• Search form

12.11.2010 | 10:01

Goran Malić u Bloku

Beogradski umetnik Goran Malić predstavlja se od 12. novembra u Galeriji izložbom “Digitalne grafike, skenogrami, fraktalografije”, odnosno radovima kojima nastavlja eksperimentisanje u oblsti fotografije, koje je započeo pre dvadesetak godina.

Prve radove foto-grafičkog karaktera Malić je izlagao na 21. Majskoj izložbi ULUPUDS-a i izložbi ilustracija “Zlatno pero Beograda” 1989.

Goran Malić u Bloku

Beogradski umetnik Goran Malić predstavlja se od 12. novembra u Galeriji izložbom “Digitalne grafike, skenogrami, fraktalografije”, odnosno radovima kojima nastavlja eksperimentisanje u oblsti fotografije, koje je započeo pre dvadesetak godina.

Prve radove foto-grafičkog karaktera Malić je izlagao na 21. Majskoj izložbi ULUPUDS-a i izložbi ilustracija “Zlatno pero Beograda” 1989.

Na prvoj takvoj samostalnoj iložbi (Terra incognita) u galeriji “Singidunum” 1991. godine pokušao je da se oslobodi osnovnih premisa fotografije, svetlosti i optike, te da sva dela uradi hemijskim sredstvima, a zatim ih kompjuterski doradi. To je bio krupan iskorak u odnosu na sve njegove prethodne moje izložbe, dotad sve fotografske i lajfovskog karaktera.

Prema njegovim rečima, od tada je, u kontinuitetu, sa manje ili više prilježnosti, ispitivao likovne probleme u digitalnoj grafici, varirajući modalitete likovnih postupaka i alata. Svi radovi su bliski apstrakciji, pretežno lirskoj, ređe geometrijskoj, osim u slučajevima kada su sam likovni postupak i specifična tehnika (na primer, neki računarski programi) sugerisali figuraciju. Ta “figuracija” je bila virtuelna, više asocijativna nego stvarna, budući da su sva dela nastala veštačkim generisanjem slike.

Kada je u nekim slučajevima ipak korišćen fotografski postupak, onda je to samo početni poriv, podsticaj, ili je tek oslonac na zanatske aspekte fotografije, a ne na optički realizam, koji je u ovim delima skrajnut, po pravilu drugorazredan, ako ne i sasvim zanemaren.

Deo radova (osim fraktalografija) nastao je na osnovu prethodnih fotografskih dela čiji je karakter bio narativan. U daljoj transpoziciji, kroz računarske programe, njihov prvobitni sadržaj i karakter je sasvim izmenjen. Time je istaknuta ideja da je umetnost samoobnovljiva, to jest da jednom okončano delo ne mora biti zanavek završeno, budući da pruža građu za nova dela. Neka dela nastala su uz pomoć skenera kao osnovog alata, dok je ljudsko telo bilo materijal za dalju obradu.

Napominjući da fotografija ostaje njegovo osnovno opredeljenje, Malić smatra da je važno krčiti nove staze u svom radu, ne samo u mediju fotografije, nego i u umetnosti samoj. Tu treba tražiti razlog zašto se povremeno obraća drugim umetničkim disciplinama, ili pisanju.

“Zapravo, tražim nešto što do sad nisam uspeo na nađem. Pitam se da li znam šta tražim. Vrlo je moguće da ne znam i da ga nikad neću naći, ali to saznanje me ne sprečava da i dalje tražim. U tome je, mislim, dostojanstvo umetničkog stvaranja”, naveo je Malić povodom izložbe u Bloku, koja će biti otvorena do 24. novembra.

Rođen 1947. u Beogradu, gde je studirao na grupama za sociologiju (1987-89) i istoriju umetnosti (1987-94) Filozofskog fakulteta, Malić izlaže fotografije od 1974. preko Foto saveza Jugoslavije.

Član je ULUPUDS-a i suosnivač i član Nacionalnog centra za fotografiju (od 1992), a član je i Federation International d’Art Photographique (FIAP) i nosilac međunarodnog zvanja Artiste FIAP (AFIAP) od 2006.

Majstor je fotografije Foto-saveza Jugoslavije (od 1984) i Foto-saveza Srbije (od 2005).

Njegovi radovi nalaze se u javnim zbirkama Muzeja savremene umetnosti Beograd, Arhitekturnog muzeja u Ljubljani (zbirka Grupe Junij), Nederlands Foto Instituuta u Amsterdamu, Nacionalnog centra za fotografiju u Beogradu.

Autor je knjiga “Nove slike Beograda : 2000-2010” (Kulturni centar Beograda, 2010), “Letopis srpske fotografije 183902008” (Fotogram, 2009), “Beograd, pogledima desetorice fotografa” (KCB, 2006), “Vojislav Marinković: Venecija 1957” (KCB, 2005), “Fotografija 19. veka: sažeta istorija: pojave autori i dela” (Fotogram, 2004), “O motivu i svetlosti: Razgovori sa Vojislavom Marinkovićem” (Fotogram, 2002), “Slike u srebru: predistorija i tehničko-tehnološka istorija fotografije u 19. veku i prvoj polovini 20. veka” (Fotogram, 2001), “Milan Jovanović fotograf” (Srpska akademija nauka i umetnosti - galerija), 1997.

Njegov sajt je http://users.beotel.net/~fotogram/gm/goran_malic.htm

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav