• Search form

14.06.2010 | 17:00

Gilbert i Džordž: Umetnost za sve

Više ciklusa kreativnih i edukativnih radionica biće organizovano tokom prvog gostovanja u Zagrebu provokativnih britanskih konceptualnih umetnika Gilberta i Džordža (Gilbert & George), čija je izložba “Jack Freak Pictures” posvećena poznatom motivu britanske zastave (Union Jack Flag) otvorena 10. juna u Muzeju savremene umetnosti.

Gilbert i Džordž: Umetnost za sve

Više ciklusa kreativnih i edukativnih radionica biće organizovano tokom prvog gostovanja u Zagrebu provokativnih britanskih konceptualnih umetnika Gilberta i Džordža (Gilbert & George), čija je izložba “Jack Freak Pictures” posvećena poznatom motivu britanske zastave (Union Jack Flag) otvorena 10. juna u Muzeju savremene umetnosti.

Ciklus radionica „Odličja za sve“, podstaknut kredom dvojice umetnika “Umetnost za sve”, održava se od 11. do 30. juna u Školici, a pokušaće da poveže ideju umetnika o demokratičnosti umetnosti s krajem školske godine i pitanjem kome ustvari pripadaju svedočanstva i diplome.

U duhu slavnog britanskog dvojca koji ističe individualnost, hrabrost i beskompromisnost kao najvažnije odlike ljudskoga duha, a na izložbi “Jack Freak Pictures” predstavljaju i brojne medalje različitih sadržaja i povoda, ciklusom radionica “Odličja za sve” želi se da se pošalje poruka da svi učenici zaslužuju odlikovanja, ako ne za odlične ocene, onda za prijateljsku riječ, nesebičnost, privrženost, hrabrost, domišljatost, ustupanje mesta u tramvaju, deljenje sendviča s drugima, pa će tako polaznici izrađivati odlikovanja za svoje kolege, iscrtavati poruke i upisivati „zasluge“ koje im pripisuju, nagrađujući ih simbolično jedinstvenom medaljom ili plaketom.

U drugom ciklusu radionica pod nazivom “Moj kvart - moja planeta”, poput Gilberta i Džordža koji više od 40 godina istražuju, dokumentuju i na slikama interpretiraju londonsku četvrt East End, polaznici će od 16. juna do 11. jula moći detaljno da istraže svoj kvart, opišu njegove specifičnosti, zabeleže „čudna“ mesta, anegdote, iscrtaju ili oslikaju njegova najzanimljivija ili najtajanstvenija mesta i pokažu po čemu je on za njih mala planeta sa svojim jedinstvenim zakonima. Rezultati radionica, koje se organizuju u saradnji sa zagrebačkim kulturnim centrima, biće predstavljeni izložbom u Školici MSU-a od 4. do 12. septembra.

Treći ciklus radionica pod nazivom “Budi svoj! Budi svoja!” podrazumeva više različitih jednodnevnih i dvodnevnih radionica.

Radionica “Uz struju”, najavljena za 7. avgust, baviće se problemima nezadovoljstva i buntovništva tinejdžera, a nakon posete izložbi Gilberta i Džordža razviće se diskusija o tome šta je to što tišti dvojicu umetnika, protiv čega dižu glas, kako izražavaju bunt, šta je u njemu lokalnog a šta globalnog karaktera i, na osnovu problema koji su slični u britanskom i hrvatskom društvu, polaznici će nacrtati i ispisati svoje parole na plakatima, transparentima i lecima i predstaviti ih prolaznicima u tržnom centru nadomak MSU.

„Moja zastava“ naziv je radionica koje se održavaju 13. i 20. juna, a bave se simbolima, znakovima, logotipima, brendovima, svim što je oko nas marketinški pomno osmišljeno, uz razmatranje značenja nacionalnih zastava, dok će učesnici imati prilike da izrade sopstvene zastave i odluče koje vrednosti, ideale i težnje žele na njima da predstave.

Radionica „Ko sam? Odakle sam? Gde idem?“, najavljena za 24. jul, bavi se karakterističnim pitanjima odrastanja i formiranja identiteta kod mladih ljudi, a radionica “Kaleidoskop“, koja će biti održana 8. avgusta, posvećena je toleranciji prema različitom - oblačenju, porodici, jeziku, naciji, idejama...

„A sad na ples!“ radionica je posvećena različitim muzičkim stilovima, u okviru koje će polaznici birati po jednu pesmu etno, pank, rok, džez, tehno, haus, hip-hop i drugih stilova i pokušati da na plakatima predstavi Gilberta i Džordža kako uz njih plešu.

Četvrti ciklus modnih radionica “Kada odijelo postaje poruka?“ biće održan 10. i 11. jula, a za temu će imati motiv klasičnog muškog odela koje Gilbert i Džordž na svojim slikama menjaju dodajući aplikacije, menjajući boje, uzorke, kroj i tako na duhovit i ironičan način komentarišu aktuelna zbivanja u zemlji i svetu.

Učesnici će sami moći da prepravljaju muška odela napravljena od papira, nakon čega je planiran i modni performans.

Na radionicama kolaža “Privatno = javno“, 31. jula, 28. i 29. avgusta, polaznici će imati priliku da naprave kolaže kombinujući svoje privatne dokumente, fotografije, pisma sa „javnim“ materijalom - isečcima iz novina, fotografijama i sl, služeći se kompozicijskim načelima Gilberta i Džordža - simetrijom, dodavanjem, gomilanjem, distorzijama i sl. Izabrani radovi biće potom izloženi na izložbi u Školici.

Ciklus “Radionice u pokretu” obuhvata radionicu „Red i anarhija“ na kojoj će 4. septembra biti reči o životu kao umetnosti, od realizma do nadrealizma, o konzervativnim anarhistima, o vizuelnom jeziku i često teško dokučivoj simbolici Gilberta i Džordža, dok će narednog dana radionica “Detalji i celine“ ramotriti svet Čarlsa Dikensa, put od ideje do realizacije i kredo “Umetnost za sve”.

Poslednji ciklus fotografskih radionica, 28. avgusta, pod nazivom „Ogledalo, ogledalce...“ istraživaće simetriju u prirodi, arhitekturi MSU, ali i ljudskim licima i telima koristeći se fenomenom simetrije ogledala, kojom se Gilbert i Džordž koriste u novijim radovima, a radovi s radionice biće objavljeni u posebnoj samizdat publikaciji “G&G f-u-n-zinu”, koja će biti dostupna i na muzejskoj web stranici.

Osim radionica, uz izložbu Gilberta i Džordža, pripremljen je bogat prateći program, koji obuhvata susret umetnika sa studentima zagrebačke Akademije umetnosti, projekcije dokumentarnog filma “Tim Marlow s... Gilbertom & Georgom”, snimljenog u Tejt Modern, javni intervju sa slavnim umetničkim parom, projekciju filma “S Gilbertom i Georgom” Džulijana Kola (Julian Cole)...

Gilbert i Džordž u Zagrebu predstavljaju seriju od 60-ak slika na kojima se bave svojim omiljenim temama kao što su smrt, religija, život, seks, nada i novac.

Ova dvojica umetnika tvrde da stvaraju “umetnost za sve”, direktno se obraćajući najširem krugu publike, ali se zalažu za odgovornu umetnost koja ne daje gotove odgovore, već pobuđuje pitanja.

Od kada su se 1967. godine susreli u Umetničkoj školi St Martin, a ubrzo su počeli da rade zajedno i već 1968. imali prvu zajedničku izložbu - “Tri dela / Tri dela” u londonskom Frank Sandwich baru.

Njihove prve nastupe, u formi “živih skulptura”, u kojima su, premazani bronzom nepomično danima stajali na stepeništima najpoznatijih evropskih muzeja, kritičari su ocenili kao najradikalniji napad generacije 60-ih na muzejsku nekrofiliju i morbidni sistem vrednosti umetničkog sveta u kojem su najcenjeniji oni umetnici koji su odavno mrtvi.

Poznati su po monumentalnim foto-instalacijama koje se direktno obračunavaju sa tabu temama osnovnih funkcija ljudskog tela, kao što su defekacija ili seks.

Sredinom 70-ih njihove “Dirty Words Pictures” šokirale su mnoge, kao i kasniji ciklusi, koji su izazivali i odbojnost i optužbe da su blasfemični i previše kritični.

Pre nekoliko godina u Londonu su izazvali veliku pažnju izložbom "Nove zagorele slike" (New Horny Pictures) o fenomenu muške prostitucije, smatrajući da je odavno postao sastavni deo i masovnih medija i urbanog života.

"Londonom su preko noći zavladali gej-seks bilbordi. Telefonske govornice su prepune kontakt - flajera sa telefonima muškaraca koji nude svoje telo na prodaju. Čak i ‘Dejli telegraf’, najhrišćanskija i najkonzervativnija od svih dnevnih novina, svakodnevno objavljuje stranicu sa gej - seks oglasima”, naveli su tada umetnici, ocenjujući da prostitucija mora da bude legalizovana, jer u suprotnom “može biti smrtonosna”.

Nastavljajući strategiju subverzije opšte hipokrizije i dvostrukog morala, oni su poručili i da nema granice između umetnosti i života, te da njihove foto instalacije imortalizuju muške prostitutke kao što ratne memorijalne ploče imortalizuju pale vojnike.

Gilbert i Džordž su predstavljali Britaniju na Bijenalu u Veneciji 2005. godine, a njihova retrospektiva u Tejt Modern 2007. bila je najveća ikada održana izložba nekog umetnika u toj galeriji.

Povodom retrospektive u Tejt Modern, izjavili su da tu izložbu smatraju pobedom nad kritikom, a odbili su da bude održana u Tejt Britan muzeju, smatrajući da su “više moderni umetnici, nego što su britanski umetnici”.

Gilbert i Džordž dobitnici su prestižne Tarner nagrade 1986. godine, kao i niza drugih priznanja (South Bank Award, Lorenzo il Magnifico Award), a 2008. dobili su i počasne doktorate Metropoliten univerziteta u Londonu.

Njihova izložba u MSU Zagreb, koju organizuje Britanski savet uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske i gradskih vlasti Zagreba, biće otvorena do 12. septembra.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav