Godišnje nagrade i konkursi
Izložba “Godišnje nagrade za arhitekturu i arhitektonski i urbanistički konkursi u Srbiji”, deo programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, biće otvorena 5. maja u galeriji O3one, a posvećena je nagrađenim radovima u domenu arhitektonskog i urbanističkog stvaralaštva u Srbiji u proteklih godinu dana. Posetioci će moći do 15. maja da sagledaju najznačanija arhitektonska dela kroz dodeljene godišnje nagrade i nagrađena konkursna rešenja.
Izložba “Godišnje nagrade za arhitekturu i arhitektonski i urbanistički konkursi u Srbiji”, deo programa šeste Beogradske internacionalne nedelje arhitekture, biće otvorena 5. maja u galeriji O3one, a posvećena je nagrađenim radovima u domenu arhitektonskog i urbanističkog stvaralaštva u Srbiji u proteklih godinu dana.
Posetioci će moći do 15. maja da sagledaju najznačanija arhitektonska dela kroz dodeljene godišnje nagrade i nagrađena konkursna rešenja.
Godišnje nagrade za arhitekturu u Srbiji su: nagrada Društva arhitekata Beograda za arhitektonski događaj godine, nagrada Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS), nagrada Inženjerske komore Srbije za izuzetno dostignuće u struci, nagrada Ranko Radović, velika nagrada arhitekture Saveza arhitekata Srbije (SAS) za životno delo, godišnja nagrada za arhitekturu SAS, nagrada za arhitekturu kompanije Novosti, Grand Prix Salona arhitekture i nagrada grada Beograda za arhitekturu i urbanizam.
U procesu dobijanja najboljih rešenja za razne konceptualne probleme koji se tiču ljudskog okruzenja najbolje se pokazuje nadmetanje arhitekata na polju ideja.
Izložba “Arhitektonski i urbanisticki konkursi” prikazuje radove nagrađene na arhitektonsko-urbanističkim konkursima.
Organizatori BINA-e tom izložbom afirmišu dragocenu instituciju konkursa i ukazuju na neophodnost negovanja konkursne tradicije, smatrajući da je sama po sebi, najbrži i najjasniji način za unapređenje arhitektonskog i urbanističkog okruženja.
Nagrađeni radovi su se ticali pijace Senjak, Narodnog muzeja, Centra za promociju nauke i kompleksa od pet vrtića. Nagrađen je i idejni koncept predstavljanja Srbije na 12. Bijenalu arhitekture u Veneciji.
Kustos izložbe je Darko Marušić, a dizajn su osmislili Milica Maksimović i Aleksa Bijelović, petokraka.
Izložbu organizuje Društvo arhitekata Beograda, koje je i suorganizator BINA-e, uz Kulturni centar Beograda.
BINA obuhvata od 5. do 15. maja oko 40 programa - izložbi, predavanja, radionica, tribina, projekcija filmova, šetnji sa domaćim i inostranim eminentnim predavačima i izlagačima...
BINA je zamišljena kao platforma za razmenu kritičkih stavova, ideja i bolje razumevanje starih, ali i aktuelnih svetskih praksi i trendova u zemljama bivše Jugoslavije, regionu i Evropi.
Šesta BINA je svojevrstan medijator između istorijskog iskustva, sadašnjeg trenutka i održive budućnosti, na šta ukazuje i njen slogan “Održivo/neodrživo”.
Među učesnicima su renomirane arhitekte i istoričari arhitekture iz Srbije, regiona i Evrope, kao što su Boris Podreka, Jan Jongert, Birgit Rusten,Volfgang Čapeler…
Prostori u kojima će BINA biti održana su KCB, Muzej grada Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, galerije O3one i Eurocentar, opštine Stari grad i Novi Beograd, Centar za kulturnu dekontaminaciju…
Sajt manifestacije je www.bina.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
*Foto: 1. nagrada - Wolfgang Tschapeller, ZTGMBH Architekten
Međunarodni konkurs: Centar za promociju nauke u bloku 39 na Novom Beogradu
(SEEcult.org)