Finalisti Jasne Poljane
Na dan rođenja ruskog klasika Lava Nikolajeviča Tolstoja, 9. septembra, u njegovom muzeju u Jasnoj Poljani objavljen je uži izbor kandidata za ovogodišnju književnu nagradu koja se dodeljuje u čast tog velikog pisca. U godini u kojoj se navršava vek od smrti Tolstoja, prvi put od kada se nagrada “Jasna Poljana” dodeljuje (od 2003.) u uži izbor ušlo je šst autora, a ne tri - kako je bilo do sada.
Na dan rođenja ruskog klasika Lava Nikolajeviča Tolstoja, 9. septembra, u njegovom muzeju u Jasnoj Poljani objavljen je uži izbor kandidata za ovogodišnju književnu nagradu koja se dodeljuje u čast tog velikog pisca.
U godini u kojoj se navršava vek od smrti Tolstoja, prvi put od kada se nagrada “Jasna Poljana” dodeljuje (od 2003.) u uži izbor ušlo je šst autora, a ne tri - kako je bilo do sada.
To su Aleksander lličevski (“Pers”), Boris Klimičev (“Trouglasto pismo”), Maksim Osipov (“Greh je žaliti se”), Oleg Pavlov (“Asistolija”), Mihail Tarkovski (“Zamrznuto vreme”) i Jelena Taho-Godi (“Na mom mirnom pragu”).
Predsednik žirija konkursa, Vladimir Tolstoj, direktor doma-muzeja velikog pisca, izjavio je ruskim medijima da je veći broj finalista ove godine posledica dvostruko veće broja kandidata (43 autora).
Finalisti će se boriti za nagradu u kategoriji “XXI vek”, koja se dodeljuje za “snažno delo savremene proze”.
Ove godine nije samo povećan broj kandidata i finalista, već i nagradni fond, koji sada iznosi 1,8 miliona rubalja, pa će tako pobednik dobiti 750.000, dok svakom autoru u užem izboru pripada po 150.000.
Nagrada u kategoriji savremene klasike, koju će poseban žiri dodeliti van spiska finalista, još je vrednija (900.000 rubalja).
Član žirija i pisac Vladislav Otrošenko rekao je da su se pojedini počeli ponašati prema nagradama kao prema ruletu na kojem se dobija porcija novca. “Ali, nagrada je institut koji odražava književne tendencije, a ne bankarski šalter”, naglasio je on i dodao da se “Jasna Poljana” od početka pridržavala tog principa.
Otrošenko je rekao i da su finalisti nagrade “Jasna Poljana” presek onoga što se uopšte događa u savremenoj literaturi.
“Jedna od takvih tendencija je i pojava velikog broja književnih dela o detinjstvu, pri čemu njihovi autori i nisu tako mladi”, naveo je Otrošenko, dodajući da se uočava i tendencija odustajanja od surovog konstruisanja teksta, što je bilo primetno ranijih godina, a na čemu su posebno insistirali izdavači.
I član žirija Aleksej Varlamov, istraživač književnosti 20. veka, rekao je da je “neko vreme izgledalo da će književnost postati isto kao ‘Mekdonalds’, prilagođavajući se tržištu”. Na sreću, to se nije desilo, dodao je Varlamov.
Književna nagrada “Jasna Poljana”, koju je utemeljio istoimeni državni memorijalni centar, prvi put je dodeljena 2003. godine u čast 175-godišnjice rođenja Lava Tolstoja.
Njeni laureati su savremeni autori čija su dela orijentisana na humanističke i moralne vrednosti na tragu tradicije klasične ruske književnosti i stvaralaštva Tolstoja.
Prvi dobitnici su bili Viktor Lihonosov za novelu “Jesen u Tamaniju” i Vladislav Otrošenko za povest “Dvorište pradede Griše”.
Sedmočlani žiri čine pisci, kritičari i istoričari književnosti, a pored Vladimira Tolstoja i Otrošenka, to su i Igor Zolotuski, Lav Aninski, Valentin Kurbatov, Pavel Basinski i Aleksej Varlamov .
Dobitnik ovogodišnje nagrade biće proglašen početkom oktobra u Moskvi.
Sajt Tolstojevog muzeja “Jasna Poljana” je www.yasnayapolyana.ru
Branko Rakočević