Fašizam je opijum za narod
Ars Aevi - Muzej savremene umetnosti Sarajevo predstavlja prvu zajedničku izložbu članova grupe Sing Sing, pod sloganom “Fašizam je opijum za narod” koji je usvojila još 1991. godine, naslućujući posledice predratnih političkih previranja u bivšoj Jugoslaviji. U mesecima koji su neposredno prethodili opsadi Sarajeva, Sing Sing je bio muzička grupa koju su osnovali tada mladi umetnici - Anur, Juriša Boras, Almir Kurt, Damir Nikšić, Nebojša Šerić Shoba, sa gitaristom Edinom Zećom. Pridruženi članovi bili su Samir Plasto, Dejan Vekić i Bojan Zec Filipović.
Ars Aevi - Muzej savremene umetnosti Sarajevo predstavlja prvu zajedničku izložbu članova grupe Sing Sing, pod sloganom “Fašizam je opijum za narod” koji je usvojila još 1991. godine, naslućujući posledice predratnih političkih previranja u bivšoj Jugoslaviji.
U mesecima koji su neposredno prethodili opsadi Sarajeva, Sing Sing je bio muzička grupa koju su osnovali tada mladi umetnici - Anur, Juriša Boras, Almir Kurt, Damir Nikšić, Nebojša Šerić Shoba, sa gitaristom Edinom Zećom. Pridruženi članovi bili su Samir Plasto, Dejan Vekić i Bojan Zec Filipović.
Na izložbi u sarajevskoj Vijećnici, koja će biti otvorena od 19. novembra do 4. decembra, učestvuju Anur, Boras, Kurt&Plasto, Nikšić i Šerić, uz Dejana Vekića koji izlaže fotografije članova grupe Sing Sing.
Grupa Sing Sing je za kratko vreme postala deo sarajevske urbane ikonografije, najpre zbog scenskog nastupa koji je nosio tragove muzičkog teatra, političkog aktivizma i često ironijskog humora, naslonjenih na rutinu rok’n’rola i ritma i bluza. Ti nastupi su, kako je naveo Ars Aevi, više bili demonstracija stava nego autorski muzički proizvod i može se reći da su, zapravo, bili sami sebi svrha: prilika da njeni članovi svoje iskaze saopšte kroz najefikasniji medij propovednika modernog doba, danas utelovljen u liku rok zvezde.
U godinama razdvojenosti različitim ratnim sudbinama Sing Sing je već bio daleko od pozornice, a diseminacija njihovih ideja odvijala se individualno, kroz pojedinačne umetničke prakse, ali sa jednakom glasnošću i prepoznatim kreativnim integritetom. U kontinuitetu, oni su kroz svoje radove nastavili biti autentični glasovi generacije koja nije više samo sarajevska, naučila je gledati i govoriti globalno, dodatno podstaknuta iskustvom većim od same sebe. Intenzitet nekadašnjeg mladalačkog stava, sada izgovoren jezikom aktuelnih angažovanih umetničkih praksi, prenesen je i na internacionalne pozornice savremene umetnosti - Venecijansko bijenale i druge svetske smotre i izložbe.
Članovi Singa Singa se na vrhuncu svojih zrelih umetničkih karijera prvi put ponovno pojavljuju kao grupa, sada sa iskazima koji su formalno i sadržajno evoluirali, ali koji i dalje imaju jasno definisanu dimenziju kroz koju se mogu sagledavati kao celina, svaki pojedinačno kao “deonica” strukture njihovog kreativnog jedinstva. Stoga njihov umetnički angažman nije samo globalno refleksivan, nego je opet pragmatično interventan u lokalom kontekstu: ponovno su prihvatili slogan “Fašizam je opijum za narod” koji su usvojili još 1991. godine.
“I dok su tada samo naslućivali posledice predratnih političkih previranja, danas se u Vijećnici njihova umetnost nameće kao alarmantna kritika naše prošlosti i sadašnjosti, i kao znak upozorenja pred odlukama koje će odrediti našu budućnost”, naveo je Ars Aevi, koji je započeo priređivanje samostalnih izložbi iz ciklusa Sing Sing 2005. godine, a u toku je produkcija istoimene knjige.
Realizaciju izložbe omogućili su Grad Sarajevo, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Centar Skenderija, Fondacija za muzičke, scenske i likovne umetnosti Sarajevo, opština Stari Grad Sarajevo, GP Bosna i drugi.
Ars Aevi istovremeno predstavlja u prostoru Hanikaha, stare derviške škole, izložbu “Umetnost sveta u Sarajevu”, na kojoj učestvuju Maja Bajević, Bizhan Bassiri, Daniel Buren, Braco Dimitrijević, Jusuf Hadžifejzović, Irwin, Dean Jokanović Toumin, Joseph Kosuth, Jannis Kounellis, Edin Numankadić, Michelangelo Pistoletto, Remo Salvadori i Renzo Piano.
Sajt Arse Aevi je www.arsaevi.ba
(SEEcult.org)