• Search form

08.04.2016 | 13:21

Glumljena stvarnost

Glumljena stvarnost

Izložba “Bühnenbilder” novosadske umetnice Andree Palašti, nastala u okviru projekta Saveza jevrejskih opština Srbije “Portreti i sećanja”, biće otvorena 8. aprila u Galeriji Menjačnica Gete instituta u Beogradu, a fokusirana je na istraživanje fotografske građe o Jevrejima za vreme Drugog svetskog rata koji su bili u mogućnosti da obezbede sebi prividnu sigurnost (često putem lažnih dokumenata), skrivajući se kao turisti u inostranstvu.

Izložba prikazuje mizanscene (bühnenbilder), odnosno ambijente – mesto, vreme i okolnosti njihovog boravka u privremenoj sredini za vreme skrivanja. Imajući u vidu da mizanscena predstavlja fizičko ponašanje glumaca u scenskom prostoru koja je uslovljena dramskom situacijom, fotografije koje su nastale u tim specifičnim uslovima predstavljaju upravo to – glumljenu stvarnost.

Izložba “Bühnenbilder”, kako je navedeno, postaje na taj način svojevrsna mreža asocijacija koja ujedinjuje različite scenske i značenjske sisteme, koji se protežu i izvan okvira samih fotografija, jer prelepi pejzaž može značiti sasvim suprotno kada se upoznaju okolnosti nastanka slike.

Izložba je nastala u okviru projekta “Portreti i sećanja” koji predstavlja digitalnu arhivu fotografija članova Jevrejske zajednice Srbije iz perioda pre Drugog svetkog rata. Arhiva trenutno broji gotovo 6.000 digitalizovanih fotografija i oko 230 evidentiranih sećanja (priča) onih koji su preživeli rat o životima ljudi koji su na fotografijama prikazani.

Fotografije za izložbu su ustupili: Mirko Adam, Vera Kovač, Igor Kronaveter i Andrija Sekelj.

Otvaranje izložbe prilika je za razgovor sa umetnicom Andreom Palašti, koja je rođena 1984. godine u Novom Sadu, gde je završila i diplomske i master studije na Akademiji umetnosti, na odseku Fotografija. Akademski naziv doktora nauka – umetnosti i medija stekla je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu 2015. godine pod mentorskim vođstvom prof. dr Milanke Todić.

Andrea Palašti od 2006. godine izlaže i sarađuje sa različitim umetnicima, umetničkim kolektivima i inicijativama. Njeno stvaralaštvo prevazilazi umetničke i kustoske granice u kojima akcenat stavlja na pitanja kulturne geografije i istorije.

Dobitnica je nagrade 54. Oktobarskog salona u Beogradu 2013. godine, kao i istraživačke stipendije Instituta za savremenu istoriju (Minhen/Berlin) u sklopu EHRI programa za 2016. godinu koja podrazumeva istraživanje arhivske fotografske građe u okviru Državnog arhiva (Berlin/Koblenc, Nemačka), Wiener biblioteke (London, Engleska) i Američkog memorijalnog muzeja holokausta – USHMM (Vašington, SAD).

Izložba će biti otvorena do 30. aprila, a 28. aprila biće održan “Umetnički kafe” – razgovor sa umetnicom.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav