Grupni portret vremena
Izložba skulptura Dragane Ilić, profesorke Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, biće otvorena 22. februara u Galeriji Rima, koja obuhvata nove radove iz opusa "Portreti kritičara", predstavljenog u kragujevačkoj galeriji Rima 2018.
Koncept izložbe usmeren je na predstavljanje renomiranih protagonista istorijske i teorijske misli o umetnosti u Srbiji. U formi biste, istoričari i teoretičari umetnosti, umetnici, kustosi i univerzitetski profesori, označavaju važne tokove i ključna kretanja višedecenijskog promišljanja, oblikovanja i definisanja srpske umetničke scene.
Značenjski potencijal najnovijih radova Dragane Ilić, kako je navedeno u najavi, formiran je prvobitno kroz dijalog vajarke sa portretisanim ličnostima, ostvaren prilikom ritualnih seansi portretisanja u ateljeu, zatim kroz odnose koji proizlaze iz međusobnih konekcija portretisanih.
Prema rečima Ješe Denegrija, “pomenute portrete, kao i ukupnu dosadašnju umetničku fizionomiju Dragane Ilić, čini se da valja razumeti kao jednu vrstu praktične provere njenog razmatranja medija i jezika skulpture na temelju nekih osnovnih disciplinarnih zakonitosti kao što su odnos forme i predstave, proces izvođenja skulptorskog postupka u direktnom odnosu skulptorke i modela, sve to omeđeno strogim i unapred zadatim oblikovnim zahtevima. Dragana se, po mom razumevanju njene umetnosti, zapravo bavi svojevrsnim analitičkim postupkom usmerenim ka proveravanju (ne)mogućnosti opstanka kategorije mimezisa kao problemom vrlo neuobičajenim u današnjem vremenu gotovo beskrajnih raspona krajnje različitih umetničkih individualnih sloboda”.
Izložbeni koncept skulptura svoj odraz zadobija kroz tekstove portretisanih ličnosti objavljenih u izložbenom katalogu Galerije Rima. Autori tekstova govore o mnogostrukoj važnosti ličnog doživljaja, o posebnom osećanju izloženosti, o "ukrštanju pogleda" u ateljeu prilikom nastajanja umetničkog dela, kada dolazi i do transformacije sopstva, o sećanjima na minula umetnička vremena sa mislima okrenutim ka budućnosti.
O izložbi Dragane Ilić u Galeriji Rima može se govoriti kao o grupnom portretu jednog vremena, čiji su nosioci akteri i svedoci umetničkih, kulturnih, političkih i društvenih promena.
Među portretisanima nalaze se: Ješa Denegri, Irina Subotić, Lidija Merenik, Danijela Purešević, Darka Radosavljević Vasiljević, Mileta Prodanović, Jovan Čekić, Ljiljana Ćinkul, Svetlana Petrović i Dragica Vuković.
Lidija Merenik, bojena majolika, 2018.
Mileta Prodanović, bojena majolika, 2018.
Vajarka Dragana Ilić dobitnica je značajnih nagrada za skulpturu iz fondova Vladete Petrića, Sretena Stojanovića, kao i nagrade 35. Oktobarskog salona u Beogradu. Njene skulpture deo su muzejskih kolekcija poput Muzeja grada Beograda i Muzeja Tera u Kikindi.
Izložba će biti otorena do 11. marta.
*Naslovna fotografija: Ješa Denegri, bojena terakota, 2018
(SEEcult.org)