Exit Europe u Zagrebu
Međunarodna konferencija Exit Europe - nove geografije kulture, posvećena evropskim kulturnim politikama sa posebnim naglaskom na nove kulturne prakse u zemljama bivše Jugoslavije i kritičkim sagledavanjem procesa proširenja EU iz perspektive nastajućih političkih i socijalnih geografija, biće održana od 12. do 15. novembra u Zagrebu, a okupiće više od 120 učesnika iz regiona i EU.
Međunarodna konferencija Exit Europe - nove geografije kulture, posvećena evropskim kulturnim politikama sa posebnim naglaskom na nove kulturne prakse u zemljama bivše Jugoslavije i kritičkim sagledavanjem procesa proširenja EU iz perspektive nastajućih političkih i socijalnih geografija, biće održana od 12. do 15. novembra u Zagrebu, a okupiće više od 120 učesnika iz regiona i EU.
Prema navodima jedne od organizatorki konferencije Emine Višnić, direktorke mreže Clubture i Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade, fokus će biti na regionu bivše Jugoslavije, budući da se među zemljama na tom prostoru poslednjih desetak godina intenzivno razvija kulturna saradnja, ali se uočavaju i negativni efekti podela u vezi sa različitim statusom država u odnosu prema pridruživanju EU.
Konferencija će početi u Društvenom centru Kino Mosor panelom “Pristupanje EU - šta kultura ima s tim”, a među govornicima će biti Xavier Troussard iz Opšte uprave za obrazovanje i kulturu pri Evropskoj komisiji, Wenceslas de Lobkowicz iz Opšte uprave za proširenje i državna sekretarka hrvatskog Ministarstva kulture Nina Obuljen.
Uvodni panel “Pristupanje EU - šta kultura ima s tim?” ukazaće na još uvek uopštene cilje Evropske agende za kulturu, kao i na činjenicu da kultura nije deo acquis communautaire, odnosno da pristupni proces ne zahteva institucionalne niti bilo kakve druge reforme (uz izuzetak nekih pravila vezanih uz audio-vizuelni i medijski sektor). Između ostalog, biće reči o tome da li se Agenda, makar indirektno, razmatra u politici proširenja EU, kakva su iskustva na tom polju zemalja kandidatkinja i kakva očekivanja, nade i preporuke proizlaze iz svakodnevnog iskustva, iz rada na terenu u jugoistočnoj Evropi.
U okviru konferencije, biće održana i javna predavanja hrvatske književnice Dubravke Ugrešić, koja od 1993. živi i radi u Amsterdamu, a govoriće o odnosima političkog, apolitičkog i književnog, te Marka Terkešidisa iz Instituta za studije vizuelne kulture u Kelnu, koji će govoriti o pitanju mobilnosti i migracije, kao i filmskog režisera Želimira Žilnika iz Novog Sada, koji će gvooriti o novom iscrtavanju evropskih granica.
Na konferenciji će se, kroz različite formate, govoriti i o ulozi kulture u postjugoslavenskom kontekstu, njenom odnosu naspram politike i tržišta, te potencijalu novih kulturnih praksi u procesima pridruživanja EU”, a prema navodima Tomislava Medaka, među možda najzanimljivijim gostima su profesor Filozofskog fakulteta u Ljubljani Rastko Močnik, filozof i esejista Ugo Vlaisavljević iz Sarajeva, stručnjak za tranzicionu ekonomiju Vladimir Gligorov sa Instituta za međunarodne ekonomske studije u Beču i Dejan Jović sa Univerziteta u Stirlingu, autor knjige “Jugoslavija - država koja je odumrla” (2009) i ko-urednik zbornika “Slobodan Milošević: Road to Power” (2008).
Biće održane i info sesije posvećene saradnji u regionu i izgradnji platformi, posebno značajnih za nezavisnu scenu, odnosno novu generaciju organizacija na prostoru bivše Jugoslavije koja se pojavila poslednjih desetak godina i razvila dinamičnu razmenu programa, iskustava i informacija, u početku najčešće u vidu jednokratnih projekata. Mreža Clubture inicirala je saradničku platformu koja organizacije povezuje na stabilnijoj osnovi, pa je i konferencija “Exit Europe” jedan od rezultata orijentacije te regionalne inicijative ka zagovaranju prema nacionalnim i evropskim političkim telima.
Među učesnicima te info sesije biće Katarina Pavić u ime Clubture, Iskra Grehoska iz Kontrapunkta (Točke) iz Skoplja, Marko Brumen iz Pekarne magdalenske mreže iz Maribora, te Milica Pekić iz beogradskog Kioska.
Posebna info sesija posvećena je i kulturnim politikama EU, o čemu će govoriti politička analitičarka Daphne Tepper iz Culture Action Europe iz Brisela, koja je i moderatorka panela “Zagovaranje u kulturi - mobilizovanje sektora”, na kojem će ukazati da proces u vezi evropskih kulturnih strategija i politike ne bi smeo biti ostavljen isključivo u rukama EU administracije i nacionalnih vlada.
Evropski kulturni radnici i umetnici, ne samo oni koji dolaze iz zemalja članica EU, trebalo bi da preduzmu koordinirane akcije da bi se čuo jasan i snažan glas za kulturu u EU, a najjefikasniji način za postizanje toga je uključivanje u evropske zagovaračke mreže.
Na panelu će stoga biti reči o načinima efikasnog mobilizovanja kulturnog sektora širom Evrope tako da koraci napravljeni prošlih godina ne postanu samo dokumenti koji skupljaju prašnu u fiokama birokrata, kao i o ulozi civilnog društva u razvoju politika i mogućnostima zajedničkog zagovaranja.
Među učesnicima će biti direktor Relais Culture Europe iz Pariza Pascal Brunet, profesor Sanjin Dragojević sa Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, umetnički direktor Interculta iz Stokholma Chris Torch, te Tsveta Andreeva iz Evropske kulturne fondacije (ECF) iz Amsterdama.
Posebni paneli biće posvećeni prefiksima kulture, kulturi između ekonomije, identiteta i kritičkog građanstva, te postjugoslovensklom ekonomskom, geopolitičkom i aktuelnom socio-kulturnom vidokrugu iz regionalne perspektive. Posebno će se obratiti pažnja na to kako regionalni kontekst s jedne, a različite dinamike (ne)pristupanja EU s druge strane, utiču na njihove pojedinačne putanje: zajednička predistorija, ekonomska razmena i tržišna integracija, mobilnost i vizni režimi, migracije, integracija masovne kulture i medijskih tržišta, kulturna razmena i saradnja...
Budući da se granice EU pomeraju i presecaju prostor regije, panel ekonomskih, političkih i društvenih stručnjaka raspraviće kako bi specifičnosti tog novog pograničnog prostora, margine, trebalo da utiču na politike evropskih integracija.
Moderator tog panela biće Aleksandar Bošković iz Centra za politološka istraživanja i javno mnenje Instituta društvenih nauka u Beogradu, a među učesnicima su Jović, Gligorov i Svetlana Slapšak iz Ljubljane.
Najavljen je i okrugli sto “Mukotrpni pomaci - akteri u kulturi između lokalnih ograničenja i novih perspektiva”, koji će moderirati Teodor Čelakoski iz Multimedijanog instituta Zagreb, a među učesnicima će biti Kristian Lukić iz inicijative “Za kulturne politike” iz Novog Sada, predsednik udruge Drugo more iz Rijeke Davor Mišković, te Veselin Gatalo iz Urbanog pokreta Mostar.
Za završnicu konferencije najavljena je radna sesija posvećena preporukama za kulturne politike, koja će biti zasnovana i na iskustvima nedavnih predkonferencijskih događaja u Sarajevu i Skoplju, a trebalo bi da artikuliše preporuke političkim akterima u institucijama EU, ali i onima na lokalnim i nacionalnim nivoima u regionu.
Sajt konferencije je http://exiteurope.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)