Glumcima Crnog anđela uzor Boni i Klajd
Argentinski glumci Lorenco Fero i Ćino Darin, gosti 47. Festa koji igraju glavne uloge u filmu “Crni anđeo” Luisa Ortege, uporedili su tu krimi-dramu, nastalu prema istinitoj priči o višestrukom ubici Karlosu i njegovom prijatelju i saradniku, sa čuvenim filmom “Boni i Klajd”.
“Ima dosta sličnosti u atmosferi, budući da se radi maltene o istoj priči. ‘Boni i Klajd’ govori o ljubavi između dvoje lopova, a u našem filmu se prikazuje ljubav i prijateljstvo Ramona i Karlitosa koji odlaze da kradu zajedno. Pre snimanja reditelj mi je rekao da pogledam ‘Boni i Klajd’ dva puta minimum”, izjavio je 24. februara na konferenciji za novinare Lorenco Fero (21) kome je lik okrutnog tinejdžera Karlosa prva uloga pred kamerama.
Njegov kolega Ćino Darin (30), koji je svečano otvorio 47. Fest, dodao je da su tokom snimanja koristili film “Boni i Klajd” kao stalnu referencu, kao što je to činio i sam reditelj i koscenarista Ortega.
Scenario potpisuju i Serhio Olguin i Rodolfo Palasio, koji je objavio knjigu intervjua sa Karlosom, koji je u zatvoru zbog 11 ubistava i velikog broja krađa. Karlos je poznat kao najduže zatočeni zatvorenik u argentinskom zatvoru, a nakon hapšenja, mediji su od njega napravili gotovo zvezdu i prozvali ga “anđeo” zbog lepog, nevinog lica.
Fero je kazao da je čitao tu knjigu i druge dostupne materijale i da je u početku nameravao da prekopira lik iz života.
“Bio sam fasciniran njime, pokušao sam da ga imitiram pred kamerom. Na kraju sam shvatio da je bolje da sam kreiram, da krenem od nule u građenju lika, mada je to bio teži put”, rekao je Fero.
Prvo filmsko iskustvo Fero je opisao kao prelepo.
“Želeo bih da ponovim nešto slično. Naravno, to mnogo zavisi od reditelja. Ako mi se desi da sledeći put imam ružno iskstvo, možda odustanem od filmova. Sa Luisom je bilo jako interesanto raditi. Ostvarili smo jedno zajedničko putovanje na kom je on bio moj učitelj i veliki prijatelj”, rekao je Fero.
Darin je o liku Ramona naveo da je sve već bilo napisano u scenariju, ali da je na snimanju imao potpunu slobodu da stvori lik kakav je želeo.
“Reditelj mi je rekao da samo budem ono što jesam, tako da sam mogao da eksperimentišem. Moj lik nije zasnovan na čvrstim činjenicama, već sam ja izmišljao njegove osobine. Moje je mišljenje da se psihologija jednog kriminalca ne razlikuje mnogo od psihologije nas normalnih ljudi”, izjavio je Darin.
Rad na filmu “Crni anđeo” za njega je značio “pomalo čudno iskustvo, kao da je na snimanju bila prisutna neka mistika”.
“Sa Luisom sam i ranije radio, na jednoj seriji za argentinsku televiziju koja govori o porodici delikvenata. To je tema koja ga dosta interesuje. On je izuzetan čovek, kreativan, ima snažan uticaj na sve glumce i saradnike na filmu. Bio je neka vrsta kapetana broda koji je sve nas vodio kroz snimanje i motivisao”, rekao je Darin.
Ortega je ranije bio najavljen kao gost Festa, ali nije mogao da dođe, kako je rečeno, iz porodičnih razloga.
Novinare je zanimao i odnos prema filmovima “Paklena pomorandža” i “Rođene ubice”, s obzirom da tema nije samo kriminal, već i tinejdžersko prijateljstvo i izdaja.
Darin je istakao da su mu to omiljeni filmovi, ali da je reditelj Ortega za “Crnog anđela” uzeo priču iz stvarnosti i u taj okvir uneo svoja lična shvatanja i iskustva.
“Mislim da je Luis uneo svoja mladalačka isksutva i pokušaje istraživanja granica”, rekao je Darin.
Fero je izjavio da mu se sviđa “Paklena pomorandža” i da je to jedan od primera da filmovi koji govore o delikventima ne moraju da budu mračni.
“Oni mogu da pokažu, kao u ‘Crnom anđelu’, neku ličnost koja je u isto vreme i mračna i dobra. Karlos deluej nežno na prvi pogled, ima plavu kosu, lokne kao anđeo, a u drugom trenutku ode i ubija ljude”, izjavio je Fero.
Darin je tim povodom citirao Orteginu izjavu: “Ako đavo postoji, on je očaravajući” i primetio da to govori kako je veoma teško po izgledu prepoznati loše ljude.
Argentinsko-španski film “Crni anđeo”, čiji je producent Pedro Almodovar, premijerno je prikazan u Kanu, a bio je najgledaniji film u argentinskim bioskopima u 2018. godini, ali i pokrenuo dosta rasprava u medijima.
Uloga Karlosa donela je studentu pozorišne akademije Feru meteorsku slavu, kao i nagradu za najbolju mušku ulogu na Festivalu novog latinoameričkog filma u Havani i ibero-američku nagradu “Cine Feliks” u Meksiku, koja obuhvata kinematografiju Južne Amerike, Španije i Portugala.
Glumci ove krimi-drame proučavali su i oponašali američke filmove iz 1970-ih, kako bi dobili osećaj kako su se njihovi likovi kretali. Koristili su svoja tela da bi uhvatili atmosferu jedne epohe. Argentina je u to vreme bila na ivici diktature, a društveno i političko okruženje u zemlji doživelo je ogromne promene. Ta pozadina, uz muziku iz tog perioda, kostime i automobile, kreira pravi stilizovan film, koji ce se naci u bioskopima u distribuciji “Dexin filma”.
Nakon premijerne projekcije 24. februara u Kombank dvorani, gde će biti repriziran dan kasnije, “Crni anđeo” je na programu i 27. februara u bioskopu Cineplexx Big Beograd, 28. februara u Cineplexxu 4D Delta City, 1. marta u Art bioskopu Kolarac i 2. marta u Cinegrand bioskopu - Capitol Park Rakovica.
Fest predstavlja do 3. marta 125 premijernih filmova, među kojima su pobednici svetskih festivala, kandidati za Oskara i holivudski hitovi, ali i autorski filmovi, dokumentarci i druga ostvarenja koja će publika imati priliku da vidi samo ovom prilikom, jer nisu otkupljeni za bioskopsku distribuciju.
Festivalski sajt je fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)