FCS uzima stvari u svoje ruke
Sredstva za podršku novim filmovima ubuduće će raspodeljivati isključivo Filmski centar Srbije (FCS), a ne i Ministarstvo kulture, izjavio je 19. juna novi predsednik Upravnog odbora FCS-a Predrag Miki Manojlović, najavljujući još neke radikalne promene. Manojlović je rekao, gostujući na TV B92, da će novi UO poštovati odluke dosadašnjih komisija o raspodeli sredstava, ali da će filmovi za koje je isplaćen novac morati da budu završeni ove ili najkasnije početkom sledeće godine. U suprotnom, njihovi producenti moraće, prema novom Pravilniku, da vrate novac.
Sredstva za podršku novim filmovima ubuduće će raspodeljivati isključivo Filmski centar Srbije (FCS), a ne i Ministarstvo kulture, izjavio je 19. juna novi predsednik Upravnog odbora FCS-a Predrag Miki Manojlović, najavljujući još neke radikalne promene.
Manojlović je rekao, gostujući na TV B92, da će novi UO poštovati odluke dosadašnjih komisija o raspodeli sredstava, ali da će filmovi za koje je isplaćen novac morati da budu završeni ove ili najkasnije početkom sledeće godine.
U suprotnom, njihovi producenti moraće, prema novom Pravilniku, da vrate novac.
Prema rečima Manojlovića, praksa koja je srpski film smestila među drugorazredne kinematografije, izuzev “par ekscesa”, počela je 90-ih, a poslednjih godina doživela je kulminaciju.
Prema njegovim rečima, novi FCS ima volju i želju za promene, jer duh dolaska do novog filma više ne može biti onaj iz 90-ih.
FCS je zato usvojio novi Statut, Pravilnik o radu UO i obavezama i te institucije i svih kojima će davati podršku.
Problem je, prema njegovim rečima, što se ovde institucije ne poštuju, a teško se i dolazi do njihovog stvaranja. Bez institucija nema, međutim, ni napretka društva, pa ni filma, rekao je Manojlović, koji je sa članovima novog UO analizirao sva dosadašnja dokumenta, status FCS-a i način raspodele sredstava, na osnovu čega je zaključeno da je “šupljikavost tih dokumenata dozvoljala nered”.
Prema njegovim rečima, strahovita slabost celog filmskog sistema su producenti, jer su oni ti koji apliciraju i dobijaju novac u ime autora, a onda postupaju nemarno i neodgovorno.
U nerešenom odnosu FCS-a i Ministarstva kulture potom je dolazilo do takozvanog dvostrukog koloseka, rekao je Manojlović, ističući da tako neće više biti, jer će svi projekti ići isključivo preko FCS-a.
“Ako želi neko da proglasi neki film da je od nacionalnog značaja, to će morati da bude samo predsednik vlade”, dodao je Manojlović.
Prema njegovim rečima, sve zrele kinematografije došle su do potrebe da se ministarstva kulture rasterete toga čime ne mogu upravljati, a to je svest i znanje kako se dolazi do filma.
“Naša kinematografija je zrela za to, i više nego zrela”, ocenio je on i dodao da se mora stati i početi na novim principima.
Prema rečima Manojlovića, bilo je i otpora tim promenama, i to u Ministarstvu kulture - u delu zaposlenih koji su tu decenijama i promenili su do sada bar 14 ministara.
“S tim otporima je gotovo. Taj pokušaj upravljanja kinematografijom nevidljivog sveta u Ministarstvu je završen”, rekao je Manojlović, ocenjujući i da srpska kinematografija ima rudnik - talenat, mladost i naklonost međunarodnih fondova, te da treba da se poveže i sa regionalnim.
U UO FCS-a su, osim Manojlovića, i Velimir Bata Živojinović, Borislav Anđelić, Dubravka Lakić, Filip Đorić, Ana Maria Rosi, Goran Pitić, Aleksandar Vlahović i Branimir Dimitrijević.
Prema rečima Manojlovića, njegova motivacija da se angažuje u FCS-u proističe iz iskustva stečenog “gledanjem i kasnije razumevanjem odnosa koji maštu pretvara u sliku ili pozorište”.
“Ja o filmu znam mnogo toga, a pogotovo kako se dolazi do njega”, rekao je Manojlović, koji je na funkciji predsednika UO FCS-a neplaćeno.
“Najteža stvar je ukinuti sebe. I evo, ja hoću to da uradim u ovoj državi i nisam usamljen u ovome”, dodao je Manojlović, ističući da motivaciju ima i u tome što je “slobodan čovek” za koga prijateljsko-ljubavničko-partijski odnosi ne postoje.
Manojlović je, pored kultnog britanskog reditelja Kena Rasela, ovogodišnji dobitnik prestižne nagrade Festivala evropskog filma Palić za doprinos evropskoj kinematografiji, a angažovan je i u kulturnom centru Radionica integracije, namenjenom osobama sa posebnim potrebama.
Radionica integracije priprema i prvu predstavu u kojoj igraju slepi i slabovidi, pored glumca Nebojše Dugalića, a rediteljka je Sonja Vukićević. Probe su pri kraju, a premijera je 28. juna.
(SEEcult.org)