspela da svoja ostvarenja izrazito tehnicističkog i tehnološkog karaktera ‘upotpuni’ vlastitim personalitetom i senzibilitetom te da tako ostvari puni etički smisao svoje umetnosti”, naveo je kustos izložbe i Dunavskih dijaloga Sava Stepanov.
Tijana Jevrić, Be My Water, video animacija, 2022.
Koncept postavke “Maribor 2012 - Novi Sad 2022: Priroda umetnosti” zasnovan je na činjenici da je UNESCO proglasio porečje Mure, Drave i Dunava prvim rezervatom biosfere sa pet nacija na svetu. Ovo područje, koje se proteže od Austrije, preko Slovenije, Hrvatske i Mađarske do Srbije, zauzima 930.000 hektara duž 700 kilometara, i najveći je rečni rezervat biosfere u Evropi sa izuzetnom prirodom i bogatim kulturnim nasleđem.
Autor izložbe Peter Dobrila iskoristio je brigu za prirodu kao čovekovog ambijentalnog staništa da bi ukazao na prirodu umetnosti kao čovekovog duhovnog utočišta.
Dobrila je odabrao radove 15 umetnika, a to su: Petra Varl, Jože Šubic, One Dollar Bill (Marko Jakše, Bojan Šumonja, Pierre Tol), Rok Predin, Matej Čepin, Staš Kleindienst, Marko A. Kovačič, Bojana Križanec, Zoran Poznič, Tanja Vujinović, Metka Golec – Toni Soprano, Vlado Repnik.
Dunavski dijalozi tom izložbom skreću pažnju i na desetogodišnjicu dobre saradnje Maribora i Novog Sada, dve Evropske prestonice kulture.
Obe izložbe biće otvorene do 16. septembra.
(SEEcult.org)