• Search form

27.01.2019 | 15:47

Glasno NE izgradnji MHE

Glasno NE izgradnji MHE

Više hiljada građana Beograda i drugih gradova u Srbiji protestovalo je 27. januara zbog planiranog nastavka izgradnje derivacionih mini-hidroelektrana i uništavanja prirodne sredine.

Okupljeni oko inicijative “Odbranimo reke Stare planine”, učesnici protesta održanog na platou ispred Filozofskog fakulteta, zatražili su od Vlade Srbije momentalno zaustavljanje izgradnje MHE.

Ni kapi, ni oblutka!, Ovu reku ne možete da zaustavite, Naše reke naša pobeda, Hoću reku, neću cev, Beograd na vodi, Srbija bez vode, To je posao za dabrove, ne za lopove, Ekološka mafija bi da ubije reke zbog profita, Dosta zuluma… neke su od parola koje su nosili učesnici protesta, započetog minutom ćutanja za sve već “ubijene reke”.

Povodom plana za izgradnju više od 850 MHE širom Srbije, od kojih je samo u zaštićenoj zoni na Staroj planini predviđeno više od 60, aktivisti su zatražili stručnu analizu stanja reka i živog sveta u njima, kao i negativnog uticaja dosad izgrađenih MHE na prirodu. Takođe, zatražena je stručna analiza doprinosa MHE elektro-energetskoj stabilnosti zemlje.

Zatraženo je i ukidanje subvencija za izgradnju MHE, za koje se izdvaja preko računa za električnu energiju.

Dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratko Ristić ukazao je na štetnost MHE po životnu sredinu, navodeći negativne primere Kine i Indije koje su konačno i same obustavile izgradnju MHE. Ukoliko bi u Srbiji bio ostvaren plan o izgradnji oko 850 MHE, Ristić je rekao da bi to značilo 2.200 kilometara vodotoka u cevima.

Prema njegovim rečima, od gradnje MHE imaju korist samo pojedinci, kojima je do sada samo kroz račune za struju uplaćeno više od 20 miliona dinara.

Prema navodima pokreta “Odbranimo reke Stare planine”, čiju je onlajn peticiju inače potpisalo više od 7.800 ljudi, izgradnjom planiranih derivacionih MHE u zaštićenoj zoni najvećeg parka prirode u Srbiji, neke od najlepših i najčistijih reka bi se isušile i prevele u cev, čime bi se promenio izgled rečnog korita i okoline. Time bi se izvršio ekocid nesagledivih razmera koji bi doveo do uništenja prirodnih staništa biljnih i životinjskih vrsta, među kojima su i retke zaštićene vrste koje su pred nestankom ne samo u Srbiji, već i u svetu (klen, potočna pastrmka, potočna mrena, rakovi...).

Aktivisti i građani održali su i protestnu šetnju do zgrade Vlade Srbije, zaustavivši se kod Predsedništva, gde su ostavili krčag vode sa Stare planine. Na protestu nije bilo dozvoljeno isticanje političkih parola

S druge strane, Nacionalno udruženje malih hidroelektrana saopštilo je da su potencijal MHE i prednosti koje imaju u ekološkom smislu nedovoljno poznati građanima, zbog cega je i stvorena negativna slika o njihovom uticaju na prirodnu okolinu.

To udruženje tvrdi i da MHE, kojih u Evropi ima oko 24.000, a u Srbiji za sada oko 90, predstavljaju jedini ispravan i mogući način da Srbija ispuni obavezu prema EU da 27% potrošnje energije do 2020. godine bude dobijeno iz obnovljivih izvora.

*Foto: Odbranimo reke Stare planine (Branislav Denčić)

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.