• Search form

01.11.2012 | 22:39

Gudbaj Gud Lajf

Gudbaj Gud Lajf

Oktobarski salon u Beogradu, koji su kustosi Branislav Dimitrijević i Mika Hanula (Hannula) osmislili u bivšoj zgradi Geozavoda, godinama već prepuštenoj propadanju, završava se tokom vikenda intenzivnim programom vođenja i razgovora, uz proglašenje dobitnika nagrada OS i Kulturnog centra Beograda, organizatora te najveće izložbe savremene umetnosti u Srbiji.

Dobitnici nagrada 53. Oktobarskog salona “Гуд лајф / Good Life” (fizički narativi / prostorne imaginacije) biće proglašeni 3. novembra, na osnovu odluke žirija koji čine direktorka galerije Bonniers Konsthall iz Stokholma Sara Arhenius, zamenica direktora Fondacije Andrzeja Wroblenskiego Magdalena Ziolkowska i teoretičar i istoričar umetnosti Nikola Dedić, jedan od kustosa vizuelnog programa nedavnog 15. Bijenala umetnosti u Pančevu. Žiri nagrade KCB-a čine članovi likovne redakcije KCB-a.

Završni program 53. OS počinje 2. novembra razgovorom o knjizi “Gud Lajf” koja je objavljena umesto kataloga, a sadrži, osim vizuelnih priloga, i priče, eseje i intervjue učesnika izložbe, među kojima su i književnici, istoričari, antropolozi... U razgovoru će učestvovati kustosi Hanula i Dimitrijević, te Svebor Midžić, Vladimir Arsenijević i Andrej Dolinka.

Vikend program počinje 3. novembra performansom “Polaganje Crvene nitiVladana Caričića i Ere Milivojevića ispred Geozavoda, nakon čega Hanula vodi posetioce kroz izložbu (na engleskom jeziku), dok će u 18 sati biti proglašene nagrade i održan razgovor sa kustosima, u okviru programa Kustosiranja (na engleskom jeziku).

Sledi performans “Nightwalkers_Pot#2Dalije Aćin, u okviru programa grupe Expodium grupe, najavljen kao “bezvučni” sat vremena posmatranja, osećanja, razumevanja i istraživanja značenja prostora među nama. Šetnja će biti koreografija pažnje, a broj mesta je ograničen (prijavljivanje na info@expodium.nl).

Oktobarski salon završava se 4. novembra vođenjem Dimitrijevića kroz izložbu i projekcijom “Video sekvenci 53. OS” - kratkih video profilia učesnika izložbe, u produkciji kuće Funk me bad (reditelj Marko Jeftić, snimatelj Mladen Janković, montažer Uroš Milkić). Za sam kraj izložbe najavljen je DJ set.

53. OS okupio je oko 40 učesnika iz Finske, Nemačke, Švedske, Slovačke, Turske, Bugarske, Hrvatske, Estonije, Holandije, Velike Britanije i Srbije, a osim vizuelnih umetnika, među njima su i književnici, istoričari, antropolozi...

Predstavljeni su radovima u različitim formama vizuelnih i tekstualnih praksi, uključujući skulpture, instalacije, filmove, priče, eseje, slike, fotografije, intervjue, stripove, intervencije, dokumente, istraživanja, javne diskusije...

Na 53. OS učestvuju: Vladimir Arsenijević, Mladen Bizumić, Vladan Caričić & Slobodan D. Pešić, Biljana Đurđević, Mirjana Đurđević, Expodium (Bart Witte & Nikos Doulos), Annika von Hausswolff, Vlatka Horvat, Ana Hušman, Villu Jaanisoo, Aleksandar Jestrović Jamesdin, Anssi Kasitonni, Karsten Konrad, Jukka Korkeila, Wolfgang Krause i Silvia Lorenz, Ana Krstić, Svebor Midžić, China Mieville, Vladimir Miladinović, Nebojša Milikić, Ahmet Ogut, Saša Rakezić Zograf, Branislava Stefanović, Mladen Stilinović, Dubravka Stojanović, Samuil Stoyanov, Annika Strom, Pilvi Takala, Berit Talpsepp, Raša Todosijević, Miloš Tomić, Sreten Ugričić, XYZ (Matei Gavula i Milan Tittel), te Marko Živković.

Iako je izložba osmišljena kao site specific projekat, ipak se ne bavi samom zgradom Geozavoda, već je ona poslužila, prema zamisli kustosa, kao intrigantan kontekst za umetničke intervencije i stvaranje specifičnog prostornog i konceptualnog iskustva suprotstavljenog poražavajućim i ponižavajućim efektima savremene društvene, političke i ekonomske krize. Reč je o krizi koja je primetna u svim krajevima sveta, kao i u svim sferama svakodnevnog života, pa i u smislu društvene imaginacije, kako na ovim prostorima, tako i globalno. Na to ukazuje i sam naziv izložbe, napisan na engleskom jeziku i na ćirilici, po Vuku.

Oktobarski salon otvoren je 22. septembra u bivšoj zgradi Geozavoda, u prisustvu većine umetnika koji učestvuju, kao i više stotina predstavnika beogradskog likovnog i kulturnog života koji su strpljivo čekali u redu da bi ušli u zdanje u Karađorđevoj 48, jednu od najlepših, ali i najzapuštenijih zgrada u Beogradu, koja je i sama simbol i dobrog života i njegovog nestanka sa ovih prostora.

S obzirom na loše stanje zgrade Geozavoda, zbog kojeg je i otvaranje izložbe bilo pod znakom pitanja gotovo do poslednjeg dana, 53. OS počeo je uz dežurstvo vatrogasne ekipe, koja je bila prisutna i svih proteklih dana.
Priprema 53. OS, inače, i ove godine je kasnila iz finansijskih razloga.

Skupština grada, osnivač Oktobarskog salona, izdvojila je 21 milion dinara (oko 200.000 evra), a Ministarstvo kulture Srbije - četiri miliona. Inostranu pomoć za 53. OS obezbedili su FRAME, Mondriaan Foundation, Association SAHA, IASPIS, ambasade Švedske i Finske.

Oktobarski salon osnovan je 1960. kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom poluvekovne istorije menjao je i koncepciju i oblike organizovanja. Od 2001. imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept. Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković Dimitrijević, Juan Puset, te Galit Eilat iz Izraela i Alenka Gregorič iz Ljubljane, koje su 2011. godine osmislile 52. OS “Vreme je da se upoznamo”.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.