Frontiers In Retreat
Kulturni centar Grad započeo je sa evropskim partnerima realizaciju petogodišnjeg programa “Frontiers In Retreat”, čiji prvi gosti - Joanes Simon-Perret (Francuska), Quelic Berga (Španija), Saara Maria Kariranta (Finska) borave do oktobra u Beogradu, a umetnička istraživanja na temu ekologije realizovaće i u umetničkim kolonijama u Zlakusi, Ečkoj i Sirogojnu.
Inspiraciju će pokušati da nađu i u susretima sa domaćim umetnicima i stručnim saradnicima koji se bave ekologijom, botanikom, fizikom i istorijom.
Početkom oktobra biće organizovan prvi susret svih partnerskih organizacija, eksperata i umetnika koji će ove i narednih godina boraviti u rezidencijalnom programu KC Grada u okviru projekta “Frontiers in Retreat”, a prvi susret, pod radnim nazivom Inkubator, okupiće sve aktere projekta od 2. do 6. oktobra u Beogradu i Sirogojnu.
Finska vajarka Saara Maria Kariranta iz Helsinkija kombinuje u svom radu tradicionalne vajarske tehnike sa savremenim tehnologijama, a često koristi i predmete iz okruženja. Učestvovala je na mnogim grupnim izložbama, a 2008. godine imala je samostalnu izložbu u galeriji Huoltamo. Završila je specijalističke studije iz više oblasti, kao i master studije likovnih umetnosti u Finskoj. Dobitnica je stipendija Satakunta Univerziteta primenjenih nauka, Satakunta regionalnog fonda, Finske akademije likovnih umetnosti, Paulon fondacije…
Joanes Simon-Perret je mladi francuski interdisciplinarni umetnik i dizajner koji se izražava kroz instalacije, slikarstvo, mobilne objekte, land art i performans. Glavna karakteristika njegovog rada jeste spajanje botanike i umetnosti. Joanes koristi najrazličitije predmete koje nalazi u svom okruženju i na specifičan način ih reciklira sadeći biljke u njih. Završio je bečler studije modnog dizajna i tekstila u Lionu i već tokom studija imao prve izložbe. Učestvovao je u nekoliko AiR programa i izlagao u različitim gradovima Evrope i šire. Njegov poslednji projekat, “Yes We Camp” rezultat je rezidencijalnog boravka u Marseju tokom leta 2013.
Multimedijalnik umetnik Quelic Berga Carreras iz Španije istražuje socijalne interakcije, umetnost i medije. Držao je predavanja o odnosu umetnosti i tehnologije na nekoliko nacionalnih i internacionalnih radionica. Dobitnik je nagrada za digitalne umetnosti, a neki njegovi radovi su prikazavani u umetničkim centrima i festivalima u Španiji, Francuskoj i Singapuru. Učestvovao je na mnogim grupnim izložbama, a 2010. imao je prvu samostalnu izložbu “Arte digital: Quelic Berga Carreras”. Radi kao asistent na Univerzitetu Oberta u Kataloniji, a predaje i podstiče kreativne procese sa novim medijima i na Univerzitetu u Đironi.
Mirko Nikolić je umetnik koji živi i radi na relaciji London – Beograd, a izražava se kroz slikarstvo, performans i instalacije. Glavna karakteristika njegovog rada je socijalna angažovanost koja se oslikava kroz njegova prikazivanja povezanosti ekologije, tehnologije i društva. Završio je osnovne studije slikarstva u Milanu, a trenutno je na doktorskim studijama na Univerzitetu Vestminster u Londonu. Od 2007. učestvuje na grupnim izložbama, a 2009. imao je prvu samostalnu izložbu “Igre bez granica” u galeriji Zvono u Beogradu.
“Frontiers in Retreat” je platforma koja u okviru nove evropske mreže neguje multidisciplinarni dijalog o ekološkim pitanjima, a realizuje se uz podršku EU programa za kulturu, kao i Francuskog instituta u Beogradu. Mreža okuplja umetničke rezidencijalne programe, umetničke i obrazovne organizacije, umetnike, stručnjake iz različitih disciplina, kao i širu publiku.
Projekat “Frontier in Retreat” organizuje HIAP (Helsinski međunarodni umetnički program), u partnerstvu sa organizacijama Mustarinda iz Finske, Scottish Sculpture Workshop – SSW iz Škotske, Interdisciplinary Art Group SERDE iz Letonije, Kulturnim frontom – KC Gradom iz Srbije, Centre d'Art i Natura de Farrera iz Španije, Skaftfell – Centre for Visual Art sa Islanda i Jutempus iz Litvanije.
(SEEcult.org)