Google napušta Kinu?
Kompanija Google saopštila je 12. januara da razmišlja da napusti kinesko tržište nakon serije “visoko sofisticiranih i ciljanih” napada iz Kine, kojima je pokušan i ulazak na Gmail naloge kineskih aktivista za ljudska prava. Prema navodima na blogu najvećeg svetskog internet pretraživača, ti napadi primorali su kompaniju Google da razmotri opravdanost biznisa u Kini.
Kompanija Google saopštila je 12. januara da razmišlja da napusti kinesko tržište nakon serije “visoko sofisticiranih i ciljanih” napada iz Kine, kojima je pokušan i ulazak na Gmail naloge kineskih aktivista za ljudska prava.
Prema navodima na blogu najvećeg svetskog internet pretraživača, ti napadi primorali su kompaniju Google da razmotri opravdanost biznisa u Kini.
Direktor za pravne poslove Dejvid Dramond (David Drummond) naveo je da Google više nije voljan da prihvata cenzurisanje svojih rezultata na pretraživaču na kineskom jeziku Google.cn, te da će narednih nedelja razgovarati sa kineskim vlastima o bazi na kojoj bi mogao da radi pretraživač koji ne bi bio filtriran, a bio bi u skladu sa zakonom - ako je to uopšte moguće.
Ishod tih razgovora, prema navodima Dramonda, mogla bi da bude i odluka o ukidanju pretraživača na kineskom i zatvaranju kancelarija u Kini.
Prema navodima Dramonda, Google je bio među dvadesetak velikih kompanija koje su bile na meti masovnih napada u decembru prošle godine, što je rezultiralo u pojedinim slučajevima i krađom intelektualnog vlasništva. Posebno je zabrinjavajuće što su napadi bili usmereni i na Gmail naloge aktivista za ljudska prava u Kini (Gmail nije zvanično ni dostupan u Kini, ali disidenti i aktivisti koriste anonimne proksi servere da bi zaobišli zakon).
“Imamo dokaze koji ukazuju da je osnovni cilj napadača i bio pristup Gmail nalozima kineskih aktivista za ljudska prava”, naveo je Dramond, dodajući da su ti napadi, osim u dva slučaja, bili bezuspešni.
Prema navodima Dramonda, Google je otkrio i “rutinske” neovlašćene upade u Gmail naloge pojedinih američkih i u Evropi baziranih aktivista za ljudska prava.
“Odlučili smo se na neuobičajeni korak podele informacija o tim napadima sa celokupnom javnošću ne samo zbog bezbednosti i posledica na ljuddska prava koje smo otkrili, već zato što su te informacije u samoj suštini mnogo šire, globalne debate o slobodi govora”, saopštio je Google.
Kineska verzija pretraživača Google pokrenuta je početkom 2006. godine, kada je saopšteno da će biti pažljivo praćena situacija u Kini, uključujući nove zakone i druge restrikcije. Google je tada saopštio i da će, ako ustanovi da ne može da dostigne ciljeve koje je proklamovao, razmisliti o svom pristupu na kineskom tržištu.
(SEEcult.org)