• Search form

29.01.2020 | 18:33

Grudi u bioskopima

Igrani film “Grudi” crnogorske rediteljke Marije Perović, koji se kroz priču o prijateljstvu bavi i problemom raka dojke, premijerno će biti prikazan 5. februara u Beogradu u Kombank dvorani.

Grudi u bioskopima

“Reč je o ličnoj priči, ali to je pre svega omaž prijateljstvu, ženama, muškarcima koji podržavaju i razumeju žene i svima nama u uslovno rečeno srednjim godinama, koji nismo ni za neke velike promene, a nismo ni za penziju”, istakla je rediteljka, prema čijoj je ideji scenario za film “Grudi” napisala Vladislava Vojnović.

“Mislim da je strašno važno da se film obraća nama sa preko 40 i nešto, i da nam pokazuje da i u tim godinama postoji snaga, volja i želja da se neke stvari u životu promene”, izjavila je Marija Perović 29. januara na konferenciji za novinare u Kombank dvorani.

Radnja filma “Grudi” prati tri najbolje drugarice još iz gimnazijskih dana i njihovog školskog druga i simpatiju, koji se okupljaju u rodnom Nikšiću na godišnjici mature. Tema je pre svega dugogodišnje generacijsko prijateljstvo, koje ni daljine nisu mogle da izbrišu, ali film skreće pažnju i na borbu protiv kancera dojke. Jedna od žena je teško obolela, a njeni prijatelji na različite načine pokušavaju da joj pomognu. Film prikazuje vrline i mane savremenog društva koji sobom nose prebrz tempo života, trka za afirmisanjem, borba za opstanak, ali i iskrena prijateljstva, podršku, međugeneracijske sukobe i želju za boljim životom.

Uloge u tom filmu, čija je srpska premijera bila krajem 2019. godine na Valjevskim filmskim susretima, igraju Dubravka Drakić (Jelena), Nada Šargin (Zorka), Marija Škaričić (Ana) i Vojin Ćetković (Fuki).

Na svetskoj premijeri prošlog leta na 33. Filmskom festivalu u Herceg Novom čule su se ocene da film “Grudi” stilski podseća na ostvarenja Gorana Markovića i Rajka Grlića.

“Svi dobri filmovi na neki način su uzori. Ono što volim kod Markovića, Grlića, Srđana Karanovića to je način na koji se bave ljudima koji su školovani, pismeni, topli i sa problemima i što su upravo takvi ljudi na neki način odraz društva u kojem živimo. Neki od ovih reditelja bili su mi profesori (na FDU u Beogradu) i mogu da kažem da mi i jesu uzori. Pored njih, volim takozvane mejnstrim, danas bismo ih nazvali romantične komedije koje su se pojavile sredinom osamdesetih godina u zemlji u kojoj smo svi skupa živeli, a koje su se bavile na pitak, zabavan i duhovit način možda i teškim temama”, izjavila je Marija Perović.

Nada Šargin, koja je prvobitno trebalo da igra Anu, rekla je da joj se često nude “teške dramske role žene sa problemom”.

“Imponuje mi što reditelji imaju poverenja da ću da se dam i da istrajem u toj ulozi, ali u nekom moenntu to mali i dojadi. Uloga Ane mi se dopala, ali sam već bila dogovorila sa Srdanom Golubovićem jednu baš tešku dramsku ulogu i osetila sam da ovo mogu i da preskočim, iako smo Marija i ja prijateljice, volim njen rad i bilo mi je žao da ne radim s njom. Onda se desilo da glumica koja je trebalo da igra Zorku ne može zbog termina i tako mi je Marija dala priliku da igram nešto drugačije. Zorka ima neki veći vitalitet, koji se meni dopao”, rekla je Nada Šargin.  

Nada Šargin preporučila je rediteljki neke glumice za ulogu Ane, među kojima i koleginicu iz Hrvatske Mariju Škaričić. “Mislim da je ona bila pravi izbor, zato što ima neku čvrstinu i u izgledu i u sebi koja ovoj ulozi najbolje pripada”, dodala je Nada Šargin.

Vojin Ćetković je izjavio da je ovaj film nešto najbliže onome o čemu bi on želeo da priča i čemu bi trebalo da teži naša kinematografija.

“To je mali film sa jakim scenarijem, a sa velikim emocijama, koji govori pre svega o ljubavi, o prijateljstvu, o nečemu što se izgubilo u velikim gradovima. Zato je i smešten u jedan manji grad, gde postoji empatija između ljudi, gde su najvažniji prvi komšija i najboljii drug, kojem kad ustreba daješ sve što imaš”, rekao je Ćetković.

Što se tiče uloge, primetio je da igra čoveka koji mu je prilično blizak i da je i sam celog života bio okružen najboljim drugaricama. “A to što se desilo u filmu, vrlo slično se dešavalo i na mojoj 25-godišnjici mature. Ja kao da znam tog čoveka. Samo sam jednostavno ušao u tu ulogu i odigrao je sa velikim zadovoljstvom”, dodao je on.

Mladi glumac Danilo Lončarević izjavio je da je ulogu Jeleninog sina dobio još kao student i da mu je bilo gotovo nadrealno da radi s glumcima koje je do juče gledao kao nešto nedostižno.

“Deliti kadar sa njima bilo je nerpocenjivo iskustvo. Marija mi je puno pomogla, kao i mojoj vršnjakinji Jeleni Đukić (koja igra Aninu ćerku). Vodila nas je bezbolno kroz snimanje, na čemu smo joj zahvalni jer znam kolege kojima je to prvo iskustvo bilo traumatično, a ja sam se na ovom snimanju zaljubio u film i čitav taj proces”, rekao je Lončarević.

U glumačkom ansamblu si i Mira Banjac, Peđa Bjelac, Branimir Popović, Aleksandar Đurica i drugi.

“Grudi” su zamišljene i snimljene kao igrani film, a potom su dopisivane i dosnimavane scene za mini TV seriju, koja je već emitovana.

Film je zajednički regionalni projekat, uz učešće produkcijskih kuća iz Crne Gore, Hrvatske i Srbije – Open Box Studio, Meander film, Mitropa, Visionary Thinking, uz podršku Filmskog centra Crne Gore i Hrvatskog audio-vizuelnog centra.

Beogradskoj premijeri će, kako je najavljeno, prisustvovati mnogobrojna ekipa filma - Mira Banjac, Dubravka Drakić, Nada Šargin, Marija Škaričić, Vojin Ćetković, Peđe Bjelac, Jelena Đukić, Danilo Lončarević, Branimir Popović, Aleksandar Đurica... Posle beogradske premijere, film “Grudi” stiže u bioskope širom Srbije od 6. februara, u distribuciji kuće “Fame Solutions”.

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav