Ex-Yu i Muzej Aušvica
Veliki izložbeni prostor bivše Jugoslavije, koji je postojao do 2008. u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau, trenutno je zatvoren, a ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji je u ime vlade učestvovao 27. januara na obeležavanju 65-godišnjice oslobađanja tog koncentracionog logora, poručio je da je Srbija spremna da taj izložbeni prostor podeli sa bivšim jugoslovenskim republikama, danas nezavisnim državama.
Veliki izložbeni prostor bivše Jugoslavije, koji je postojao do 2008. u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau, trenutno je zatvoren, a ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji je u ime vlade učestvovao 27. januara na obeležavanju 65-godišnjice oslobađanja tog koncentracionog logora, poručio je da je Srbija spremna da taj izložbeni prostor podeli sa bivšim jugoslovenskim republikama, danas nezavisnim državama.
Srbija će uložiti sve napore kako bi sve zainteresovane zemlje mogle da postave svoje izložbe, rekao je Bradić 27. januara na obeležavanju 65-godišnjice oslobađanja logora Aušvic-Birkenau i Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, prenelo je Ministarstvo kulture.
Bradić je podsetio da je tokom Drugog svetskog rata na prostoru Srbije stradao veliki broj Srba, Jevreja i Roma, te da činjenica da je oko 85 odsto jevrejske predratne populacije stradalo tokom Drugog svetskog rata najbolje svedoči o razmerama zločina. Mnogi Jevreji sa teritorije bivše Jugoslavije bili su transportovani i u logor smrti Aušvic-Birkenau, dodao je Bradić, koji je poručio i da se Srbija protivi istorijskom revizionizmu i relativizaciji zločina počinjenih tokom Drugog svetskog rata, kao i buđenju svih oblika neonacizma.
Navodeći da Srbija pridaje veliku važnost obeležavanju važnih istorijskih događaja iz Drugog svetskog rata, Bradić je istakao i da je Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta obeležen na visokom državnom nivou, sa posebnim akcentom na značaj obrazovnog aspekta, zbog čega je u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji uveden tematski čas posvećen fenomenu holokausta, koncentracionih logora, masovnih stradanja civila, mržnje, antisemitizma i ksenofobije.
“Intenzivno radimo na obogaćivanju i osavremenjivanju nastavnih materijala posvećenih događajima iz Drugog svetskog rata sa posebnim akcentom na holokaust i odlučni smo da se suprotstavimo svim ekstremističkim grupama i pojedincima koji raspiruju mržnju i nerazumevanje”, rekao je Bradić na obeležavanju Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, upućujući poruku mira i razumevanja, tolerancije među narodima, religijama i državama.
Navodeći da su zločini koji su se tokom Drugog svetskog rata desili na teritoriji Evrope bili inspirisani rasnom mržnjom i nacističkom ideologijom, Bradić je dodao da su milioni nevino stradalih, porušeni gradovi i srušena ekonomija u Evropi bili rezultat te bestijalne politike.
“Civilizacijske i kulturne norme koje su evropski naučnici, pisci i filozofi vekovima gradili bile su srušene. Milioni žrtava obavezuju sve nas da očuvamo sećanje na njihove živote, da sačuvamo logore i stratišta za buduće generacije kao primer šta se više nikada ne sme ponoviti”, poručio je Bradić.
Bradić je naglasio i da su države dužne da kroz obrazovne sisteme omoguće mladim generacijama da uče o stradanjima u Drugom svetskog rata, holokaustu i štetnosti rasne politike, pri čemu se mora voditi računa da se primenjuju savremeni metodološki i didaktički principi kako bi mladi mogli da izvuku moralnu pouku i tako budu sposobni da se na adekvatan način suoče sa izazovima modernog doba.
“Nažalost, s vremena na vreme svi mi u našim zemljama suočavamo se sa događajima koji ukazuju na buđenje rasne mržnje i antisemitizma i ako hoćemo da učimo iz istorije, a ja mislim da, svaki ekstremni ideološki pokret mora da se shvati ozbiljno. Sve vlade sveta su dužne da garantuju jednakost svim svojim građanima i da poštuju princip različitosti”, rekao je Bradić.
Bradić je izrazio saosećanje i poštovanje prema svim žrtvama logora Aušvic i pozvao sve na izgradnju budućnosti koja je zasnovana na idealima mira, razumevanja i tolerancije.
Srbija je već nekoliko godina aktivno prisutna i u Radnoj grupi za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja, sećanja i istraživanja holokausta, podsetio je Bradić, a nedavno je prešla u status “liaison country”, odnosno na putu je da uskoro postane punopravni član.
Dan oslobodjenja logora Aušvic-Birkenau ustanovljen je kao Medjunarodni dan sećanja na žrtve holokausta na osnovu odluke Generalne skupštine UN. U tom logoru ubijeno je više od 1,1 milion ljudi, najvećim delom Jevreja, a oslobodila ga je sovjetska Crvena armija 27. januara 1945. godine.
Izložbeno odeljenje Muzeja Aušvic-Birkenau osnovano je 1998. godine, a ranije je postojala posebna sekcija zadužena za te poslove.
U proteklih 50 godina, Muzej Aušvic-Birkenau organizovao je više od 300 stalnih i putujućih izložbi, koje je videlo više od 15 miliona ljudi u Poljskoj, kao i u Austriji, bivšoj Čehoslovačkoj, Nemačkoj, Madjarskoj, izraelu, Italiji, Japanu, Holandiji, Švedskoj, Švajcarskoj, SAD, Velikoj Britaniji, bivšem Sovjetskom Savezu...
Sajt Muzeja Aušvic-Birkenau je http://en.auschwitz.org.pl
(SEEcult.org)