Estetika virtuelnog
Multimedijalni umetnik Milija Belić iz Srbije, koji živi i radi u Parizu, učestvuje na izložbi “Art Numerique” u pariskoj galeriji Abstract Project video radom - kompjuterskom animacijom “Glass Background”, u kojem je minimalistička muzika Filipa Glasa, kao pandan vizuelnom minimalizmu, integrisana u jedinstvenu vizuelno-akustičku celinu.
Na izložbi “Art Numerique” biće od 6. decembra predstavljeni radovi 12 umetnika, nastali različitim pristupima i upotrebom digitalne tehnologije.
Konstatujući da umetnici danas sve više prihvataju novu digitalnu tehnologiju, koja nudi nove i neuporedivo veće mogućnosti u odnosu na tradicionalnu praksu, komesar izložbe Jun Sato ističe da ne postoji jedinstvena definicija digitalne umetnosti, ali da se može reći da – u najširem smislu, okuplja umetničke kreacije koje su, tokom svoje elaboracije, imale pristup jednoj od digitalnih tehnika.
Milija Belić konstatuje u tekstu kataloga da su nove tehnologije dozvolile pristup nebrojenim fasetama realnosti – fizička realnost se relativizuje proširujući se sve više na potencijalno plodnu virtuelnu stvarnost. Kao posledica te iznenadne svesti, razvija se nova estetika virtuelnog. Manipulacija novim tehnološkim sredstvima postavlja danas pitanje kreacije jednog novog umetničkog digitalnog jezika.
Najinteresantnije u eri digitalizacije naše celokupne stvarnosti jeste povratak na pitagorejsku filozofiju prema kojoj je broj shvaćen kao osnovni princip ustrojstva, ne samo kosmosa, nego i čoveka i njegove umetnosti, primećuje Belić. Stvarnost koju otkriva nova digitalna era nije idealizovana, već kodirana stvarnost. Sve je moguće izraziti i dešifrovati numerički. Čak i sama svetlost se rastvara u jednostavne brojčane nizove zahvaljujući kojima je, zatim, moguće ponovo rekonstituisati istu tu svetlost i dati joj realan fizički aspekt. Nadmoć digitalne tehnologije pretvara danas broj, ne samo u suštinu, već u samu supstancu jednog sveta, imaginarnog koliko i realnog, kojeg tek treba izgraditi, naveo je Belić.
Izložba će biti otvorena galeriji Abstract Project do 16. decembra.
(SEEcult.org)